Маловоддя при вагітності

Під маловоддям мається на увазі зменшення амніотичної рідини (або навколоплідних вод) до кількості 500 мл і менше. Іноді під маловоддям також мають на увазі зниження обсягу вод навколоплідних нижче норми, відповідної для певного терміну вагітності.

Можливі причини маловоддя

Як правило, зменшення обсягу амніотичної рідини з’являється при внутрішньоутробному інфікуванні плода або інфекційно-запальних процесах у матері (в тому числі – при ураженні плаценти).

Виявлення маловоддя при вагітності також може бути ознакою різних вад розвитку плоду, включаючи генетичні хвороби.

Зменшення обсягу навколоплідних вод також спостерігається в разі будь-яких патологій сечовидільної системи внутрішньоутробного плода, а також при його гіпоксії (нестачі кисню). Втім, остання (гіпоксія плода) може бути не тільки причиною, але і наслідком маловоддя.

До інших імовірних причин відносять наявність гіпертонії у вагітної, гестози (токсикози), деякі хронічні захворювання.

Токсикоз
Токсикоз може бути причиною маловоддя

Симптоми і діагностування маловоддя при вагітності

Наявність та інтенсивність прояву ознак описуваної проблеми (маловоддя) залежать, в першу чергу, від її вираженості. Так, наприклад, помірне маловоддя найчастіше протікає непомітно для вагітної і виявляється лише при плановому УЗД або (значно рідше) при звичайному акушерському огляді.

У разі вираженого маловоддя жінка може відчувати біль при рухах плода, відзначати зменшення окружності живота (або відсутність збільшення його розмірів), іноді – зміна форми живота.

Чим небезпечне маловоддя при вагітності?

Основна небезпека зниження обсягу навколоплідних вод полягає в зменшенні порожнини матки і, як наслідок, підвищенню ризику здавлювання пуповини. При цьому зменшується приплив крові до плоду і розвивається гіпоксія в різного ступеня тяжкості.

Обмеження рухливості плода при зменшенні кількості вод може бути причиною формування неправильного предлежання плода.

Зближення стінок матки при маловодді значно підвищує ризик зрощення стінок плодового міхура і виникнення так званих амніотичниз перетяжок (спайок). Ці утворення можуть призводити до травмування плода аж до ампутації кінцівок.

Якщо зменшення об’єму рідини амніотичної виникає безпосередньо перед пологами, воно може стати причиною слабкості родової діяльності. Це пов’язано з тим, що розкриття шийки матки в деякій мірі залежить від тиску зсередини навколоплодовим міхуром.

Інші можливі наслідки маловоддя пов’язані не з самим зменшенням обсягу навколоплідних вод, а з причини, що його причиною.

Основні способи лікування маловоддя

Саме по собі зниження кількості амніотичної рідини практично є не самостійним захворюванням, а проявом будь-якого іншого патологічного процесу. У зв’язку з цим основна тактика ведення вагітних з такою проблемою як маловоддя спрямована на виявлення і корекцію (по можливості) причини зменшення кількості навколоплідних вод.

Паралельно проводиться профілактика і лікування гіпоксії плода, а при необхідності – заходи по збереженню вагітності.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування маловоддя, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь