Фази менструального циклу

Жіночий організм повністю зосереджено на менструальному циклі. У середньому фази менструального циклу тривають кожні 28 днів, хто має більше, хто має менше. Вони супроводжуються змінами гормонального тла.

Фізіологія жіночого організму

Жіноча репродуктивна система має:

 1. Зовнішні статеві органи.
 2. Внутрішні.
 3. Іноді їхньою частиною вважають молочні залози.

Але її розвиток та діяльність залежить також від:

 • гіпоталамуса (відділ головного мозку);
 • гіпофіза (під гіпоталамусом);
 • надниркових залоз.

Органи взаємодіють за рахунок гормонів. Вони є хімічними посередниками контролю та координації діяльності організму.

Гіпоталамус займається випуском гонадропіну, що вивільняє гормону, який у свою чергу вправляється також виробленнями гормонів лютеїнізуючих і фолікулостимулюючих. Вони функціонують для стимуляції яєчників, щоб вироблялися жіночі статеві гормони: естрогени, прогестерони та чоловічі андрогени.

Андрогени необхідні зростання волосків на лобку, під пахвами, і навіть підтримки м’язової маси. Надниркові залози виробляють статеві гормони, як жіночі, так і чоловічі.

Після пологів гіпоталамус сигналізує гіпофізу, щоб той зайнявся виробленням пролактину, з якого з’являється грудне молоко.

Жіноча репродуктивна система постійно змінюється у фізіологічному плані. Вона залежить від вікових особливостей організму. Перші місячні виникають у віковому періоді 11-15 років. Фази менструального циклу у жінок діляться на два етапи:

Що таке менструальні цикли

Менструальні цикли готують організм до можливого запліднення та зародження в ньому нового життя. У рівні проміжки часу репродуктивні системи змінюються. Нормальні менструальні цикли можуть становити 21-35 днів. Відлік починається з першого дня кровотечі.

Першу фазу менструального циклу називають фолікулярною, за рахунок розвитку фолікул у яєчниках, з яких виходять яйцеклітини, які потім перетворюються на плід майбутньої дитини. Це домінантний та лідируючий етап. Тому що саме в цей момент відбувається вироблення естрогену.

У середині цього етапу фолікул лопається, і зріла яйцеклітина мігрує в овуляцію. Потім при лютеїновій фазі замість фолікулів у жінок з’являється жовте тіло, яке є прогестероном. Якщо зачаття не відбулося до кінця місячних, відбувається регрес жовтого тіла.

Більшість дівчат, з 75%, мають тривалість місячних – 28 днів. Менструальні кровотечі продовжуються від 3 до 5 днів. Під час репродуктивного періоду 18-45 років, місячні не змінюються, за винятком періодів вагітності та годування груддю, коли менструація припиняється.

Після 45 років місячні можуть порушуватися, тому що відбуваються зміни гормональних та репродуктивних функцій яєчників. Овуляція може бути нерегулярною, потім вона стає ановуляцією.

Інтервал між місячними зростає. І зрештою настає менопауза (зазвичай у 50 років) і цей період, званий постменопаузою, триває ще від 6 до 8 років.

Фолікулярна фаза

Фолікулярна фаза менструального циклу, являє собою, коли після місячних організм завдяки фолікулостимулюючим гормонам (ФСГ), допомагає розвитку 10-20 фолікулярних клітин. Потім одна з них стає основною і займає домінуюче положення, решту всіх лімфатична рідина виводить з організму.

Саме тоді відбувається овуляція. При зростанні та розвитку клітин в організмі здійснюється вироблення чарівного гормону естрогену. Саме при першій фазі у дівчат дуже гарний настрій, приплив сил, а також завдяки відтоку рідини спадає набряклість.

Фолікулярна фаза у жінок
Фолікулярна фаза менструального циклу

Цей період хороший для втрати ваги та для занять спортом. При проходженні цієї фази організм повинен отримувати продукт, багатий на залізо і вітаміни С.

Це все є:

 • у яблуках;
 • м’ясо;
 • шпинаті;
 • броколі;
 • гранатового соку.

