Зовнішня артеріальна кровотеча

  1. У найбільш найкоротші терміни викликати швидку допомогу, лікаря або будь-якого медичного працівника.
  2. Оглянути потерпілого і постаратися виявити всі можливі джерела кровотечі, в тому числі на закритих одягом ділянках тіла.
  3. Зупинити зовнішню кровотечу одним з доступних способів, залежно від його локалізації (застосувати накладення джгута, пальцеве притиснення артерії, тампонаду рани, методику стискання судин в самій рані зажимами).
  4. Накласти на поверхню рани суху асептичну пов’язку, щоб уникнути попадання в неї інфекції.
  5. Вимірювати артеріального тиск і пульс потерпілого.
  6. Дати потерпілому тепле пиття або будь-які безалкогольні напої.

Причини зовнішньої артеріальної кровотечі

Причинами появи зовнішніх артеріальних кровотеч є поранення м’яких тканин під дією різних факторів, що травмують, при яких пошкоджується цілісність артеріальних судин і кров з них починає виливатися з кровоносної системи. Факторами розвитку можуть бути травми м’яких тканин, слизових порожнини рота, в носових ходах, зовнішніх статевих органів, пошкодження кінцівок при відкритих переломах (коли рвані кінці кісток ушкоджують м’які тканини і кровоносні судини).

Симптоми зовнішньої артеріальної кровотечі

Артеріальну зовнішню кровотечу прийнято вважати найбільш небезпечною. При ній має місце відходження з рани яскраво-червоної, червоної крові, яка виливається поштовхооббразно у вигляді пульсуючого струменя, практично в такт з ритмом серця. Швидкість артеріальних кровотеч при пораненнях великих артеріальних судин така, що за кілька хвилин може виникнути втрата практично всього обсягу крові, що загрожує життю людини.

Зовнішнє артеріальна кровотеча найбільш швидко викликає наступ гострого недокрів’я: у постраждалих відзначається наростання блідості шкірних покривів, частий пульс малого наповнення. Також відзначається прогресуюче зниження артеріального тиску, запаморочення, хворі скаржаться на потемніння в очах, нудоту, може наступити непритомність.

Допомога при артеріальній кровотечі

Перша допомога при артеріальній кровотечі повинна надаватися в найкоротші терміни.

При підозрі на наявність зовнішнього артеріального кровотечі насамперед потрібно оглянути хворого і визначити всі можливі джерела кровотечі. Поверхні рани, що знаходяться на відкритих ділянках тіла негайно привертають увагу оглядав, в той час як набагато небезпечні рани на тілі можуть бути закритими одягом і залишитися просто непоміченими. Важливим є визначити наявність у особи, яка постраждала симптоматики гострої крововтрати в незалежності від розмірів наявної рани.

Оглядають особа потерпілого, перевіряють подих, пульс і артеріальний тиск. У разі тяжкої травми враховують ймовірність розвитку у потерпілого травматичного шоку і внутрішньої кровотечі.

Артеріальна кровотеча при його зупинці на догоспітальному етапах надання першої медичної допомоги можна успішно зупинити, наклавши пов’язку, що давить. При зовнішніх кровотечах з великих артерій слід зупинити приплив крові до ушкоджених ділянок, шляхом притиснення артерії пальцями вище рани. Але даний метод є тільки тимчасовим. Пошкоджену артерію можна притискати пальцем, поки не буде готова і накладена пов’язка, що давить. У разі кровотечі з артерії на кінцівках накладення тільки давить виявляється недостатнім. У подібних випадках накладають джгут або імпровізований джгут. Для цих цілей замість нього можна використовувати пояс, галстук, косинку, носову хустку, підтяжки і т.п .. Джгут накладають на кінцівку на пару сантиметрів вище місця безпосереднього кровотечі.

Часовий проміжок, який пройшов з моменту безпосереднього накладення джгута на кінцівку, не повинен перевищувати півтора – двох годин, а в зимову пору року – не більше півгодини. При накладенні джгута під нього укладають записку із зазначенням часу його накладання. У разі, коли палять знаходиться на кінцівки протягом більше 2 годин можливе настання загибелі тканин через кисневе голодування (гіпоксії).

Кровотеча з артерій верхніх кінцівок можна зупинити за допомогою бинта, який не розмотуючи вкладають в пахву або ліктьовий згин, одночасно стягуючи кінцівку джгутом. Однак подібний метод зупинки зовнішньої кровотечі застосовується зрідка.

Залишити відповідь