В які дні можна завагітніти після місячних?

Парам, які поки не планують дітей, і тим, хто вирішив, що вже час народити дитину, цікаво знати, чи можна завагітніти одразу після місячних. Така проблема часто обговорюється розмовами щодо сексуальної тематики між друзями. Одні десь чули, що не можна, і доводять це іншим. Інші впевнені, що не все так просто і сумніваються.

Щоб вирішити суперечку, необхідно розібратися у будові жіночої репродуктивної системи з урахуванням індивідуальних особливостей. У статті вам розкриється вся правда про те, коли можна завагітніти, що відбувається після місячних.

Фази менструального циклу

Регулярні прояви життєдіяльності механізму розмноження у жінок називають менструальним циклом. Протягом місячного кругообігу організм виробляє яйцеклітини, після чого відразу готується завагітніти. Процес складається із трьох стадій:

 • фолікулярна, яка починається з кровотечі;
 • овуляторної;
 • лютеїнової.

У кожній із фаз згруповані певні події, що відбуваються в різних органах. Вони змінюють одне одного під впливом роботи залоз внутрішньої секреції. Тому для нормального функціонування важливим є не тільки здоров’я репродуктивного апарату, але й ендокринної, центральної нервової системи.

Менструальна

Цикл починається зі стартом кровотечі. Зниження величини прогестерону внаслідок відсутності ембріона призводить до того, що верхній шар слизової оболонки усередині матки виганяється.

Жовте тіло, яке не змогло до неї прикріпитись або не було запліднене сперматозоїдом, поступово відмирає, перестає секретувати речовини. Відповіддю на це буде відділення ендометрію, а кровоносні судини, які живлять його, рвуться.

Близько 2/3 слизового шару розсмоктується внутрішньоутробно, інше поєднується з кров’ю, секрецією піхви, шийки матки, і залишає організм. Разом з ним виходить плід, що не імплантувався, завмерлий або незапліднена гамета.

Якщо не вдалося завагітніти цим місячним кругообігом, відразу після нього з’явиться шанс зробити це наступним чином. Щоразу підготовка здійснюється наново, ніщо не завадить подальшому розвитку.

Фолікулярна

Перший етап починається із менструації. Незважаючи на неї, запускається процедура дозрівання ооцитів у яєчниках. Це здійснюється через виділення гіпоталамусом гонадоліберину, гіпофізу – фолітропіну, лютропіну. Тобто. реакцією на ГнРГ стає випуск ФСГ та ЛГ, від яких дозрівають жіночі гамети.

Поки фолікули в яєчниках невеликі, естрадіол, що продукується ними, низький, але все одно надає стимулюючу дію на мозок. Поступово збільшуючись, вони виділяють більше їсти, змушують гіпоталамус і гіпофіз працювати активніше.

Один з ооцитів випереджає інших, набуваючи вигляду лідера, інші зменшуються до початкових розмірів. Головний вловлює своїми рецепторами ФСГ і ЛГ, виділяє естрадіол, що стимулює їх, продовжує зростати до 20 мм.

Зазвичай це триває 10-14 днів, але може скоротитися до 7 або розширитися до 22. Чим менший термін займає крок, тим ближче до місячних сприятливий момент, щоб завагітніти після або при них, а значить, зростає ймовірність того, що це станеться.

Овуляторна

Коли ооцит розростається до 2 см, він секретує так багато естрогенів, що у відповідь обернеться великий викид лютропину, який викликає вироблення простагландинів, що забезпечують розрив ферментів. Фолікул залишає яєчник, його стінки розриваються, опадають. Рідина, що звільнилася, накопичується позаду матки. Клітина потрапляє у фалопієву трубу, протягом 1-2 діб зберігає здатність до запліднення.

Овуляторний етап – найкоротший з усіх. Він призначений для зачаття. Його час зазвичай настає у середині послідовності, тому обчислюється просто. Однак під впливом різних факторів може зрушуватися у будь-який бік. Якщо в якійсь із 5 попередніх днів була близькість, навіть за місячних, після цього можна завагітніти.

Лютеїнова

Дозріле яйце вбирає ліпіди та ЛГ, змінюючи забарвлення на жовтий. Вона продовжить функціонування протягом 10-12 днів, виділяючи біологічно активні елементи, від яких змінюється структура внутрішньоутробної оболонки – потовщується, готуючись до впровадження плода. Пожвавлено продукуються прогестерон і естрадіол пригнічують фолітропін і лютропін, тому нові ооцити не дозрівають.

Приблизно на сьомий день жовте тіло досягає матки, намагається прикріпитись. Якщо це не вдається або не сталося злиття зі сперматозоїдом, воно відмирає, припиняючи секрецію гормонів. У відповідь реакцією ендометрію служить відмирання. ФСГ та ЛГ вже нічого не пригнічує, їх зміст зростає, що провокує зростання ооцитів у яєчниках.

