Імовірність завагітніти перед, під час і після місячних

Багато пар відповідально ставляться до планування дітей. Підбираючи методи контрацепції, жінка замислюється про те, в який день місячного витка можна завагітніти, чи є ризик зачаття до і після виділень. Для цього потрібно вивчити особливості функціонування репродуктивної системи.

Не всі добре розбираються в питаннях фізіології і розуміють, на якому дні після місячних можна завагітніти. Ви дізнаєтеся про це зі статті.

Менструальний цикл

Щоб можна було завагітніти, жіночий організм здійснює кругообіг з першого дня кровотечі, який називають місячним циклом. Він проходить 3 стадії:

 • фолікулярну;
 • овуляторну;
 • лютеїнову.

Овуляторна фаза

У цей період у дозрілого граафова бульбашки лопає навколишній епітелій, коли він покидає яєчник і потрапляє в фаллопієву трубу, де чекає запліднення. Овуляція відбувається в середині циклу, при цьому вона не завжди поділяє оборот на рівні сегменти. Її зміст полягає в тому, щоб зі стінок фолікула вийшла яйцеклітина, отримуючи здатність до запліднення і просуванню в матку.

Ті кілька днів в центральній частині, коли ймовірно дозріє ооцит, характеризують овуляторний проміжок. Його тривалість буває різною, вчені не прийшли до єдиної думки в цьому питанні.

Під дією гонадотропін-релізинг-гормону (ГнРГ) гіпофізом вивергається лютеїнозируючий (ЛГ) і фолікулостимулюючий (ФСГ) гормони. Вони стимулюють ріст до 2 см одного з фолікулів (домінуючого) з яйцем всередині, який виробляє естрогени. Від них гіпофіз активніше генерує ЛГ, що дає поштовх дозріванню протягом 36-48 год.

У дійшов до піку зрілості і вийшов з яєчника граафова бульбашки лопає оболонка, він стає жовтим тілом, потрапляє в маткову трубу і рухається в матку. Це день, коли з’являється можливість завагітніти. Якщо відбудеться злиття з чоловічою кліткою, через 3-4 діб зигота потрапить в матку і через ще 2-3 імплантується в ендометрій. Незапліднена клітина загине через добу.

Лютеїнова фаза

Після розриву стінок фолікула утворюється жовте тіло, назва якого породив отриманий від ЛГ і ліпідів забарвлення. Воно невтомно виробляє андрогени, прогестерон, естрадіол. Під впливом двох останніх залози слизової оболонки матки розростаються і виділяють секрет. Також від цього падає рівень ФСГ і ЛГ.

Пікову кількість гормонів вкидається приблизно на 7 день. У цей момент зазвичай протікає імплантація ембріона в матку. Тоді спостерігають затримку нового витка.

Якщо вийшло запліднення, секреція жовтого тіла посилюється, продовжуючи стримувати лютропін і фоллітропін, поки це не почне робити плацента. Якщо немає, спостерігається його відмирання, падіння величини прогестерону і естрадіолу. У відповідь на це зростають показники ФСГ і ЛГ, випускаються простагландини. Останні руйнують яйцеклітину, а під дією збільшеного фоллитропина і лютропина зав’язується нове зростання ооцитів.

Фолікулярна фаза

З точки зору процесів, що розігруються в матці, цей етап називають менструальним. Він починається з того, що в ній відділяється внутрішня слизова оболонка (ендометрій). Оскільки до цього органу підходить великий список кровоносних судин, що забезпечують харчування, їх стінки рвуться і кровоточать. Процес здійснюється тільки в тому випадку, якщо не було запліднення, осіменіння бластоциста не змогла потрапити в утробі або була вигнана в зв’язку з дефектами розвитку, хворобами і т.п.

Кров, залишки ендометрія. Неосемененние Грааф бульбашка або запліднена не імплантована зигота виходять назовні. Той день, коли з’являються екскреція, вважають стартовим в круговороті.

ГнРГ, що генерується гіпоталамусом, стимулює звільнення ФСГ і ЛГ. Поки фолікули не ростуть, кількість викидається естрадіолу невелике. Це стримує межа фоллитропина і лютропина, але їх достатньо, щоб почалося зростання ооцитів. Той, який чутливіші до ФСГ і викидає більше естрадіолу, прискорює розвиток, інші згортаються.

