Як визначити перший день менструального циклу?

Незважаючи на легкість, питання на огляді у гінеколога про менструації часто ставлять у глухий кут багатьох жінок. Вони губляться, соромляться, соромляться відповісти. Не всі розуміють важливість правильного з’ясування цієї теми, хоча саме від неї відштовхуються при з’ясуванні подробиць жіночого здоров’я. Зі статті ви дізнаєтеся, який день вважається першим днем у менструаційному циклі, навіщо потрібно це знати.

Фази менструального циклу

З певною періодичністю (кожна жінка вона своя) в організмі відбуваються зміни, створені задля створення умов виношування дитини. Цій циклічності характерні 3 фази:

 • фолікулярна;
 • овуляторна;
 • лютеїнова.

У сукупності вони становлять місячний цикл.

Фолікулярна

Перша фаза починається із кровотечі. До нього призводить відторгнення внутрішньоматкового шару, що сформувався в минулому циклі, у разі вагітності, що не відбулася. Одночасно активізуються ооцити у яєчниках. Тому відповідь на питання, що вважається першим днем менструаційного циклу – початок кровотечі.

Під час зростання ооцитів відбувається під впливом гормонів ФСГ та ЛГ. Реагує на них найкраще, росте найшвидше. Коли це стане помітно, решта розвивається у зворотному напрямку, а лідер продовжує збільшуватися. Досягши потрібного розміру, він залишає тих, хто залишився, здійснивши вихід.

Овуляторна

Після того, як фолікул залишив яєчник, його стінки здмухуються, випускаючи трохи рідини. За її наявністю визначають овуляцію на УЗД. Так яйцеклітина стає жовтим тілом, потрапляє в маткові труби, рухається по них, щоб зустрітися зі спермою, що прямує з матки йому назустріч. При цьому воно продукує прогестерон та естрадіол.

Лютеїнова

У цей час заплідне жовте тіло рухається в матку, щоб прикріпитися на стінку ендометрію. Він змінив свою структуру під впливом прогестерону, готується до впровадження. Якщо це станеться, рівень гормону зростатиме, ще більше стримуючи продукцію ФСГ та ЛГ, заважаючи дозрівати новим ооцитам.

Якщо запліднення не відбулося, жовте тіло у другій половині фази починає відмирати. Прогестерон та естрадіол почнуть падати, а отже, не зможуть пригнічувати секрецію ФСГ та ЛГ, підтримувати ендометрій у стані готовності до вагітності. Він також піддається некрозу, після чого матка, скорочуючись, відокремлює його, виштовхує назовні.

При цьому розриваються кровоносні судини, що повідомляють усі шари, починає йти кров. Одночасно дається старт зростанню нових фолікулів та наступному циклу.

Значення першого дня циклу

Оцінити стан здоров’я жінки, визначити дату овуляції, спланувати вагітність, проконтролювати прийом протизаплідних таблеток неможливо без даних про місячні. Навіть якщо вас нічого не турбує, відвідувати гінеколога потрібно частіше 1 разу на рік із профілактичною метою, адже багато проблем проходять приховано. А це означає, що доведеться відповідати на запитання.

Потрібно знати як визначити перший день менструального циклу, не тільки для походу до лікаря. Це стане в нагоді в інших життєвих питаннях:

 • при плануванні туристичної подорожі;
 • перед походом до косметолога;
 • для зустрічей із друзями;
 • при визначенні часу для відвідування спортзалу, сауни, масажу;
 • щоб уникнути попадання у незручну ситуацію з відсутніми під рукою засобів жіночої гігієни;
 • щодо дати проходження різних діагностичних процедур;
 • для планування вагітності;
 • з метою її запобігання;
 • для визначення дати початку прийому протизаплідних таблеток;
 • на етапі запису на огляд до гінеколога, щоб візит розминувся з критичними днями.

Чому цикл місячних може зміщуватися

Перший день менструального циклу має бути регулярним. Якщо за вашими підрахунками кровотечі починалися через 28 днів, то через такий проміжок у нормі вони будуть надалі.

Зміщення менструального циклу
Причини зміщення циклу місячних

Іноді період може відрізнятись. Якщо проблем із здоров’ям немає, то відхилення перебувають у межах 7 днів. Зміщення провокують:

 1. Перевтома на роботі ― зосереджуючись на підтримці систем у нормі, організм іноді «забуває» про статеву функцію. Тому тим, у кого посада пов’язана з постійною втомою, варто подумати про спокійнішу роботу.
 2. Проблеми в особистому житті також залишають тіло в стані стресу. Необхідно подумати про практики, що допомагають перейти, заспокоїтися.
 3. Недостатнє забезпечення киснем – постійна присутність у задушливих приміщеннях, відсутність прогулянок на свіжому повітрі згубно позначається на статевій функції.
 4. Дієти, відмова від корисних продуктів – для нормального функціонування системи розмноження необхідні вітаміни, мінеральні речовини, які люди отримують із їжею. Якщо відмовитись, наприклад, від яєць, лосося або печінки, погіршиться робота мозку, який відмовиться продукувати статеві гормони, що регулюють циклічність в організмі.
 5. Швидка зміна клімату або часового поясу – подорожі літаком в іншу півкулю, можна залишити центральну нервову систему в стані, коли вона не може пристосуватися до нових умов.
 6. Запальні захворювання жіночих репродуктивних органів – сальпінгіт, сальпінгоофорит, ендометрит та ін.
 7. Інфекції, що передаються статевим шляхом – сифіліс, гонорея, трихомоніаз, кандидоз тощо.

Періодичність може відрізнятись під час становлення циклу у підлітковому віці.

Як розрахувати наступи наступних місячних

Визначити перший день циклуможна за звичайним календарем, як це робили жінки до появи смартфонів. У ньому хрестиком або кружечком відзначають дату, коли почалася кровотеча. Потім чекають на наступну менструацію, повторюють. Тепер потрібно порахувати кількість днів. Останнім буде той, що перед початком інших місячних. Додайте до дати першого з критичних днів, отримайте прогноз початку наступних.

Після спостережень, проведених протягом декількох місяців, можна робити висновок про тривалість циклу, його регулярність. У нормі регули повинні починатися щоразу вашому прогнозу. Відхилення завдовжки більше 7 днів вважаються порушенням.

Виробники смартфонів подбали про комфортне їх використання жінками, передбачили можливість встановлення спеціальних додатків у вигляді жіночого календаря. Туди необхідно запровадити дату, коли з’явилася кров. Вони також пропонують кілька додаткових корисних для жінок функцій.

Програми для розрахунку також доступні онлайн. Заповнюєте поле із зазначенням числа, коли почалися виділення, записуєте тривалість періоду між ними, отримаєте прогнозну дату початку наступних.

Цикл місячних та косметичні процедури

Щоб отримати від відвідування косметолога максимальний ефект, необхідно враховувати, у якій фазі ви знаходитесь. Від цього залежить внутрішні відчуття, реакція організму. Від того, що відбувається в перші та наступні дні циклу, залежить кінцевий результат.

Під час кровотечі, що зазвичай триває до 7 діб, виробляється велика кількість простагландинів, низька – естрогену. Специфічний настрій пов’язаний із падінням рівня серотоніну – гормону радості. Деякі намагаються заповнити його солодощами, цього уникайте. Щоб не довелося посилено працювати над фігурою, купіть сухофрукти. Можна з’їсти кубик чорного шоколаду з вмістом какао понад 70%.

Декому здається, що в цей період вони набирають ваги навіть від води. Не варто панікувати, це не жир, а набряки. М’ятний, зелений, суничний чай, вода, настояна на яблуках, виведуть із організму надлишок рідини.

Не перенавантажуйте себе заняттями спортом, але рухайтеся замість сидіння на дивані. Більше ходіть пішки, прогуляйтеся на свіжому повітрі.

Саме тоді підвищується чутливість шкіри, у ньому можуть виникнути висипання. Її можна почистити ультразвуком. Сауна солярій гарячі обгортання під забороною.

