Анафілактичний шок – причини, симптоми, допомога

Анафілактичний шок може спостерігатися при застосуванні деяких лікарських засобів (пеніцилін та його аналоги, стрептоміцин, амідопірин, новокаїн та деякі місцеві анестетики), вітаміну B1 рентгеноконтрастних йодовмісних речовин, імунних сироваток, при проведенні нашкірного тестування (алергологічні проби) та укусах деяких комах, після переливання елементів крові та кровозамінників.

Симптоми анафілактичного шоку

Анафілактичний шок, також званий анафілаксією, є алергічною реакцією негайного типу, що виявляється станом різкої підвищеної чутливості організму. Вона розвивається при повторних введеннях та попаданні в організм різноманітних алергенів (чужорідні білки, лікарські препарати, при укусах перетинчастокрилих комах). Є одним із найбільш життєво небезпечних ускладнень лікарської форми алергії.

Першими провісниками розвитку анафілактичного шоку є: чітко виражені місцеві реакції в місцях попадання алергенів в організм, поява різкого болю, сильного набряку, припухлості і почервоніння в місцях укусів комах або ін’єкцій лікарських препаратів, сильного свербежу шкірних покривів, що швидко поширюється. н. генералізований свербіж). У разі прийому алергенів внутрішньо, першими симптомами може виступати різкий біль у животі, нудоти та блювання, набряклість порожнини рота та гортані.

Симптоми анафілаксії
Основні ознаки анафілактичного шоку

До цих симптомів приєднується сильно виражений набряк гортані (набряк Квінке), бронхоспазм, що призводять до утрудненого дихання, що, у свою чергу, викликає розвиток прискореного, астматичного, шумного дихання. Розвивається кисневе голодування (гіпоксія). Хворий блідне, його губи та слизові, а також пальці можуть ставати синюшними. Також різко падають показники артеріального тиску та починає розвиватися колапс. Анафілактичний шок розвивається дуже швидко і може призвести до смерті.

Допомога при анафілактичному шоці

Невідкладна допомога при анафілактичному шоці обов’язково повинна проводитися негайно при виявленні перших ознак початку анафілаксії. Дії при анафілактичному шоку до прибуття «швидкої» допомоги, при можливості, слід включати:

  • потрібно обов’язково ізолювати хворого від алергенів, якщо такі відомі. Потрібно обов’язково припинити подальше введення лікарського препарату, що спричинив шок. При реакціях на укуси комахи, або ін’єкції – обробити рани детергентами та антисептиками, якщо це можливо – накласти джгут (навіть саморобний) вище місць укусів або введення препаратів. При наявній можливо ін’єкції потрібно обколоти 0,1% розчином адреналіну.
  • прикласти лід на місце укусу комахи або місце ін’єкції;
  • укласти пацієнта на спину, трохи піднявши ноги. Хворому висувають нижню щелепу попереду з метою профілактики асфіксії через западання язика та можливу аспірацію блювотних мас, також потрібно виймати знімні протези з рота. Звільняють живіт, шию, грудну клітину від стискань, тугого одягу, пояса тощо, забезпечуючи приплив кисню;
  • спостерігаючи за хворим, за можливості потрібно вимірювати артеріальний тиск, ритмічність дихання, частоту пульсу, проводять огляд шкіри;
  • дати хворому наявний або прийнятий ним антигістамінний (десенсибілізуючий) лікарський засіб.

У деяких випадках, у зв’язку з блискавичністю виникнення анафілактичного шоку, час для надання невідкладної медичної допомоги при анафілаксії, може обмежуватися хвилинами.

Залишити відповідь