Стає помітнішою зв’язок різних систем в організмі. Збільшуючись, яйцеклітина підсилює темп виробництва естрадіолу, у відповідь гіпоталамус викидає більше ГнРГ, що призводить до стимуляції роботи гіпофіза і виробленні ФСГ і ЛГ, викликаючи зростання фолікула і викид гормону.

Фаза закінчується різким стрибком лютропина і настає овуляторна. При середньому показнику 14 днів здатна триває 7-22 діб. Завагітніти в перший день місячних навряд чи можна, тому що за 1 день жовте тіло не встигне дозріти.

Вагітність в перший день місячних
В перший день місячних шанс завагітніти невеликий

Невеликий шанс буде, якщо сперма збереже свою життєздатність, а в організмі здійсниться збій, який призведе до прискорення.

Як самостійно обчислити небезпечний час для зачаття

Овуляцію важко помітити, хоча на цьому відрізку часто посилюється статевий потяг. Але її можна визначити в домашніх умовах. Для цього існують такі методики:

 • календарну;
 • температурну;
 • цервікальну;
 • за допомогою тест-систем.

Перший підхід полягає в тому, щоб протягом року відзначати в календарі початок кожної менструації. З отриманих спостережень складають список циклової тривалості і вибирають найкоротший і найдовший. Від найкоротшого віднімають 18, від найдовшого 11 і отримують дату початку і кінця вікна фертильності – смуги в 5-25 днів після місячних, коли можна завагітніти (залежить від тривалості). Це найменш точний з усіх відомих способів розрахувати час зачаття, але його з успіхом використовують 60-75 жінок з 100.

Температурний прийом передбачає спостереження за базальною температурою щодня протягом місяця.

При використанні цервікального способу потрібно стежити за змінами в структурі виділень.

Тест-системи для визначення небезпечних днів пророкують вихід яйцеклітини за невеликий інтервал до цього. Вони засновані на виявленні підвищеного показника ЛГ в сечі або слині. Використовуйте їх, як зазначено в інструкції. Як визначити овуляцію по сечі:

 1. Підготуйте стерильний контейнер.
 2. Заповніть його сечею, але не відразу після пробудження.
 3. Опустіть туди тест під кутом 900 до позначеної лінії.
 4. Через 5 секунд вийміть і покладіть на серветку.
 5. По тому не більше 10 хвилин оціните результат.

Порівняйте за кольором 2 смужки, які побачите. Про те, що овуляція виникне в найближчі 1-2 доби, каже однаковий їх відтінок або більш темний тон тестової риси в порівнянні з контрольною. Світліше забарвлення проби свідчить про те, що ооцит дозріє нескоро.

Ще один вид тест-систем – на основі змісту ЛГ в слині. Щоб його визначити, потрібно з ранку натщесерце і не чистячи зуби вимазати слиною спеціальне скло і дочекатися його висихання. Якщо подивитися в мікроскоп, то в фазис овуляції на ньому буде візерунок, що нагадує листя папороті, в іншому випадку – у вигляді кіл.

Визначення овуляції

Коли відбудеться вихід жовтого тіла, запліднити його можна не пізніше, ніж через 24 год. Однак сперма, що залишилася після статевого контакту за 5 днів до цього, зберігає здатність до запліднення. Для визначення овуляції медики застосовують такі техніки:

 • УЗД;
 • аналіз крові на ЛГ.

Ультразвук не тільки покаже овуляцію, але і визначить її якість і можливі патології. Він проводиться вагінальним або трансабдомінальним датчиком, в залежності від рішення лікаря, і характеризується високою точністю. Оптимальний термін для діагностики – за 4-5 днів до половини кругообігу, якщо він регулярний. В іншому випадку її необхідно провести на 3-5 добу після регул.

Підготовка до проведення УЗД полягає у відмові від продуктів, що викликають підвищене газоутворення в кишечнику. Кращий час – ранкові години, натщесерце. Лікар може прийняти рішення про щоденному дослідженні протягом 2-3 днів, щоб точно визначити дату дозрівання.

Якщо датчик виявить фолікул розміром 1,8 см при товщині слизової оболонки матки 0,8 см, то призначає наступну процедуру приблизно через добу. Ознаками виконаної овуляції будуть:

 • відсутність домінантного фолікула за умови, що до цього він чітко проглядався;
 • в прямокишково-матковому (дугласовом) просторі накопичилося трохи рідини;
 • візуалізується жовте тіло.

Недостача двох останніх ознак при наявності першого говорить про те, що клітина відмерла.