У наступні 10 днів до овуляції підвищується рівень естрогену. Поліпшується настрій, зовнішній вигляд. Можна активно займатися спортом, робити антицелюлітні процедури, мезотерапію, епіляцію, підстригтися, сходити на фарбування волосся.

Наступні 3 дні – час готовності до запліднення. Сплеск активності супроводжується готовністю до пригод. Про це подбала природа, активізуючи відповідні ділянки мозку. Це час розквіту. Шкіра в кращому стані не вимагає сильної корекції.

Наступний тиждень після овуляції може супроводжуватися підвищеною набряклістю. У цей період показано лімфодренаж, таласотерапію, холодні обгортання. Чищення особи не варто проводити активними способами. Уникайте солярію, тривалого перебування на сонці.

Останні 3-5 діб часто супроводжуються проявами ПМС – дратівливістю, плаксивістю, перепадами настрою, пітливістю. Щоб зменшити їх, рекомендується збагатити раціон продуктами, багатими на вітаміни В6, А, кальцієм, магнієм. Риба, яйця, морква, капуста, сир, кефір обов’язково мають бути в меню. Активний спорт замініть йогою.

Значимість дати початку циклу на прийомі у лікаря

Спостерігати за періодичністю виділення має кожна дівчина, яка досягла статевого дозрівання. Менструальний календар допоможе гінекологу діагностувати такі проблеми зі здоров’ям:

 1. Дисменорея – дуже сильні болі.
 2. Гіперменорея – рясні кровотечі, що перевищують норму, що відбуваються регулярно.
 3. Менорагія – підвищена інтенсивність.
 4. Поліменорея – збільшення тривалості виділень.
 5. Пройоменорея – надмірно короткий цикл.
 6. Олігоменорея – секреція до двох днів.
 7. Опсоменорея – періодичність обчислюється місяцями.
 8. Опсоолігоменорея – кров йде до двох днів у поєднанні зі скороченням загального періоду.
 9. Гіпоменорея – назовні виходить невеликий об’єм відокремлюваного.
 10. Альгодіменорея – сильні прояви супутніх симптомів у перший та наступні дні циклу.
 11. Аменорея – припинення менструації.

Місячні можуть починатися нерегулярно з таких причин гінекологічного характеру:

 • патології придатків;
 • ендометріоз;
 • ерозія шийки матки;
 • онкологія;
 • перенесені операції;
 • статеві інфекції;
 • звуження піхви або шийки матки;

Проблеми можуть виникати також за наявності захворювань серцево-судинної, ендокринної, психічної систем.

Початок циклу при виділеннях, що мажуть

У кожної жінки місячні проходять по-різному, з інтенсивністю, що відрізняється. Комусь вистачає щоденної прокладки, іншим потрібно щось більше. Нормальний стан, як і відхилення від нього, повинен визначити лікар. У деяких замість крові перші дні циклу маже. На спідній білизні залишаються сліди темного кольору, а повноцінна кровотеча починається через 1-2 доби. Виникає питання – що в такому разі вважати початком?

Початок циклу при виділеннях
Початок місячного циклу при виділеннях

Якщо чорно-червоні або темно-коричневі виділення не пов’язані з іншими причинами (наприклад, травмами внутрішніх статевих органів), їх поява свідчить про те, що ендометрій почав відторгатися. Цей процес свідчить, що попередній цикл закінчився, жовте тіло повністю відмерло, вагітність неможлива. Тобто все, що пов’язано в організмі з підготовкою до неї, в т.ч. зміна структури ендометрію, більше не знадобиться, тому має вийти.

Сенс відторгнення внутрішньоматкового шару також у тому, щоб очистити тіло від нежиттєздатних ембріонів, якщо такі утворилися залишків жовтого тіла, можливих інфекційних агентів. Тепер потрібний новий цикл, ще одна яйцеклітина, підготовлений ендометрій. Процес стартує після відокремлення старого, про що свідчить поява крові. Тому перші її сліди говорять про початок нової фази фолікулярної.

Знати, як правильно визначити перший день циклу, важливо для кожної дівчини. Це допоможе вчасно помітити проблеми зі здоров’ям, вжити відповідних заходів, розпланувати життя.