Що таке кольпоскопія і який день циклу вона проводиться?

Будь-яка жіноча консультація має такий апарат, як кольпоскоп, за допомогою якого проводиться кольпоскопія шийки матки. Даний метод дослідження є простим, інформативним та матеріально доступним кожній пацієнтці, а його результати безпосередньо залежать від досвіду та кваліфікації спеціаліста.

Що таке кольпоскопія?

Кольпоскопія – що це такеі навіщо призначається дана маніпуляція цікавить багатьох пацієнток. Отже… Суть кольпоскопічного дослідження в огляді вульви, вагінальної частини маткового органу та вагінальних стінок. Спеціальним інструментом виступає кольпоскоп із джерелом світла та збільшувальною оптикою, що розширює картинку в 8-40 разів.

За допомогою такого приладу вдається відобразити виведене на екран зображення і спостерігати реакцію клітин при нанесенні будь-яких реактивів. Отримана інформація дозволяє спостерігати за динамікою лікування, а також оцінити, з якою швидкістю прогресує хвороба.

Кольпоскопія вважається безболісною процедурою. Проводять її на спеціальному гінекологічному кріслі із застосуванням одноразових гінекологічних інструментів. За рахунок суттєвого збільшення оптичної системи приладу вдається ретельно вивчити поверхню маткового органу, його колір, стан, судинну мережу тощо. Зображення виводиться на монітор, а обстеження триває 10-20 хвилин. Щоб зменшити неприємні відчуття, можуть використовуватися анестетики. Після такого огляду гінеколог визначає діагноз та призначає курс лікування.

Що таке процедура кольпоскопії?
Процедура кольпоскопії

Діагностика із застосуванням кольпоскопа буває простий (обстеження під мікроскопом) та розширеною. У першому випадку вдається отримати інформацію про розміри, форму, структуру шийки матки, оцінити стан слизової оболонки, виявити патології. При розширеному дослідженні проводиться біопсія, призначаються додаткові випробування, беруться мазки, за рахунок чого процедура триває довше (близько півгодини).

Навіщо проводиться кольпоскопія?

Кольпоскопічне дослідження дозволяє виявити різні захворювання, що знаходяться на ранній стадії розвитку та протікають безсимптомно. За допомогою приладу вдається розглянути будь-які зміни слизової оболонки, виявити аномалії матки. Йдеться про: ерозію, поліпи та кондиломи, дисплазію, ендометріоз, різні запалення, передракові та пухлинні зміни тощо.

Такий метод обстеження призначають у разі:

 • видимих ​​оком змін на слизовій оболонці матки та стінках піхви (передбачається ерозія, кондилома, лейкоплакія тощо);
 • виявлення за результатами ПАП тесту аномальних клітин;
 • появи генітальних бородавок та інших патологічних утворень на статевих органах;
 • папіломавірусної інфекції;
 • наявності симптомів кровотечі з піхви, які не пов’язані з менструацією;
 • больових відчуттів під час сексу, а також біль унизу живота;
 • проведення біопсії;
 • планування зачаття, підготовки до ЕКЗ;
 • частих запалень репродуктивних органів;
 • вагітності, дозволяючи визначитися з методом лікування патологій репродуктивних органів, небезпечних для матері та дитини;
 • інфекцій, що передаються статевим шляхом;
 • контролю стану маткового органу після лікувальної терапії

Головне уточнити, на який день робити кольпоскопію та як готуватися до процедури. Таку інформацію можна знайти в інтернеті або проконсультуватися з лікарем.

На який день циклу робиться?

Для проведення діагностики важливо враховувати на який день циклу робити кольпоскопію. Найкращий період – початкова фаза циклу (з 7-го по 10-й день). Якщо симптоми ендометріозу, діагностику призначають на 10-15 день місячних. При менопаузі обстеження проводять у будь-який зручний час.

Роблять кольпоскопічне дослідження та інші дні циклу крім періоду кровотечі. При цьому після овуляції канал шийки матки наповнюється слизом, за рахунок чого результати можуть перекручуватися.

У будь-якому разі, своєчасне звернення до гінеколога, а також регулярні профілактичні огляди – це запорука збереження жіночого здоров’я та доброго самопочуття.

Як підготуватися до кольпоскопії?

Особливої ​​підготовки до кольпоскопії не потрібно. При цьому, щоб результати виявилися максимально точними, лікарі рекомендують:

 • повідомити лікаря про прийняті препарати та наявність алергічних реакцій на ліки;
 • відмовитися від прийняття ванн та відвідування басейну;
 • повідомити лікаря про вагітність або підозру на вагітність (це не протипоказання, але важлива для гінеколога інформація);
 • за день-два до дослідження відмовитись від статевої близькості;
 • протягом доби до маніпуляції утриматися від спринцювання, використання тампонів, вагінальних кремів та інших засобів.