А завдяки потребі в сушених журавлинах, насінні льону, бобових, будь-яких насіннях, горіхах, чорносливі, курагу, дівчата запасаються фітоестрагенами.

Якщо не сталося запліднення, то естроген та прогестерон зменшують свої рівні. Відбувається відторгнення верхніх шарів ендометрії та виникають менструації.

Тим часом розпочинається робота гіпофіза. Він виробляє фолікулостимулюючий гормон, який сприяє зростанню 3-30 фолікулів, кожен зі своєю яйцеклітиною. Ця фаза триває приблизно 13-14 днів, до менопаузи вона може стати коротшою.

Овуляторна фаза

Овуляторна фаза викидає лютеїнезуючі та фолікулостимулюючі гормони. Діяльність першого гормону полягає у стимуляції овуляції. Вихід яйцеклітини (овуляції) відбувається від 16 до 32 годин після викиду. У цей час естрогени зменшуються, а прогестерон починає збільшуватися.

При цій фазі лютеїнезуючий гормон збільшується. Він створюється для стимуляції домінуючого фолікула, який виступає на поверхнях яєчників. Потім фолікул розривається і виходить із яйцеклітини.

Фолікулостимулюючі гормони збільшуються з меншим ступенем. Функції їх досі не зрозумілі. Яйцеклітини запліднюються протягом 12 годин. Рівень лютеїнезуючого гормону визначається в уріні. Такі виміри визначають жіночу фертильність. Наявність насіннєвої рідини в статевих шляхах до того, як вийде яйцеклітина, вказує в більшості випадків на ймовірність запліднення.

У цей час у деяких жінок починає тупо хворіти з одного боку на нижню частину живота. Від кількох хвилин до кількох годин. Це нездужання називають овуляторним синдромом. Чому так відбувається, поки що вченим невідомо.

Лютеїнова фаза

Це друга фаза менструального циклу, яка продовжується до першого дня місячних. З настанням 14-го дня фолікула розривається і настає овуляція. Потім, після свого піку, естрогени починають зменшуватися і настає лютеїновий період.

Коли відбувається розрив фолікула, його місце займає жовте тіло, яке займається виробленням прогестерону і підготовкою матки до процесу запліднення.

Функції прогестерону полягають у:

 • у підготовці матки до прикріплення заплідненої яйцеклітини (імплантація ембріона);
 • виклик згущення маткової оболонки з наповненням рідини, разом з поживними речовинами для живлення зародка;
 • виклик незначної температури при лютеїновій фазі і до початку місячних.

Щойно організм зрозуміє, що вагітність не трапилася, відразу відбувається різке падіння рівня прогестерону. Якщо відбулася імплантація ембріона, то клітини, що оточують його, починають вироблення хоріонічного гонадотропіну, для підтримки жовтого тіла. Продовжується вироблення прогестерону до того моменту, поки ембріон самостійно займатиметься виробленням гормонів.

Це видно:

 1. За рідиною накопичується в організмі
 2. Поганому настрою.
 3. Підвищена нервозність.

Ця циклічна фаза вимагає білкової їжі та продуктів, що містять: магній, цинк та калій. Тому що організм вимагає триптофану, який є в білку.

Тим самим відступає нервозність та підвищується настрій. До того ж, продукти з білком знімають набряклість, тому що білок виводить рідину з організму. Необхідно свій раціон поповнювати какао-бобами, курагою, молочними продуктами.

Залежність стану жінки від циклічних фаз

Давайте розберемося у фазах менструального циклу щодня.

При перших днях місячних з 1 по 7 день естроген низького рівня, тому втрачаються всі сили та енергійність. У цей час приходить: втома, слабкість, дратівливість. Можуть з’явитись болі, молочні залози стають болючими, і в них відчувається тяжкість. У цей момент потрібно нічому не чинити опір, чого хоче організм, то йому і надати.

На другий тиждень, з 8 по 14 день, дівчата наповнюються бадьорістю, тому що місячні закінчилися, а естрогени та прогестерони підвищилися. Тому можна закінчувати справи, яких раніше не доходили руки. Але сильно активізуватись у цей період не варто.