Завагітніти можна після імплантації плода в слизовий матковий шар приблизно через 3 тижні місячного раунду. У цей момент заплідне жовте тіло продовжує секрецію речовин, корисних для його розвитку, придушуючи початок нового кругообігу.

Овуляція

Коли стінки дозрілого граафового пухирця розриваються, і він потрапляє у фаллопієву трубу, настає овуляція. Вона триває 1-2 доби.

Як розрахувати овуляцію
Розрахунок овуляції

Щоб дізнатися про приблизну дату явища, треба середню тривалість менструального витка розділити навпіл. Однак результат буде приблизним, тому що цій процедурі не властива точність. Бувають невеликі коливання на 24-48 год чи сильні зрушення під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів.

Розпізнати овуляцію можна, прислухаючись до сигналів, що посилає тіло, або за допомогою тестів.

Ознаки овуляції

Відчуття, що супроводжують вихід яйцеклітини, включають:

 1. Тягнутий або колючий біль у нижній частині тулуба. Їх відчувають із боку яєчника, який випустив ооцит. Іноді це миттєве почуття, яке швидко минає. У деяких випадках триває з ранку до вечора. Жінки зі спайками, іншими проблемами у репродуктивних органах відчувають їх сильніше. Болючість викликається рецепторами, які реагують на рідину, що витікає з пробитого фолікула, сприймають її, як поранення.
 2. Коричнево-червоні сліди на спідній білизні. Після розриву функція вироблення естрадіолу, прогестерону, андрогенів переходить до жовтого тіла. Відбувається перепад їхнього рівня, на який ендометрій реагує невеликим відшаруванням.
 3. Рясне в’язке прозоре слиз з піхви. Нею заповнений цервікальний канал. Щоб чоловічі клітини могли пройти через нього, відбувається розрідження.
 4. Підйом базальної температури.

Деякі дівчата відчувають припливи енергії, гарного настрою, статевий потяг. Чи варто орієнтуватися на ці ознаки, щоб можна було завагітніти, або просто регулярно займатися сексом після місячних – краще друге.

Тест на овуляцію

У період утворення граафової бульбашки організмі характеризується різким зростанням межі лютеїнізуючого гормону. Його сліди містить слина та сеча. На тому ґрунтуються тест-системи для визначення овуляції.

Щоб визначити, чи зріс ЛГ по слині, її невелику кількість наносять на предметне скло, чекають на висихання. Потім вивчають під мікроскопом. Якщо досягнуто піку, на платівці будуть візерунки з листя папороті. Якщо ні – струми та кола.

Система аналізу сечі вимагає, щоб смужку опустили в контейнер із сечею до позначеної позначки на 20 секунд або підставили під струмінь на 5 секунд. Потім її витримують на рівній поверхні 3 хвилини. Тестову межу порівнюють з кольором контрольної. Вони повинні бути однакового відтінку або перша темніша за другу. Тоді величина лютропину у сечі відповідає дозріванню клітини. Для зручності було розроблено багаторазові пластикові пристрої, які демонструють результат на табло.

Починають тестування у перші дні після місячних, щоб визначити, коли є шанс завагітніти.

Визначення овуляції за базальною температурою

Після сну або відпочинку тривалістю не менше 6 год тіло набуває температури, яку називають базальною. Її можна вимірювати у різний спосіб, але стандартним вважається ректальний. Гормональний сплеск у жіночому організмі провокує її стрибок. Це стали використовувати визначення овуляционного періоду.

Оскільки температурні коливання становлять близько 0,50С, щоб їх помітити, потрібно скласти графік за точками щоденного вимірювання. Прокинувшись вранці, не роблячи жодних дій, потрібно зафіксувати отриману на градуснику позначку в блокноті або мобільному додатку.

У першій фазі крива лише трохи плавати, злегка опускаючись до її кінця. У другій стадії лінія різко злетить нагору. Зазвичай це відбувається через якийсь інтервал після місячних, означає високу ймовірність завагітніти. На третьому етапі впаде до колишніх значень.

Календарний метод розрахунку днів для зачаття

У ХХ ст. вчені запропонували спосіб відстеження за менструальним кругообігом для визначення овуляторної точки. Протягом року ви маєте вести календар, відзначати критичні дні.

 

Календар розрахунку днів для зачаття
Розрахунок днів для зачаття

Для обчислень знадобляться найдовша та найкоротша серії з усіх, за якими спостерігали. Вони стануть основою визначення періоду, сприятливого для зачаття.

Щоб розрахувати, коли можна завагітніти, після аналізу даних, важливо від довжини найкоротшого місячного кругообігу відібрати 18 діб. Вийде дата початку фертильного вікна. Тривалість найдовшого зменшують на 11 днів, дізнаються, коли мить завершується.

Метод вважається ненадійним для контрацепції, проте придатний для тих, хто планує поповнення сім’ї. Його неточність пов’язують із можливими коливаннями дати утворення жовтого тіла, живучістю сперматозоїдів, яка досягає 5-6 діб усередині фалопієвих труб.

Що таке фолікулометрія

Використання ультразвукових хвиль медициною дало можливість контролювати напрямок розвитку жіночого організму. Фолікулометрія дозволяє оцінити ступінь розвитку ооциту, і дізнатися момент його виходу з яєчника. Вона дає інформацію про:

 • наявності домінантного фолікула;
 • його величину;
 • при рідині з розірваних стін позаду матки.

Готовим до запліднення граафів пляшечка стає, коли досягає 2-3 см діаметром, а матка – якщо ендометрій отримує структуру тришарового, потовщується до 12 мм. УЗД покаже наближення цього моменту, дозволить дізнатися, через скільки днів після проведення в даному місячному обороті можна завагітніти.

Дні, коли неможливо завагітніти

Імовірність зачаття знижується поза вікном фертильності – періоду за тиждень до утворення жовтого тіла. Коли воно закінчується, залишається чекати настання чергового місяця.

Неможливо запліднити яйцеклітину, якої немає. Таке відбувається з дівчатами з різних причин.

Що таке ановуляторні цикли

Якщо кругообіг проходить без другої послідовності, він називається ановуляторним. Таке порушення часто зустрічається у підлітковому та передклімактеричному віці. Крім того, воно є причиною відсутності фертильності в іншому періоді. Навіть за нормальної течії приблизно кожен двадцятий раунд перетворюється на ановуляторний.

Відсутність жовтого тіла обертається причиною нестачі прогестерону. Результат виражають такі симптоми:

 1. Структура внутрішньоутробного шару перебуває під впливом результатів роботи залоз внутрішньої секреції першого етапу.
 2. Під впливом естрогену він надто збільшується. Це створює загрозу утворення ракових клітин.
 3. Менструації сильно спізнюються чи йдуть раніше. Затримка свідчить про неповноцінне відторгнення ендометрію.
 4. Кровотеча триває понад тиждень, вона рясна.
 5. Неможливо завагітніти після року спроб через відсутність овуляції.

Діагностика включає проведення УЗД, аналіз показників прогестерону. Лікування залежить від причин, які пояснюють гормональним тлом. Винуватцем зазвичай стає розлад роботи гіпоталамуса та гіпофіза.

Можливість зачаття залежно від менструацій

Ризик завагітніти залежить від періоду, в якому сталася близькість: за, після або перед місячними.

Під час місячних

Згідно з календарним методом шанс зачати дитину при нульовій кровотечі. Насправді це не підтверджується. Жінки не часто наважуються на такий відповідальний крок, їхні яєчники змушені постійно працювати без перерв, пов’язаних із виношуванням та годуванням. Це призводить до зрушень між фазами, і радісна подія настає несподівано. Перший крок до нього – регулярний секс.

Після місячних

Неповна поінформованість про фізіологічні операції призводить до того, що люди вважають безпечним інтервал після регул. Якщо граафова бульбашка утворюється, як належить, у середині обороту, термін її виходу – 10-18 добу.

Чоловічі гамети швидко висихають на відкритому повітрі, можуть трохи прожити в його тілі. Потрапляючи в матку, вони зустрічають сприятливі умови для збереження, залишаються рухомими 5-7 діб. При тривалому крововиливі під впливом різних факторів сперматозоїди здатні запліднити гамету, зустрічаючись з нею через тиждень після статевого контакту.

Перед місячними

Зрідка лікарі спостерігають скорочення лютеїнової секції. Це відбувається за рахунок збільшення першої стадії, коли дозрівання жіночих гамет проходить повільніше. Тому другий та третій етапи зміщуються, збільшуючи ризик зачаття перед регулами.

Як не завагітніти при нерегулярному циклі

Якщо регули починаються щоразу через різний часовий проміжок, говорять про нерегулярну послідовність. До нього наводять:

 • стреси;
 • депресивні стани;
 • захворювання;
 • незбалансований гормональний фон;
 • навантаження.

Щоб не завагітніти при нерегулярних місячних, потрібно:

 1. Позбутися причин, які провокують хаотичність. Так легше контролювати процеси, що відбуваються.
 2. Постійно вимірювати фізичні параметри дозрівання фолікула за допомогою базального методу, тестів, аналізів, УЗД.
 3. Використовувати надійні методи контрацепції, які підбере лікар.

Не всі захворювання піддаються лікуванню, проте допускається коригування їхнього перебігу.

Щоб завагітніти, потрібно регулярно займатися сексом кілька разів на тиждень після місячних, тому що можна використовувати живучість чоловічої сперми. Тим, хто не планує такий розвиток подій, краще завітати до гінеколога, визначити відповідний для себе спосіб контрацепції. Він добре орієнтується у питаннях надійності, безпеки захисних засобів.