Лютеїнова фаза менструального циклу

Один із найважливіших етапів у житті жінки – лютеїнова фаза циклу. Від неї залежить, як розвиватиметься вагітність. Тому проблемам, які можуть виникнути у цей період, має приділятись особлива увага. Зі статті ви дізнаєтеся все про лютеїнову фазу – що це таке, які можуть бути відхилення, як їх усунути.

Фази менструального циклу у жінок

Менструальний кругообіг – це циклічні зміни в жіночому організмі, метою яких є створення умов для виношування дитини. Він складається із трьох фазисів:

 • фолікулярна;
 • овуляторна;
 • лютеїнова.

Кожній з них відведено певну роль, всі вони потрібні для того, щоб зачаття завершилося успішно.

Фолікулярна

Початок місячного обороту збігається з першим днем, коли у жінки починає йти кров. У цей день назовні починає виходити внутрішній шар матки – ендометрій, який відокремлюється, якщо не відбулося впровадження заплідненої яйцеклітини. З його відторгненням активізується зростання фолікулів у яєчниках.

Цей процес регулюється за допомогою гормонів. Спочатку гонадоліберин виділяється гіпоталамусом, що стимулює аденогіпофіз до секреції фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів. Так організм посилає сигнал яєчникам.

Через деякий час одна з клітин починає випереджати інші, його називають домінуючим. Як тільки він визначився, решта перестає розвиватися і повертається до початкових розмірів. Фолікули, що дозрівають у яєчниках, називають ооцитами першого порядку, а домінуючий – ооцитом другого порядку.

Овуляторна

У процесі зростання домінуюча клітина виділяє все більше естрадіолу, від чого його зростання прискорюється, фолітропін та лютропін секретуються активніше. Нарешті відбувається викид великої кількості останнього і фолікул залишає межі яєчника. За кілька годин його стінки лопають, відбувається овуляція.

До розриву стінок ооцит називають граафовим пухирцем, після – жовтим тілом. Таку назву він отримав завдяки відповідному кольору. У його клітинах накопичуються жири та жовтий пігмент.

Процес відбувається в середині періоду і триває не більше 48 год. У цей час яйцеклітина готова до запліднення, вона прямує до фалопієвих труб.

Лютеїнова

Після закінчення овуляції настає лютеїнова фаза менструаційного кола. Вона триває близько двох тижнів. Її також називають періодом функціонування жовтого тіла через відповідність до періоду його життя. Воно виділяє прогестерон, який необхідний для збереження вагітності, а також естроген та гонадоліберин.

Гормони стимулюють залози внутрішнього шару в матці до проліферації та секреції. У ній настає секреторна смуга, яка готує її до виношування дитини. Два зовнішні шари всередині матки змінюють свої характеристики. Прогестин та естроген пригнічують рівень фолітропіну та лютропину, тому нові фолікули в яєчниках не дозрівають.

Відмираючи, жовте тіло перестає виділяти гормони, що пригнічують секрецію фолітропіну та лютропіну. Внутрішньоматковий шар також зазнає некротичних змін, організм починає його позбуватися. У момент його відторгнення починаються місячні та новий виток.

Що таке лютеїнова фаза

Третя стадія щомісячного кругообігу займає проміжок часу між овуляцією та початком наступної менструації. Їй приділяється одна з головних ролей для успішної вагітності.

Лютеїнова фаза
Лютеїнова фаза менструального циклу

У лютеїнову фазу прогестерон досягає свого пікового значення. Його виділяє готова до запліднення яйцеклітина, яке на цьому етапі виконує функцію тимчасової ендокринної залози. Завдання гормону – стимулювати матку, щоб та почала готуватися до майбутнього цікавого стану.

Внутрішньоутробний покрив набухає, стає пухким. Коли заплідне жовте тіло імплантується, він обволікає і створює своєрідну подушку.

У цей час відбуваються зміни у всьому організмі, тому він реагує на секрецію прогестину. Можна помітити невелику набряклість, погіршення стану шкіри. На тлі такого стану краще відмовитись від активних косметологічних процедур, походів до гінеколога, мамолога. Нервозність, дратівливість, збільшення тканин сприяють поганому загоєнню, болючості, низькій інформативності отриманих даних під час обстеження.

Як розрахувати лютеїнову фазу

Для розрахунку дати функціонування жовтого тіла користуються такими методами:

Починається останній етап кругообігу у другу його половину. Тобто. необхідно відрахувати половину його тривалості, з наступного дня вона стартує. Такий метод називають календарним. Тим, хто хоче ним користуватися, необхідно врахувати його неточність. З різних причин тривалість фолікулярної стадії може скоротитися чи збільшитися, тому дата початку останньої може змінюватися.

Лютеїнова фаза супроводжується зміною базальної температури, як розрахувати цим методом – щодня її вимірювати, записувати, складати графік. Коли градус несподівано підніметься, крива піде нагору до позначки 37–37,50З, настане овуляція. Після неї одразу настане третій етап. Такий метод набагато точніший, але він може показати невірні результати через хвороби, помилки, допущені при вимірі.