Під час діагностики сечовий міхур має бути порожнім. Дозволяється за 30-60 хвилин до обстеження прийняти знеболювальні засоби, попередньо обговоривши ці питання з лікарем. Щодо гігієни зовнішніх статевих органів, то проводиться дана процедура без застосування хімічних засобів.

Щодо харчування, то тут немає якихось особливих вказівок. Єдине, рекомендується зменшити споживання чорного хліба, бобових та інших продуктів, здатних спричинити метеоризм кишечника. Річ у тім, що гази можуть завдати дискомфорту під час гінекологічного огляду.

Протипоказання до проведення процедури

Призначається таке обстеження лікарем у разі, коли є специфічні скарги, сумнівні чи негативні результати аналізів, що спостерігаються візуально. Має кольпоскопію та протипоказання, коли не рекомендується проводити діагностику:

 • у післяпологовий період (перші півтора-два місяці), спочатку після аборту;
 • 6-8 тижнів після хірургічних або деструктивних способів лікування шийки матки;
 • протягом двох днів після проходження УЗД вагінальним датчиком, взяття біопсії, а також забору мазків з поверхні маткового органу;
 • при запаленні шийки матки.

Не проводять розширену діагностику жінкам, які мають алергію на йод, люголь чи оцтову кислоту. Відмовитися від такої маніпуляції необхідно при атрофії ектоцервіксу, у період місячних кровотеч, а також за наявності інших кровотеч.

Скасовується обстеження кольпоскопом, якщо менш, ніж дві доби мала місце інтимна близькість.

Протипоказання до кольпоскопії
Протипоказання для проведення кольпоскопії

При статевому контакті трапляються мікротравми слизової оболонки піхви, тому картинка на моніторі часто буває змащеною, а результати не зовсім точними. Виникають проблеми з оцінкою судинного малюнка, оскільки проблемно відрізнити мікротравми від змінених ділянок епітелію. Також може бути дискомфорт при використанні хімічних речовин.

Рекомендації гінекологів

Після кольпоскопічного дослідження, враховуючи його малу інвазивність, немає потреби вносити серйозні корективи у повсякденне життя. Стосується це дієти, прийому лікарських засобів, обмеження фізичної активності тощо. Винятком є ​​біопсія, коли лікарі рекомендують поберегтись 5-7 днів.

Є й інші рекомендації гінекологів, які будуть корисні для жінок після процедури із застосуванням кольпоскопа. Йдеться про те, щоб:

 • п’ять днів після маніпуляції утриматися від інтимного життя, не робити спринцювання, не застосовувати тампони, вагінальні препарати, різні засоби інтимної гігієни;
 • не приймати ванну і віддати перевагу душу, не відвідувати басейн, відкриті водойми та сауну;
 • не приймати аспірин, доки припиняться кров’яні виділення;
 • обмежити надмірну фізичну активність та важку працю.

Вагітним жінкам лікарі рекомендують вдаватися до такої діагностики тільки за наявності серйозних скарг, кров’яних виділень, що мажуть, видимих ​​новоутворень і т.д. Проста кольпоскопія в такому випадку абсолютно безпечна, причому як для матері, так і плода.

Не варто боятись незначних виділень після обстеження. Вони є реакцією організму на реагенти, що застосовуються і, як правило, не доставляють дискомфорту. Поки виділення не припиняться, можна скористатися звичайними прокладками. Нормальним є відчуття легких ниючих болів унизу живота.

Різні рекомендації лікарів, як підготуватися до кольпоскопії, можна знайти в інтернеті або проконсультуватися з цього приводу з фахівцем.

Можливі ускладнення та наслідки

Як правило, ускладнення після простої кольпоскопії не спостерігаються. Що стосується розширеної діагностики, то тут можуть мати місце виділення темно-коричневого і навіть зеленого кольору, що вважається допустимим. Це може бути пов’язане із застосуванням реагентів, зокрема із вмістом йоду.

Якщо кров’яні виділення після кольпоскопії з’являються більше п’яти днів і їх обсяг не зменшується, варто негайно звернутися до лікаря. Приводом відвідати спеціаліста є також:

 • запаморочення, підвищена температура, судоми;
 • виражений больовий синдром у нижній частині живота та області тазу;
 • вагінальні виділення, що мають неприємний запах.

Невеликі кровотечі, що мажуть (виникають через пошкодження судин) після обстеження вважаються нормою. Протягом трьох днів рекомендується користуватися щоденними прокладками. Нормальним вважається невелике відчуття печіння після маніпуляції, особливо якщо проводилася біопсія.

Кольпоскопічне дослідження (огляд піхви) дозволяє своєчасно діагностувати серйозні гінекологічні захворювання, зберегти жіноче здоров’я та відмінне самопочуття, а також подарувати нове життя.