Як проявляється передменструальний синдром (ПМС)

Є жінки, яким пощастило – вони ніколи не відчували швидкий початок місячних. Таких, за приблизними підрахунками, більше половини. Однак майже четверту частину дам відчувають себе погано, хоча не всі готові в цьому зізнатися, щоб не викликати глузування. Ця проблема завдає багато незручностей, іноді повністю вибиває з колії, змушуючи шукати шляхи полегшення. Існування захворювання визнають не всі, багато хто вважає його надуманим. Але ті, кому не пощастило з ним зіткнутися, намагаються хоч трохи полегшити свій стан.

Зі статті ви дізнаєтеся, що собою являє і як проявляється ПМС у жінок, чи піддається він лікуванню.

Що таке передменструальний синдром

Вчені підрахували, що сучасну жінку за все життя супроводжує 350-400 циклів, у той час, як в позаминулому столітті ця цифра була в 10 разів менше. Постійна зміна гормонів, прискорений темп життя, нескінченні стреси привели до того, що жінки стали гостріше відчувати появу місячних.

Те, що жінки перед менструацією починають відчувати себе гірше, помітили ще в давнину. Античні медики намагалися дослідити це властивість, знайти йому причини. Однак з наукової точки зору їх припущення не підтвердилися.

Першим, хто обгрунтував існування захворювання, став Роберт Франк в 1931 р Він зосередився на гормональної версії його виникнення. Після нього псих сексуальними розладами зайнявся Льюїс Грей, що призвело до визнання їх захворюванням. У класифікації хвороб 10-го перегляду ВООЗ з’явився код 94.3.

Вчених, які займаються вивченням проблеми, недостатньо. Так, у Великій Британії дослідників ПМС в 5 разів менше, ніж тих, хто займається порушеннями потенції. Тому єдиного підходу до того, що вважати причинами захворювання, немає.

Першою з’явилася теорія дисбалансу гормонів, їй більшість довіряє досі. Вона пояснює всі процеси надлишком естрогену і недоліком прогестерону. Сучасні дослідники зосередилися на особливостях обміну останнього.

Шанувальники алергічної теорії стверджують, що проведення проб на гіперчутливість до прогестерону показує позитивний результат. Цим вони пояснюють все наслідки, що відбуваються в тілі.

Наступна теорія зосередилася на тому, що в основі захворювання лежить нездатність організму виводити надлишок рідини. Це виникає через вироблення гормонів у відповідь на стрес.

Розглядається теорія, що пояснює набряки зворотнимвсмоктуванням натрію. Він ускладнює метаболізм калію і кальцію, призводить до накопичення рідини. Все це відбувається на тлі нестачі прогестерону.

Деякі дослідники пояснюють, що в центральній нервовій системі спостерігається функціональний розлад. Його викликають зовнішні чинники і зміни в гіпоталамусі і гіпофізі.

Сучасні вчені створили теорію впливу меланостимулирующего гормону і ендорфінів. Вони відповідають за перепади настрою, підвищений апетит, набряк грудей, підвищене газоутворення, запор.

Форми синдрому

Ті, кому не пощастило страждати від такого захворювання, переносять його по-різному. Одні відчувають погіршення самопочуття відразу після овуляції, а поліпшення – після закінчення менструації. Другі хворіють 2-3 дня перед місячними. Серед них всіх є ті, хто болісно страждає, або описує невелике нездужання.

Форми передменструального синдрому
Форми передменструального синдрому

Виходячи з цього, форми передменструального синдрому поділяють на:

 • легку;
 • важку.

У легкій формі хворіють жінки, які відчувають швидке наближення критичних днів за 2-10 днів до їх початку. Все закінчується з моменту старту кровотечі. Прояви не доставляють особливого клопоту, хоча 1 або 2 здатні залишити неприємні враження. Дама залишається працездатною, хоча втомлюється, дратується або погано спить.

Важка форма передменструального синдрому характеризується сильно вираженими ознаками і втратою працездатності. З усього списку проявів не менше 5 змушують відмовитися від звичного способу життя, повністю міняти плани, не зникають після відпочинку і сну. Крім того, близько 7 провісників протікають легше.

Форми синдрому розглядають також з точки зору його прояви:

 • нейропсихічних;
 • набрячну;
 • цефалгічного;
 • кризову;
 • атипову.

У першій формі переважають прояви, пов’язані з психікою і емоціями. Було помічено, що ця форма характерна для тих, хто страждає від запалень органів репродуктивної системи. Молоді дівчата частіше скаржаться на депресію, з віком їх скарги зосереджуються на агресії і дратівливості. Жінки не завжди асоціюють ці прояви з періодом ПМС, списуючи на розлади психіки. При цьому психіатри і психологи, до яких вони звертаються за допомогою, не завжди здатні зв’язати обидва явища разом і призначити адекватне лікування.

Набряку формою страждають особи з порушенням обміну натрію. У них виявляються симптоми затримки води в організмі і порушення водно-електролітного балансу. Вони поєднуються з нейропсихічними ознаками, причиною яких називають набряк головного мозку. Такому більше схильні ті, хто переніс стрес, викидень, аборт, полікістоз яєчників, має надлишок маси тіла.

