Все про молочницю у жінок – причини, симптоми, лікування

З таким захворюванням, як молочниця – вагінальний кандидоз – зустрічалася практично кожна жінка. Проте не всі про молочницю знають достатньо. Щоб розібратися, що таке вагінальний кандидоз, слід трохи заглибитись у нормальну фізіологію та мікробіологію піхви.

У нормі слизова оболонка піхви – це самоочищаюча система, що складається з власне слизової оболонки і мікроорганізмів, що її населяють. Основним видом мікробів тут є лактобацили, які підтримують оптимальну кислотність середовища та пригнічують життєдіяльність патогенних (що викликають захворювання) мікробів. У незначних, практично слідових кількостях, на слизовій оболонці піхви живуть і дріжджові грибки роду кандида.

Коли внаслідок тих чи інших факторів відбувається пригнічення активності лактобацил та/або факторів імунного захисту, дріжджові грибки починають активно розвиватися. Подібний стан і має назву вагінального кандидозу або молочниці.

Основні причини молочниці

Порушення балансу мікроорганізмів може статися за цілим рядом факторів.

Найбільш поширені причини молочниці – це прийом антибіотиків широкого спектру дії, тривале використання гормональних засобів, надто часті спринцювання (без відповідної причини), емоційні стреси, вагітність (як стан, що характеризується зміною гормонального фону).

Симптоми молочниці у жінок

Суб’єктивні ознаки вагінального кандидозу – це те, що справді знають усі про молочницю.

Одним із основних і характерних симптомів молочниці є рясні пластівчасті або сирні виділення зі статевих шляхів білого або білястого кольору, які не пахнуть або можуть мати несильно виражений дріжджовий запах. На додаток до виділень, з’являються відчуття свербіння у піхві і вульві, а пізніше може приєднатися і дискомфорт при сечовипусканні.

Лікування молочниці

Найпоширеніша помилка, від якої найчастіше забувають застерегти гінекологи, це використання щоденних прокладок при вагінальному кандидозі. Напевно, багато жінок зараз здивовано вигукнуть: “А як же інакше?”. Проте лікування має починатися з відмови від щоденних прокладок.

Як лікувати молочницю?
Лікування молочниці

Пояснюється все досить просто. У матеріал прокладки потрапляють виділення, що містять досить багато дріжджових грибків. У теплі та волозі, по півдня, а то й по дню вони просто чудово почуваються та продовжуючи активно розвиватися. При цьому не виключається ймовірність розмноження там же інших мікроорганізмів, які можуть випадково потрапити в таке сприятливе для них середовище. Таким чином жінка постійно створює умови для подальшого прогресування молочниці.

Комплексне лікування цього захворювання складається з декількох напрямків: механічне видалення виділень, що містять дріжджові грибки (спринцювання, глибокі підмивання), застосування протигрибкових засобів (переважно місцевих, хоча застосовуються і фунгіциди загальної дії), відновлення природного середовища піхви.

Слід пам’ятати, що боротьба з вагінальним кандидозом часто буває неефективна, якщо триває вплив фактора, що її викликав.

Примітно, що таке, здавалося б, нескладне та поширене захворювання не має єдиної ефективної схеми лікування. Саме звідси, напевно, з’явився міф, який знає практично кожен про молочницю: вона не лікується. Насправді ж, досить велика кількість випадків молочниці, що важко піддається лікуванню, має дуже просте пояснення: лікують не причину, а наслідки.

Молочниця і вагітність

Молочниця під час вагітності може бути досить неприємним станом. Під час вагітності жіночий організм проходить ряд змін, включаючи зміни в гормональному фоні і зниження імунітету. Це робить вагітних жінок більш схильними до інфекцій, включаючи молочницю.Молочниця під час вагітності може супроводжуватися симптомами, такими як свербіж, подразнення вагіни, вагінальні виділення та дискомфорт. Важливо відразу звернутися до лікаря, якщо ви помічаєте такі симптоми.

Лікування молочниці під час вагітності повинно бути надзвичайно обережним, оскільки деякі антифунгальні препарати можуть бути небезпечними для майбутньої матері та плода. Лікар зазвичай призначає безпечні антифунгальні креми, які допомагають вивести інфекцію.Запобігання молочниці під час вагітності включає в себе збалансоване харчування, гігієну та уникання надмірного вживання цукру, оскільки грибки Candida полюбляють глюкозу.

Загалом, молочниця під час вагітності – це проблема, яку можна легко врегулювати за допомогою лікарської допомоги та правильної гігієни. Дотримання рекомендацій лікаря та здорового способу життя допоможе забезпечити комфорт та безпеку для майбутньої матері та плода під час вагітності.

Як зменшити ризик розвитку вагінального кандидозу?

Зменшення ймовірності виникнення вагінального кандидозу можна досягти, дотримуючись кількох важливих підходів та заходів на запобігання цьому неприємному стану. Важливо дотримуватися правил особистої гігієни, а також використовувати м’які неароматизовані мила та теплу воду. Обирайте натуральну бавовняну білизну, оскільки це сприяє нормальній вентиляції та перешкоджає надлишковому нагріванню і вологості в області статевих органів, створюючи менш вигідні умови для росту грибків.

Обмеження споживання цукру є також важливим. Грибок Candida, який викликає молочницю, живиться цукром. Зменшення споживання цукру та продуктів, багатих глюкозою, може скоригувати ризик інфекції. Уникаючи без рецепта лікаря вживання антибіотиків, ви уникаєте порушення нормальної мікрофлори вагіни, що зменшує ризик молочниці. Використовуйте антибіотики тільки відповідно до рекомендацій лікаря та інструкцій.

Підтримка здорової імунної системи завдяки здоровому способу життя, регулярній фізичній активності та нормальному сну також може допомогти у зниженні ризику.  Для попередження передачі інфекцій, включаючи молочницю, слід дотримуватися правил безпеки під час статевих стосунків і використовувати презервативи.

Загалом, вагінальний кандидоз можна запобігти, вживаючи ці заходи та живучи здоровим способом життя. У випадку симптомів або підозри щодо інфекції, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Залишити відповідь