Як правильно розрахувати менструальний цикл?

Знати, коли почнуться наступні місячні, має кожна дівчина. Це дозволить зрозуміти, чи немає проблем із репродуктивною системою. Крім того, вивчивши, як рахувати менструальний цикл, знаючи точну дату, можна підготуватися до них, дізнатися сприятливі дні для того, щоб не завагітніти. Зі статті ви дізнаєтеся все про способи розрахунку критичних днів.

Що таке менструальний цикл?

Щоб дізнатися, скільки триває циклічність в організмі, необхідно розібратися в пристрої процесу. Менструальним циклом вважають комплекс трансформацій, пов’язаних із жіночою репродуктивною системою протягом певного періоду часу. Його регулювання здійснюється за допомогою гормонів, що виділяються гіпоталамусом, гіпофізом, яєчниками.

Циклічність охоплює всі органи жіночої системи розмноження. Вона починається з менструації, середня тривалість виділень становить 3-7 днів. У цей час щодня губиться від 50 мл крові. Це перша фаза, її називають фолікулярною, тому що вона супроводжується дозріванням фолікулів у яєчниках. Починають рости всі, але до фінальної стадії доходить лише один – домінантний.

Потім настає черга другої фази – овуляції, при наступі відбувається вихід лідируючого фолікула, розрив оболонки. З цього моменту він готовий до зачаття, стає жовтим тілом.

Остання фаза – лютеїнова. Від гормонів, що виділяються жовтим тілом, усередині матки розпочинається підготовка до вагітності. Якщо вона не настає, відбувається відмирання. Впав рівень прогестерону призводить до початку нової кровотечі.

Чому важливо знати цикл місячних?

Як правильно розрахувати менструальний циклпотрібно знати будь-якій статевозрілій дівчині. Це необхідно для того, щоб:

 • контролювати симптоми ПМС, стежити за психікою, емоціями;
 • змінити харчування під час підготовки до них;
 • позбутися важких фізичних навантажень;
 • визначити, чи щось змінилося;
 • зрозуміти, що у репродуктивній системі проблеми;
 • захопити із собою прокладки, тампони.

Як правильно рахувати цикл місячних

Розрахувати день менструального циклу можна за терміном, що проходить між виділеннями. Він індивідуальний для кожної дівчини. Його відраховують із першого дня менструальних виділень.

Умовно весь період включає відрізки:

 • кров’янисті виділення;
 • дозрівання фолікула;
 • вихід дозрілої яйцеклітини в труби;
 • її відмирання, нова менструація.

У кожної дівчини кругообіг протікає особливо, тому порівнювати його з подругами недоцільно. Немає сенсу турбуватися, якщо ваш оборот довший або коротший, ніж у інших. Варіанти норми можуть бути різними.

Розрахунок овуляції

РозрахуватиДругу фазу менструаційного циклу необхідно знати сприятливий період для вагітності. В цей період:

 • підвищується базальна температура;
 • тягне внизу живота;
 • виділяється в’язкий прозорий секрет.

Овуляція – це час, коли дозрілий фолікул залишає яєчник, прямує в маткові труби, очікуючи запліднення сперматозоїдами, що рухаються назустріч йому. Якщо його не запліднити, він руйнується, щоб наступного разу дозрів новий.

Жінки, які планують зачаття, можуть купити спеціальний тест на овуляцію, що з високою точністю вкаже час її настання, хоча це необов’язково.

Для регулярної періодичності дізнатися також можна математичним способом. Для цього тривалість повного місячного обороту необхідно розділити на 2, від отриманого числа відступити по 1 у більшу та меншу сторону. Це буде інтервал, у якому вона можлива. Наприклад, за стандартної циклічності 28 днів він становитиме 14–16 діб.

Розрахунок овуляції при нерегулярному циклі

Приблизно у п’ятої частини жінок тривалість місячних нерегулярна, вона відрізняється від норми. Це стандартна ситуація у підлітковому віці після початку першої менструації (менархе), коли вона лише встановлюється. Організму потрібен час, щоб звикнути до нової ролі. Затримки можуть бути довгими, але найчастіше не містять причин для занепокоєння.

Після того як все стабілізувалося, затримки не повинні становити більше тижня, практично часто коливаються в межах 2-3 діб. Такі відхилення вважають за норму. Інакше необхідно записатися прийом до гінеколога, з’ясувати причину.

Як розрахувати овуляцію при нерегулярних місячних
Овуляція при нерегулярному менструальному циклі

Протягом одного року у будь-якої жінки близько двох обертів можуть пройти без овуляції, тобто бути ановуляторними. В результаті звичний графік може зміщуватися на кілька діб. Не повинно викликати переживання.

Збої можливі за умов стресу, емоційного перенапруги. Якщо ви хочете, щоб ваша репродуктивна система працювала правильно, важливо повноцінно відпочивати, спати не менше 8 годин, не нервувати.

Розрахунок сприятливих днів для зачаття

Використовувати підрахунки як метод контрацепції небажано, оскільки вони дуже точні. З усіх способів у цього найвища ймовірність завагітніти. Але ним можна скористатися, якщо ви плануєте зачаття. Проте до цього слід спостерігати за процесом хоча б півроку.

Вважається, що зачати дитину можна, якщо займатися сексом за 4-5 днів до овуляції, 1-2 дні після неї. Конкретна дата залежить від:

 • показників якості сперми чоловіка – якщо в ній малорухливі сперматозоїди з низькою життєздатністю, шанси на успіх мінімальні;
 • стан інших систем дівчини;
 • хронічні захворювання репродуктивних органів

При цьому способі не захиститись від захворювань, що передаються статевим шляхом.

