Аортосклероз

Аортосклероз або атеросклероз аорти – це хронічне захворювання, в основі якого лежить збільшення кількості сполучної тканини в стінці аорти і утворення на ній атеросклеротичних бляшок.

Можливі причини атеросклерозу аорти

Безпосередні причини розвитку атеросклеротичного ураження аорти та інших судин до сьогоднішнього дня не виявлено.

До факторів ризику розвитку аортосклероза відносять наявність підвищеного артеріального тиску, вік старше 40 років, чоловіча стать. Атеросклероз аорти та інших судин частіше зустрічається у людей, що палять, при зайвій вазі і низькому рівні фізичних навантажень.

Додатковими факторами, що підвищують ймовірність розвитку атеросклерозу, вважаються постійне нервове напруження, наявність цукрового діабету, обтяжена спадковість, деякі психологічні особливості.

Основним механізмом розвитку аортосклероза і інших локалізацій атеросклерозу є порушення жирового обміну в організмі.

Основні симптоми атеросклерозу аорти

Основні симптоми аортосклероза будуть залежати від стадії розвитку захворювання і рівня ураження аорти.

У так званій доклінічній фазі атеросклерозу змін з боку судин немає. У цей період можна виявити порушення ліпідного (жирового) обміну і деякі інші зміни. Результати ретельно проведеного обстеження дозволяють зробити висновок про початкову стадію формування патологічного процесу і вжити заходів щодо недопущення ураження судин.

У періоді клінічних проявів симптоми аортосклероза будуть залежати, в першу чергу, від конкретної локалізації процесу в аорті.

Поразка грудного відділу аорти – грудної аортосклероз – проявляється досить інтенсивної нападоподібним болем за грудиною. Цей біль має пекучий або давить характер, може віддавати в руки, спину, шию, живіт (верхню його частину). При прийомі нітрогліцерину такий біль не зменшується.

Атеросклеротичнеураження черевного відділу аорти також проявляється больовими нападами. При цьому біль може відзначатися практично в будь-якому відділі живота. Вона не має чіткого зв’язку з прийомом їжі, днями менструального циклу, фізичними навантаженнями.

При певній локалізації аортосклероза (так звана біфуркація аорти) розвивається синдром Леріша. Цей стан проявляється переміжною (періодичної) кульгавістю, відчуттям оніміння в ногах, слабкістю литкових м’язів, похолоданням шкіри.

Методи лікування атеросклерозу аорти

Лікування атеросклерозу аорти направлено переважно на корекцію вже існуючих порушень, припинення подальшого розвитку хвороби, зменшення розмірів атеросклеротичних бляшок і їх стабілізацію.

Основою лікування аортосклероза є спеціальна дієта. Вона передбачає обмеження споживаних жирів, відносне збільшення в раціоні частки рослинних жирів, морепродуктів, птиці, клітковини і зменшення кількості солі.

Дієта
Спеціальна дієта дозволить подолати аортосклероз

Обов’язковий елемент лікування аортосклероза – максимально можливе усунення факторів ризику. Перш за все, це стосується нормалізації способу життя: дозоване підвищення фізичних навантажень, позбавлення від зайвої ваги, відмова від психічних навантажень і стресів, від тютюнопаління.

Що стосується прийому спиртних напоїв, то малі його дози (не більше 40-50 грамів міцного спиртного в добу в залежності від статі і ваги) багатьма авторами визнаються позитивно впливають на ліпідний обмін. При цьому зловживання спиртним погіршує функції печінки, що, в кінцевому підсумку, погіршує лікування аортосклероза.

Необхідність медикаментозного лікування аортосклероза вирішується індивідуально в залежності від показників так званого ліпідного профілю і певних особливостей пацієнта.

За свідченнями використовують кошти, які нормалізують функції печінки, і препарати, що відновлюють властивості крові і попереджають розвиток тромбів.

Всім хворим з аортосклерозом при наявності такої можливості рекомендується лікування в санаторіях і на курортах, переважно – на початку осені або влітку. Сприятливий вплив мають мінеральні води, морські купання, плавання та інші водні процедури, прогулянки, фізіотерапевтичні процедури.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування атеросклерозу аорти, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь