Багатоводдя

Багатоводдям називається збільшення обсягу амніотичної рідини (також називають навколоплідними водами) більше середнього для кожного конкретного терміну стану вагітності. Також після 37 тижнів періоду вагітності багатоводдям називають кількість вод більше 1,5 л (згідно закордонним авторам – більше 2,0 л). При цьому симптоми багатоводдя можуть з’являтися тільки при накопиченні в матці більш 2,5-3л рідини.

Можливі причини розвитку багатоводдя

Приблизно в половині випадків визначити причину збільшення кількості навколоплідних вод виявляється неможливо. В інших випадках збільшення кількості навколоплідних вод може бути пов’язано з хворобами матері, патологіями плоду і плаценти, а також поєднанням цих факторів.

Що стосується захворювань вагітної, найчастіше до багатоводдя ведуть цукровий діабет і більшість інфекційно-запальних процесів.

З станів плода, що ведуть до збільшення обсягу навколоплідних вод, частіше зустрічаються досить важкі пороки розвитку, пухлини, хвороби крові, а також внутрішньоутробні інфекції.

Основні симптоми і діагностування багатоводдя

Так зване помірне багатоводдя, як правило, виявляється тільки за допомогою УЗД. Сама вагітна жінка при цьому не відчуває жодних незручностей, а лікар далеко не завжди може помітити незначні об’єктивні ознаки збільшення кількості вод.

Симптоми багатоводдя
Симптоми багатоводдя невідчутні для вагітної

При вираженому збільшенні обсягу амніотичної рідини висота стояння дна матки, як і окружність живота, не відповідають термінам вагітності. Випередження в деяких випадках може бути в межах декількох тижнів, а може вимірюватися місяцями.

Досить характерний для багатоводдя симптом – нестійкість положення плода. Якщо протягом практично всієї вагітності це не настільки суттєво, то перед пологами можливо неправильне положення плода і, як наслідок, ускладнення при пологах.

Крім того, збільшення кількості навколоплідних вод є фактором ризику передчасного відшарування плаценти і підвищує ймовірність розвитку кровотечі як безпосередньо під час пологів, так і в післяпологовому періоді.

Можливе лікування багатоводдя

Розвиток багатоводдя при вагітності вимагає ретельного спостереження за станом внутрішньоутробного плода. У ряді випадків вагітної при цьому рекомендується госпіталізація в акушерський або гінекологічний (в залежності від терміну вагітності) стаціонар для збереження вагітності і виявлення можливих причин багатоводдя. Якщо такі причини виявлені, то лікування багатоводдя починають саме з них.

При гострому багатоводді, в ситуації, коли обсяг навколоплідних вод значно наростає за короткий час, зазвичай рекомендують прокол плодового міхура і випускання частини міститься в ньому рідини.

Вагітним жінкам з багатоводдям рекомендують приїжджати в пологовий будинок за кілька днів до початку пологів. Подібні рекомендації пов’язані з тим, що збільшена кількість навколоплідних вод може бути причиною стрімких пологів, вторинної родової слабкості, а також різних ускладнень з боку матері або плода. Дана ситуація може зажадати негайної кваліфікованої медичної допомоги, для надання якої вимагається спеціалізована установа і професіонали-лікарі.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування стану багатоводдя у вагітних, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Що таке багатоводдя при вагітності?

Багатоводдя при вагітності - це надмірне накопичення амніотичної рідини, що оточує плід, що може виникати з різних причин та нести ризики для здоров'я матері та дитини.

Які можуть бути причини багатоводдя?

Причини багатоводдя різноманітні, включаючи материнські фактори (цукровий діабет, багатоплідна вагітність), вади розвитку плода, інфекції та ідіопатичні (невідомі) причини.

Які симптоми багатоводдя при вагітності?

Симптоми багатоводдя можуть включати відчуття тяжкості в животі, задишку, набряки та невідповідність розміру матки терміну вагітності.

Що робити при багатоводді?

При багатоводді важливо звернутися до лікаря для встановлення причини та призначення відповідного лікування, яке може включати амніоцентез, медикаментозну терапію або дострокове розродження.

Залишити відповідь