Кров на визначення ступеня ЛГ потрібно здати на 3-8 добу чергового раунду. За 2-3 год до цього необхідно не їсти і не курити, за добу – виключити стрес і фізичні перевантаження, за двоє – зробити перерву в прийомі тиреоїдних і стероїдних гормонів. Перед овуляцією рівень гормону різко піднімається. Розшифровують значення так:

Показник, мМО / млЯким днях періодичності відповідає
2,4-12,61-14 (фолікулярна фаза)
14-9613-15 (овуляторная стадія)
1-11,4З 16 і до кінця місяця (Лютеїновий етап)

 

Підвищена мітка ЛГ говорить не тільки про фазу жіночого кругообігу і ймовірності вагітності, але і спостерігається у жінок після закінчення місячних (в клімаксі). Зростання показників породжують патологічні процеси:

 • порушеннями роботи гіпофіза;
 • відсутністю менструації;
 • розладом роботи статевих залоз;
 • поликистозом;
 • прийомом препаратів для стимуляції овуляції, проти епілепсії, усунення набряків, сильних знеболюючих;
 • генетичними відхиленнями;
 • пухлинами;
 • передчасним статевим дозріванням;
 • проведенням радіоізотопних досліджень.

Метод цервікальногослизу

Шийку матки і піхву жінки з’єднує цервікальний канал. Він заповнений слизом, що закупорює його. Її в’язкість відрізняється в різні дні. У момент овуляції секреція стає не такою тягучою.

Сперматозоїдам доводиться пробиватися через неї, коли рухаються в матку. Шлях ускладнюється тим, що рідина рухається назустріч спермі, у напрямку з утроби. Так проявляється природний відбір, слабкі вимиваються назовні.

Консистенція слизу служить основою для визначення небезпечних (або сприятливих) днів. Щоб відчути різницю, потрібно вести спостереження щодня, як тільки закінчуються регули. Розшифровують свідчення так:

 1. Сухість піхви, майже повна відсутність рідини – зачаття неможливе.
 2. Велика кількість секреції, сильна тягучість, як у яєчного білка, сліди можуть бути видні на нижній білизні, витерти або вимити залишки буває складно – сперматозоїди можуть зустрітися з дозрілим жовтим тілом.
 3. Слиз виливає в невеликій кількості, консистенція різна – вікно фертильності, скоро пройде овуляція. Оскільки сперма зберігає здатність до запліднення, якщо ооцит дозріє швидше, ніж через 5 діб, може вийти злиття. Тобто чи можна завагітніти на 6 день місячних, залежить від стадії.

Якщо ви переслідуєте мету запобігти, то в сухому випадку статевий контакт дозволяється без захисних засобів, а в другому і третьому – з їх використанням. Відмовитися від засобів запобігання пропонується через 3 дні після того, як останній раз спостерігали сильну тягучість секрету.

До недоліків практики відносять:

 • неінформативність при гормональних збоях, що впливають на якість слизу;
 • зміна структури під дією захворювань внутрішніх статевих органів;
 • відсутність явища сухості піхви у деяких жінок
 • не надто висока надійність – за оцінками фахівців помилки в спостереженнях за структурою секреції допускали 15 жінок з 100.

Базальна температура

Для оцінки гормонального фону жінки застосовують динаміку температури тіла, коли воно відпочиває, яку називають базальної. Було виявлено, що менструальний кругообіг викликає коливання цього показника:

 • в першу фазу відзначають значення близько 36,60С і невеликі зміни ± 0,10С;
 • перед овуляцією він різко знижується;
 • на наступний день робить різкий стрибок вгору на 0,3-0,60С;
 • в третій фазі тримається на розподілі близько 370С;
 • значно знижується перед місячними, переходять на щабель 36,60С ймовірність вагітності нульова.

Щоб відстежувати овуляцію цим засобом, необхідно кожен день, прокинувшись з ранку і намагаючись здійснювати якомога менше рухів. Для цього градусник повинен знаходитися в межах досяжності. Він буде електронним або ртутним, різниця між ними тільки в зручності використання.

Стандартом для вимірювання вважають анальний спосіб, хоча оральний і вагінальний також можуть використовуватися. Термометр краще з вечора покласти на тумбочку біля ліжка, щоб прокинувшись, не поспішаючи взяти. Подбайте про струшуванні ртутного градусника з вечора.

Отримані результати записують і складають графік. Можна використовувати спеціальне мобільний додаток. Причину коливань (статевий акт, захворювання, безсоння, алкоголь і т.п.) також відзначають.