Цефалгіческая форма поєднує в собі психоемоційні і вегето-судинні характеристики. Вона протікає важко, виникає у пацієнток, в анамнезі яких відзначені черепно-мозкові травми, ЛОР-захворювання, нейроінфекції, проблеми з серцем і судинами, підвищений тиск, захворювання травного тракту.

При кризової формі у хворих різко підвищується боязнь смерті, частішає пульс, піднімається тиск, починає боліти в ділянці серця, розколюється голова. Цей важкий тип проявляється у вигляді нападу, який різко змінюється звичайним станом. Часто поєднується з гіпертонією, цукровим діабетом, вірусними інфекціями, патологіями шлунка і кишечника, надлишком фізичних і емоційних навантажень.

Атипично захворювання проявляється у вигляді уражень серцевого м’яза, слабкості очних м’язів, виникненні тяжкої циклічної алергії, підвищеної сонливості.

Стадії ПМС

Протягом життя відчуття перед місячними можуть залишатися на одному і тому ж рівні або змінюватися. Залежно від цього виділяють такі стадії:

 • компенсовану;
 • субкомпенсовану;
 • декомпенсована.

Компенсована стадія відноситься до найлегшим. У пацієнток у другій фазі циклу починають проявлятися зміни в поведінці і психіці, які закінчуються з першим днем ​​нового циклу. Тривалість може відрізнятися від випадку до випадку, але сила відчуттів протягом репродуктивного періоду не змінюється.

Субкомпенсована стадія характеризується поступовим наростанням тяжкості проявів з часом. Чим ближче критичні дні, тим важче жінка переживає очікування місячних. Полегшення настає тільки, коли починається кровотеча.

У декомпенсованій стадії слабкі сигнали посилюються. Вони тривають під час фази кровотечі і тривають через кілька днів після його закінчення.

Симптоми

В діагностиці передменструального синдрому використовують комплекси симптомів, пов’язані з:

 • психікою і емоціями;
 • неврології;
 • споживанням і виділенням води;
 • шлунково-кишковим трактом;
 • шкірних покривів;
 • кістками і м’язами.

комплекспсихоемоційних проявів включає кардинальну зміну емоцій за короткий час, роздратування, страх і занепокоєння через дрібниці, депресію, сльозливість, байдужість до всього, забудькуватість, неуважність, втома, брак енергії і фізичних сил, неможливість заснути або постійну сонливість, тугу, бажання покінчити з собою, втрату статевого потягу, підвищення реакції на смаки і запахи.

Неврологічні симптоми ПМС означають, що перед місячними жінка відчуває головний біль, нездатність до координації рухів, порушення серцевого ритму, напади астми і епілепсії, набряк слизової оболонки носа, підвищену чутливість зубів, передчуття втрати свідомості.

Невідповідність між споживанням і виділенням рідини пов’язано з порушенням обміну натрію і проявляється у вигляді набряків, набору маси тіла, опухлих молочних залоз, метеоризму, зміни кількості сечі. При ПМС починає боліти груди, дратує навіть найменший дотик.

З шлунково-кишковим трактом пов’язують такі ознаки передменструального синдрому, як втрата апетиту, нудота, блювота, підвищене утворення газів. Жінка раптом перестає любити продукти, які їла раніше. Їй може захотітися чогось незвичайного, що до цього не викликало потреби спробувати.

Жіноча шкіра видає назовні очікування менструації у вигляді вугрового висипу, підвищеної жирності, пітливості, алергічної реакції, з’являються плями. Кістки і м’язова тканина відповідають на цей період ломота, ослабленням сили.

Чи варто лікувати ПМС

У медицині немає однозначного ставлення до проблеми. Одні вважають її надуманою, яка потребує лікування. Інші просто рекомендують заспокійливе. По-справжньому вникає в суть невелика кількість лікарів.

Для початку необхідно виключити можливість інших захворювань – щитовидної залози, гіпертонії, депресії, мігрені. Обстежте рівень тиреотропного гормону, Т4 вільної фракції, пролактину, кортизолу. Відвідайте гінеколога-ендокринолога.

Курс лікування передменструального синдрому починають з негормональних препаратів. Для розширення просвіту кровоносних судин, посилення їх тонусу застосовують трентал, сермион, еськузан, гинкор форт. Вони покращують циркуляцію крові, не дають рідини проникати в міжклітинний простір, зменшуючи набряклість. В результаті зникає відчуття втоми і тяжкості.

Синтетичні вітамінні і мінеральні комплекси, сечогінні засоби, біогенні препарати стимулюють метаболічні процеси. Вони сприяють виведенню токсичних речовин і надлишку рідини.

Блокатори простагландинів (диклофенак, індометацин, німегезик) розслаблюють мускулатуру, усувають дратівливість і неуважність, знімають біль.

Гомеопатичні засоби покликані підвищити ефективність лікування передменструального синдрому, усунути його побічні прояви. Оваріум композитум, мастодинон, ременс, гінекохеель, Мулімен, верб кер регулюють гормональний профіль. Заспокоїти нервову систему допоможуть персен, нервохеель, геларіум гіперікум, Церебрум композитум, ново-пасив. Вони пригнічують виражені нейропсихічного симптоми ПМС, знімають спазм судин головного мозку. У той же час ці кошти не провокують зміни в ендометрії і молочних залозах.

При необхідності вас направлять на консультацію до психіатра або психолога. Вони призначають антидепресанти, транквілізатори, серотонинергические, гістамінергіческіе, антигістамінні, ноотропні препарати. Медичні препарати покращують метаболізм серотоніну, провідність центральної нервової системи, розлади пам’яті, інтелектуальні порушення. Їх застосовують, коли ПМС проявляється психоемоційними порушеннями. У порівнянні з лікуванням психічних розладів, доза ліків істотно зменшена.

Прискорення метаболізму серотоніну показано при нейроендокринної природі захворювання. Поліпшення кровообігу в мозку усуває головний біль, покращує здатність концентруватися, підвищує активність і працездатність, нормалізують когнітивні функції.

Позбавити від недуги здатні оральні контрацептиви. Вони регулюють рівень жіночих гормонів, впливають на менструацію і застосовуються для лікування ПМС. Однак призначати їх повинен гінеколог. Неправильно підібрані протизаплідні таблетки збільшують ризик виникнення побічних ефектів.

Пероральні або внутрішньоматкові гестагени справляються з перепадами настрою і порушеннями сну, ліквідують набряки, суглобові, грудні, поперекові болі, покращують обмін натрію. Блокатори пролактину впливають на нейрохімічний баланс, підвищують лібідо. Їх призначають, коли симптоми передменструального синдрому у жінок включають нудоту, блювоту. При важких формах призначають агоністи ГнРГ.

Курс лікування залежить від того, як проявляється ПМС, розподіляється на кілька циклів в залежності від того, скільки днів триває лютеиновая фаза, повторюється 2-3 рази за рік.

Профілактика появи ПМС

У випадку з синдромом діє те ж правило, що і з іншими захворюваннями: хворобу легше попередити, ніж лікувати.

ПМС піддається профілактиці
ПМС піддається профілактиці

Тому потрібно працювати на випередження, тим більше, що не вимагає великих капіталовкладень. В якості профілактики ПМС:

 1. Встановіть раціональний режим праці і відпочинку. Навчіться присвячувати роботі окремі години, для неї призначені. Чи не вирішуйте трудові питання в позаурочний час, не беріть додому. Так сам по собі відпаде питання стресу, пов’язаного з професійними проблемами.
 2. Відпочивайте і висипайтеся. Здоровий сон дає можливість відновитися нервовій системі.
 3. Уникайте передозування кофеїну, в великих дозах він виснажує нервову систему.
 4. Для злагодженої роботи організму випивайте 2 л води в день.
 5. Чи не виснажуйте себе спортивними тренуваннями. Займіться йогою, плаванням. Вони послаблять, звільнять від сумних думок, посилять кровотік до молочних залоз і малому тазі.
 6. Перегляньте свій раціон. Дефіцит вітамінів і поживних речовин не дає нормально працювати нервовій системі. Так, нестача В12 породжує дратівливість і депресію.
 7. Відвідайте психолога. Це допоможе зняти нервову напругу, агресію, дратівливість.
 8. Спробуйте масаж, рефлексотерапію, гірудотерапію, фізіотерапію.
 9. Відмовтеся від тютюну і алкоголю, вони перевозбуждают нервову систему і не дозволяють засвоюватися вітамінам.
 10. Зверніть увагу на корисні продукти. Віддавайте перевагу їжі з високим вмістом заліза, магнію, вітамінів, кальцію, калію, цинку, ненасичених жирних кислот, від яких підвищується рівень серотоніну.
 11. Їжте частіше, але маленькими порціями. Так зникнуть скачки цукру в крові, вирівняється настрій. Скоротіть час приготування продуктів, так в них збережеться більше поживних речовин. Приберіть з раціону прості вуглеводи, копченості, смажене, жирне, солоне, борошняні та кондитерські вироби.

Щоб полегшити симптоми передменструального синдрому, жінкам рекомендую готувати і вживати в їжу страви з:

 • цільнозерновий крупи і хліба;
 • зелені, листового салату, руколи, шпинату;
 • коричневого рису;
 • перловки;
 • лосося, сьомги, тунця;
 • фруктів;
 • брокколі;
 • куркуми;
 • оливкового масла;
 • авокадо;
 • гарбузового насіння;
 • насіння кунжуту;
 • імбиру.

Запивати їжу рекомендується відварами з трав, зелений чай. На десерт з’їжте яблука, банани, чорний шоколад, чорницю, абрикоси, сливу.

Передменструальний синдром часто називають хворобою цивілізації, роздаючи рекомендації посилювати стресостійкість. Однак ті, хто приділив більше уваги своєму здоров’ю і знайшов гарного фахівця, відзначають поліпшення самопочуття. Якщо ви виявили у себе циклічність будь-яких проявів, спробуйте вивчити їх ретельніше, щоб пройти діагностику та отримати належну медичну допомогу.