Тест на овуляцію продається в аптеках та визначає її початок за сечею або слиною. Слідом за другою стадією настає секреторна. Цей метод досить висока точність.

Найбільш достовірним вважається метод УЗД.

Хоча аналіз крові на рівень прогестину теж підкаже, що в організмі настали зміни, цьому методу не варто довіряти через можливі гормональні збої.

При цьому тривалість лютеїнової фази, на який день вона не починалася, незмінна і становить 13-15 діб. Це з періодом, під час якого живе жовте тіло.

Відхилення від норми

Протягом менструального обігу показники рівня прогестерону у крові відрізняються. На третьому етапі він значно зростає і може перебувати в межах 7-56 пмоль/л – від мінімального після овуляції до піку в середині та зниження під кінець, якщо не почалася вагітність. Якщо вона настала, рівень продовжує зростати.

Такі дані у лютеїнову фазу говорять про норму у жінок. Відхилення можливі в менший або більший бік і свідчать про:

 • низькою;
 • підвищеної патології.

Щоб не отримати помилкового результату, напередодні аналізу необхідно виключити жирне, смажене, алкоголь, фізичний та нервовий стрес.

Низька лютеїнова фаза

Недостатність прогестину виникає з таких причин:

 • захворювання органів статевої системи хронічного характеру;
 • лідируючий фолікул постійно перебуває в яєчнику (персистенція, гіперестрогенія);
 • виникає маткова кровотеча;
 • збій місячної послідовності;
 • вживання лікарських засобів – протизаплідних таблеток, ампіциліну, простагландину F2, даназолу, правастатину, карбамазепіну, епостану, гозереліну, ципротерону, естріолу, фенітоїну, леупроміду тощо.

Низька лютеїнова фазавідноситься до патологічних станів і потребує лікування. При цьому вона може самостійно викликати проблеми з виношуванням або наслідком інших хвороб: поліпа ендометрію, хронічного ендометриту, гіперпластичних процесів.

Підвищена лютеїнова фаза

Рівень прогестерону зростає при:

Тому таким жінкам необхідно пройти додаткове обстеження, щоб з’ясувати конкретну причину.

Підвищена лютеїнова фаза менструального циклу
Перевірка наявності підвищеної лютеїнової фази менструального циклу

Ухвалює рішення гінеколог, після звернення він направить до потрібних фахівців.

Запідозрити наявність підвищеної лютеїнової фази можна за такими ознаками:

 • вугри;
 • погана пам’ять;
 • набряки;
 • стан тривоги;
 • нездатність сконцентруватися;
 • виділення у середині раунду;
 • головний біль;
 • депресія.

Як діагностувати патологію

Недостатність визначають за допомогою гістероскопії з біопсією внутрішнього шару матки. Її проводять через 5-7 днів після овуляції. Вивчаючи зміни в ендометрії, лікар робить висновок. Цього ж дня необхідно здати аналіз крові на рівень прогестину та естрадіолу. Іноді гістероскопію замінюють аспіраційною біопсією внутрішньоматкового шару. Також необхідно оцінити тривалість третього етапу кругообігу.

Методи лікування

Для підтримки секреторного моменту застосовують:

 1. Прогестерон – його можуть призначати у різних способах ведення. Він запускає зміни у внутрішньоутробному покриві, готуючи його до імплантації, зберігає плід.
 2. Естрадіол – у довгих протоколах стимуляції гонадоліберину.
 3. ХГЛ – у відповідь прогестин починає виділяти жовте тіло. При цьому існує ризик гіперстимуляції яєчників.

Як додаткову терапію призначають аспірин для інгібування циклооксигенази, що стимулює утворення простагландинів та покращує кровообіг у матці. Залежно від показань лікар може призначити інші препарати.

Третій та останній етап менструального періоду пов’язаний із вагітністю. Від нього залежить, чи жінка буде матір’ю. Тому при виникненні проблем із зачаттям вивченню цієї стадії приділяють особливу увагу.

Які є фази менструального циклу?

Менструальний цикл складається з фолікулярної, овуляторної та лютеїнової фази.

Що таке лютеїнова фаза менструального циклу?

Лютеїнова фаза менструального циклу - це другий етап циклу, після овуляції, коли розірваний фолікул перетворюється в корпус лутеум (жовте тіло), що виробляє прогестерон, підготовлюючи ендометрій до можливої імплантації зиготи.

Як можна розрахувати лютеїнову фазу?

Лютеїнову фазу можна розрахувати, віднявши 14 днів від передбачуваної дати початку наступної менструації або відстежуючи базальну температуру тіла.

Що таке низька лютеїнова фаза?

Низька лютеїнова фаза – це стан, при якому рівень прогестерону після овуляції нижчий за норму, що може ускладнити запліднення та імплантацію ембріона.

Що таке підвищена лютеїнова фаза?

Підвищена лютеїнова фаза – це стан, при якому рівень прогестерону після овуляції вище за норму, що може призвести до ряду неприємних симптомів.

Як діагностувати патологію фолікулярної фази?

Патологію фолікулярної фази можна діагностувати за допомогою УЗД, гормональних досліджень, аналізу базальної температури та біопсії ендометрію.