Деякі відхилення графіка іноді тлумачать невірно, тому для підвищення точності цей тип захисту доповнюють цервікальним.

Вагітність під час місячних

Знайдеться чимало пар, які практикують секс при Регул. У зв’язку з цим виникає питання, чи потрібна контрацепція. Щоб дізнатися, чи можна завагітніти в дні місячних, потрібно згадати пристрій репродуктивної системи. Оскільки дозрівання фолікулів починається зі стартом днем ​​кровотечі, в дійсності виникає ситуація, коли все буде готово дуже швидко, ще до його закінчення. Сприяють цьому такі чинники:

 • відсутність регулярності фаз;
 • зсув одного з етапів;
 • тривалі кровотечі;
 • повторна овуляція;
 • несприятливе навколишнє оточення;
 • гінекологічні захворювання.

Тому деякі дівчата зустрічаються з тим, що після сексу протягом регул відбулося зачаття. Іноді у них тривають кров’янисті мазання, тому все розкривається тільки на 15-20 тижні, коли мама відчуває ворушіння дитини.

Вагітність відразу після місячних

Обговорення теми зачаття з подругами призводить до висновку, що відразу після критичних днів все ще тривають безпечні. Однак все залежить від тривалості та регулярності циркуляції. Адже тепла і волога жіноча середовище створює умови для продовження життя сперматозоїдів, які туди потрапляють.

Якщо періодичність коротка, а статеві контакти регулярні, то можна зачати під час відшарування і відразу після неї.

Імовірність завагітніти перед місячними

Хоча вважається, що кругообіг фаз репродуктивної системи в середньому триває 28 днів, а вихід яйцеклітини потрапляє на його середину, сучасні дослідження виявили багато відхилень. Вони спровоковані тим, що місце жінок в світі сильно змінилося. Їм вже не відводять місце тільки у домівки і не ставлять за обов’язок народження дітей.

У колишні часи жінки більшу частину життя були вагітні або вигодовували малят. У них рідше були критичні дні, яєчників доводилося менше працювати над дозріванням ооцитів.

Тепер менструальний оборот повторюється постійно, збільшилася тривалість життя і репродуктивного періоду, статева система змушена посилено працювати. В результаті дівчат із середньою тривалістю стадій, без перебоїв, стало набагато менше. Виникло таке явище, як недостатність лютеїнової фази, коли овуляція протікає не в середині проміжку, а на 21-29 день. Це підвищує ймовірність успішного зачаття перед менструацією.

Імовірність вагітності під час безпечних днів

У практики розрахунку несприятливого для зачаття відрізка багато противників. Ті стверджують, що такого древнього і ненадійному способу давно пора дати дорогу сучасним прийомам захисту. Однак прихильників спосіб привертає повною відсутністю побічних ефектів, обумовлених гормональною терапією, і додаткових витрат. На його користь також говорить те, що відпадає необхідність суворої дисципліни, як у випадку з температурним підходом.

Розраховуючи вікно фертильності, до уваги беруть звичайну тривалість витоків. Однак вона здатна змінюватися під впливом таких чинників:

 • емоційні перевантаження, сильні потрясіння, стреси;
 • підйом вантажів;
 • зайве інтенсивні заняття спортом;
 • переїдання;
 • монодієти, сильні обмеження в харчуванні, недолік калорій і поживних речовин;
 • гормональне лікування;
 • попадання токсичних речовин;
 • недостатній відпочинок, безсоння;
 • влучення з одного часового поясу в інший;
 • рясне споживання кофеїну;
 • алкоголь.

Тому, хоча в звичайних умовах жовте тіло виходить в середині послідовності, він іноді зсувається. Додаючи до цього здатність сперматозоїдів вижити в жіночому середовищі близько 5 днів, отримують високу ймовірність вагітності під час безпечних днів місячного циклу. За підрахунками вчених, з 100 жінок, які оберігалися за таким урахуванням, зачаття відбулося у 25-40.

Безпечні дні
Безпечні дні не гарантують неможливість завагітніти

Відповідь на питання, через скільки днів після місячних можна завагітніти, для кожної дівчини індивідуальний. Він залежить від багатьох факторів, але ви дізнаєтеся його, вивчаючи свій організм. Якщо ж у ваші плани не входить випадкове зачаття, зверніться до гінеколога. Він допоможе вибрати сучасний і безпечний метод, що оберігає від небажаної дитини.