На третій тиждень з 15 по 21 день прогестерон збільшується, естроген зменшується. Відбувається овуляція. Хочеться самотності. Але до кінця тижня з’являється спокій.

На четвертий, 22-28 день, тиждень на якому спостерігаються симптоми ПМС. Настрій пригнічений, тому що падають рівні естрогену, тестостерону та прогестерону. Дівчата стають дратівливими, може порушитись сон.

Психологічне

Вчені Великобританії довели, що фази менструального циклу та гормони мають свої побічні ефекти. Вони говорять про те, що вразливість жінок вища при овуляції та після неї. Враховуючи періоди циклу, можна досягти психологічної врівноваженості.

При першій фазі виробляються естрогени. Це неприємний для багатьох період, тому здоров’я хоче бути кращим. Але мученицький вигляд приймати також не потрібно. Повільні вуглеводи сприяють наростанню енергії.

Потім при постменструальному етапі естрогени зростають до максимуму, і вони діють як анаболиков. Гормони діють із тестостероном. Жінки відчувають надзвичайний приплив енергії та чудовий настрій. Бажано відмовитися від швидких вуглеводів та жиру. Приймати їжу часто, але невеликими порціями. Вживати каші, овочі, фрукти, цільнозерновий хліб.

Далі, при лютеїновій фазі після овуляції, естрогени на 14 день підвищуються по максимуму, потім їхній рівень знижується, а збільшуються прогестерони. Прискорюється метаболізм, виникає додаткова енергія. Підвищується апетит, хочеться солодкого та жирного.

Потім на 21 день, коли триває передменструальний лютеїновий момент, прогестерони досягають піку і починають знижуватися. Передменструальні дні з 23 дні найважчі. Різко змінюється настрій, енергія на нулі. Потрібен гормон щастя. Це можна заповнити горіхами та великою кількістю чистої води.

Фізичне

При обліку фолікулярної фази та інших видів результат є у вигляді схуднення або нарощування м’язової маси. Перша фаза триває 3-7 днів. Можуть бути біль, тяжкість у животі. Сильні навантаження у цей період не рекомендують, але тренування скасовувати не варто. Завдяки легким тренуванням, навпаки, стан покращиться.

Можна робити:

 • йогу;
 • дихальну гімнастику;
 • вправи для розтяжки

Кардіотренування бажано влаштовувати, але не часто. Прес, нижню частину живота, поперековий відділ, таз краще не навантажувати, але все чисто індивідуально. Потрібно завжди стежити за своїм самопочуттям.

Харчуватися лише повільними вуглеводами: кашами, макаронами, зерновим хлібом та ін., та не вживати солодко-борошневі продукти.

Харчування під час фолікулярної фази
Фази менструального циклу і харчування

Постменструальну фазу рахують з 5 по 11 день. Ця фаза вважається найпродуктивнішою для фізичних занять. Можна займатись силовими вправами: гантелями, гирями, штангами.

У цей час набирають м’язову масу. Але під кінець циклу вже можна легко займатися кардіовправами. У цей час бажано вживати продукти з магнієм у вигляді горіхів, пшеничних висівок, бобових. А також для енергії є повільні вуглеводи, овочі та фрукти.

На третьому етапі лютеїнової фази, що починається після овуляції, потрібен контроль за харчуванням. Справа в тому, що можна набрати вагу від солодкого борошна. Можливі тренування попереднього етапу. Але, щоб не травмувати зв’язки, потрібно тренуватися акуратно. Бажано якісно розминатися та розтягуватися. Вживати більше клітковини, і з вуглеводами і жирами зберігати баланс.

Четвертий етап передменструальний

При несильному ПМС не слід кидати тренування. Тому що фізичні зусилля виробляють гормон радості – ендорфін. Вправи мають бути щадними.

Потрібно:

 • бігати;
 • кататися на велосипеді;
 • плавати;
 • займатися йогою, вона допомагає полегшити ПМС;
 • обмежити сіль;
 • вживати м’ясо індички та пити воду.

Якщо знати функціонування гормонів при менструальному циклі, можна побудувати свою життєдіяльність таким чином, щоби з усього отримувати радісні відчуття та користь.