Як розрахувати тривалість менструальний циклу

Закінчення кругообігу в жіночому організмі збігається з днем перед наступними місячними. Зазвичай виходять із того, що за цей час минає 28 діб. Насправді їх кількість може різною: від 21 до 35 буднів разом із вихідними.

У яєчниках жінки перебуває близько 2 млн. яйцеклітин. Якщо зі здоров’ям все нормально, починається все зі зростання фолікулів, у результаті один із них стає домінантним. Згодом із нього під час овуляції вийде яйцеклітина, стаючи жовтим тілом після розриву стінок. Воно продукує прогестерон, доки не розвинеться плацента, у разі початку вагітності. Цей гормон необхідний її підтримки. Якщо плоду нема, почнуться місячні.

Тривалість першої фази може змінюватися, друга та третя проходять без змін. Щоб розрахувати тривалість менструальний циклу, необхідно дізнатися про кількість днів, що проходить від першого дня одних кров’янистих виділень до останнього (включно) перед початком наступних.

Як розрахувати періодичність місячних за календарем

Дізнатися, скільки в середньому триває періодичність, можна за календарем. Це може бути звичайний, надрукований друкарським способом, або як додаток для смартфона. В останньому також можна відзначати симптоми ПМС, наскільки рясно пройшли виділення, час овуляції, іншу інформацію.

На першому етапі слід позначити день, з якого починаються місячні. Коли підуть наступні, розпочнеться новий оборот, тому його кінцем називають добу перед ними. Жіночий календар менструальний циклу дає змогу розрахувати кількість днів між цими датами.

Для того, щоб отриманий результат був точним, спостерігайте цей показник протягом 6–12 місяців. Чим довший період вивчення, тим правильнішим буде.

У яких випадках допоможе календар місячних

В організмі жінки можуть розвиватись небезпечні захворювання. Часто вони протікають приховано, або вона не звертає на них уваги. Проте першим сигналом порушення може стати зрушення менструального кругообігу.

Якщо регули відсутні довгий час, це може спричинити безпліддя або різні тяжкі наслідки. Тому важливо не прогаяти момент, при відхиленнях вчасно звернувшись до жіночого лікаря.

Календар менструального циклу дає можливість вчасно розрахувати небезпечну ситуацію, зробити правильні висновки.

Календар менструального циклу
Чому важливо вести календар менструального циклу

До збоїв можуть призвести:

 1. Статеві інфекції – захворювання, що передаються від партнерів, використання неякісних гігієнічних засобів, неправильне застосування тампонів, ода поганої якості, підмивання неправильним способом.
 2. Порушення роботи щитовидної та надниркових залоз. Вони виділяють гормони, необхідні запуску процесів.
 3. Нервові потрясіння, депресії спричиняють збої в інших системах.
 4. Лікування медичними препаратами інших хвороб. Деякі з них мають побічний ефект у вигляді зсуву періодичності.
 5. Сильні обмеження харчування, особливо у поєднанні з посиленими фізичними навантаженнями. Вимушуючи організм заощаджувати ресурси, ви провокуєте збій.
 6. Зловживання тютюновими виробами, алкоголем.

Сервіси з розрахунку менструального циклу

Розрахувати менструальний цикл онлайн допоможуть такі послуги:

 1. Eve ― допоможе відстежити місячні, прокоментує щодня, пояснюючи, що може відбуватися. Чати дозволять поставити запитання іншим користувачам програми. Спеціальна послуга The Bedider розповість про основні питання, пов’язані із сексуальною освітою, у захоплюючій формі. Можна прочитати, пройти тест.
 2. Clue ― був названий найкращим серед додатків, які дозволяють відслідковувати місячні. Тут можна прочитати багато цікавої інформації про результати досліджень, проведених творцями. Вони пов’язані з питаннями, які найбільше хвилюють жіночу стать.
 3. Flo ― поєднує переваги перших двох сервісів. До переваг можна віднести візуалізацію іконками, стриману колірну гаму, захист даних паролем.
 4. Cycles – його унікальність у можливості використання партнером. Він може бути запрошений сюди, але деякі дані йому не можна показувати. Це призначено для того, щоб чоловіки розуміли характер змін у житті партнерки, враховували зміни у поведінці, на які впливають гормони.
 5. Ovia Fertility – більше підходить для тих, хто планує зачаття. Воно попередить про овуляцію, що наближається, розповість, що потрібно робити.
 6. Period Tracker by Amila ― тут вам запропонують інформацію про ваше тіло у графічному вигляді. Це допоможе зрозуміти, чи треба йти до гінеколога.
 7. Solomia Today – результат спільної роботи сексолога, тренера, гінеколога, дієтолога. Цей Telegram-бот підкаже, що відбувається у вашому організмі, як від цього змінилося самопочуття, настрій, що рекомендується робити, як у цей час відпочивати, розважатись, займатися спортом, сексом, що є. Вся інформація, крім спорту та сексу, безкоштовна. За останні потрібно одноразово заплатити 2 долари.

Розрахувати менструальний цикл необхідно, щоб знати дату овуляції, запідозрити проблеми зі здоров’ям, ухвалити правильне рішення. У цьому допоможуть спостереження, звичайний календар або програма у вигляді калькулятора.