Чому перед місячними болить поперек?

Всі ми хочемо здаватися сильними та невразливими у повсякденному житті, але настають дні, які просто вибивають із колії та заважають займатися звичними справами. Йдеться про ПМС і його наслідками: мігрень, нудота, слабкість, дратівливість, набряклість, набухання грудей і т.д. Досить часто перед місячними болить живіт та поперек, що негативно відбивається на якості життя. Чому виникають подібні проблеми, і як позбавитися хворобливих відчуттів розглянемо нижче.

Фізіологічні фактори болю в попереку

Чомуж перед місячними болить поперек? Справа в тому, що фізіологія жіночої репродуктивної системи ідеально налаштована на дітородну функцію. Найменші збої у роботі впливають на стан жінки, що особливо відчувається перед початком критичних днів.

Отже, біль у ділянці спини може бути викликаний:

 • збільшенням розмірів матки, її аномаліями (загин, гіпоплазія, подвоєння тощо), відхиленням від початкового розташування, коли виникає тиск на спинний відділ;
 • періодичними маточними скороченнями через вироблення організмом простагландинів;
 • спадковим фактором, низьким больовим порогом, коли незначні болючі прояви сприймаються сильніше звичайного;
 • зниженням вироблення прогестеронів та естрогенів, після чого стає складніше впоратися з дискомфортністю;
 • затримкою рідини, що провокує набряклість тканин малого тазу;
 • наявністю внутрішньоматкової спіралі, що посилює скорочення маткового органу.

Природні причини дискомфорту в спині супроводжуються, як правило, помірним больовим синдромом, який після закінчення 3-5-ти діб проходить самостійно. Припадає це на першу-другу добу менструації.

Супутні симптоми

Крім того, що перед місячними сильно болить поперек і ниє живіт, можуть турбувати інші неприємні симптоми. Мова йде про:

 • підвищеної чутливості, набухання та тяжкості в грудях;
 • нервозності та дратівливості;
 • розсіяності, підвищеної стомлюваності;
 • запаморочення, порушення сну;
 • нудоті, втраті апетиту.

Через застій зайвої рідини та збільшення маткового органу, спостерігається також незначна надбавка у вазі (1-3кг).

Хронічне захворювання

Причини того, що болить поперек перед місячними можуть бути викликані розвитком патологічних процесів, що виявляються:

 • Інфекціями та запаленнями органів сечостатевої системи, внаслідок чого на стінках матки з’являються спайки, порушується кровообіг тканин, перетягуються нервові волокна тощо.
 • Доброякісними утвореннями та пухлинами (кістою, міомою). Наявність таких проблем супроводжується кров’яними виділеннями, поколюваннями в матці, підвищеною чутливістю молочних залоз, збоями менструального циклу. Чим більше освіту, тим інтенсивніше виявляються болючі відчуття.
 • Захворюваннями нирок та опорно-рухового апарату.
 • Неврологічними порушеннями.
 • Проблеми з ендокринною системою, що викликають гормональний збій. Крім ломоти в поперековому відділі, часто спостерігається зниження ваги, нудить, виникає набряклість у ногах, жінка стає більш дратівливою.
 • Позаматковою вагітністю. Нестерпний біль спровокований розтягуванням стінок маткової труби, викликаним закріпленням та зростанням плодового яйця. При такому стані відчувається слабкість і нудота, менструальні виділення мізерні та нетривалі (до двох днів). У такій ситуації буде потрібна термінова медична допомога.

Будь-які патологічні прояви, що відбиваються на самопочутті та стані здоров’я, повинні контролюватись лікарем. Тільки грамотний фахівець визначить «джерело» болів у спині та призначить ефективне лікування.

Вагітність, як причина болю в попереку

Схожі відчуття, коли болить поперек у жінки перед місячними, можуть бути спричинені настанням вагітності.

Біль у попереку при вагітності
Болі у попереку, спричинені настанням вагітності

Виною тому стрімке збільшення ваги, коли більше навантаження перерозподіляється на спинну область, а хребці, що підтримують м’язи спини, не встигають до цього підлаштуватися. Крім цього, болючість у поперековому відділі у вагітних може бути спровокована змінами гормонального фону, коли зв’язки та м’язи дещо розм’якшуються. У міру зростання плода змінюється центр тяжкості, що також викликає дискомфорт у спині.

Щоб допомогти майбутнім мамам, лікарі рекомендують носити спеціальний бандаж, що є актуальним для 4-5-го місяця вагітності. За його наявності болючі прояви будуть не такими інтенсивними. Крім того, носіння бандажу допомагає уникнути розтяжок.

Що робити при болях у попереку перед місячними?

Чимало представниць прекрасної статі цікавить питання, що робити, якщо болить поперек перед місячними?

На думку фахівців, першопричиною таких проявів є гормональні порушення, зокрема підвищення рівня естрогенів та простагландинів. Через це часто виникають неприємні відчуття у спинному відділі та органах малого тазу. У такій ситуації багато жінок намагаються полегшити симптоми, приймаючи анальгетики. Як правило, такий спосіб лікування є малоефективним і лише на якийсь час притуплює больові відчуття. Зовсім інша справа – нестероїдні протизапальні засоби, які приймають як лікувальні. Вживати їх рекомендується в перші дні менструального циклу, а також за кілька діб до початку (з метою профілактики).

Ще один добрий спосіб позбутися дискомфорту під час критичних днів – задіяти комбіновані оральні контрацептиви. Вони здатні впливати на гормони та робити менструацію менш болісною. При цьому з огляду на наявність протипоказань перед використанням будь-яких препаратів варто проконсультуватися з лікарем.

Домашні методи

Полегшити стан, коли болить поперек праворуч перед місячними, можна і в домашніх умовах. Для цього рекомендується:

 • Добре помасажувати поперековий відділ у місці локалізації больового синдрому. Легкі, неінтенсивні рухи виробляються за годинниковою стрілкою. При можливості краще скористатися послугами професійного масажиста.
 • Використовувати вовняний пояс, якщо болючість викликана переохолодженням. Це допоможе вам не лише зігрітися, а й розслабити м’язи, скуті спазмом.
 • Робити вправи, що знижують неприємні відчуття. Йдеться про: дихальну гімнастику, йогу, розтяжку. Зміцнює м’язи спини та підвищує загальний імунітет регулярна фізична активність.
 • Заварювати трав’яні чаї, настої та відвари з ромашкою, звіробою, листям м’яти. Не менш корисні та ефективні при «жіночих» проблемах: корінь оману, польовий хвощ, кропива, селери корінь, екстракт валеріани і т.д.
 • Переглянути режим живлення, що допоможе запобігти підвищеному газоутворенню та накопиченню шлаків у кишечнику. У цей період корисними будуть кисломолочні продукти та шоколад, який виробляє гормон щастя.
 • Вживати більше вітамінів, мінімізувати споживання кави.

До і під час менструації слід уникати застуди та переохолодження, носити теплі речі, що допоможе уникнути запалення придатків та сечового міхура. При цьому варто враховувати, що «домашні» способи не усувають причини неприємних симптомів, а лише на якийсь час приглушають їх. Правильніше з’ясувати джерело хворобливого стану та усунути його.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Якщо перед місячними болить поперек ліворуч і праворуч, хворобливі відчуття не минають тривалий час і супроводжуються іншими симптомами нездужання, необхідно звернутися до гінеколога, пройти ретельне обстеження та виявити «джерело» такого стану.

Справа в тому, що тривалий ниючий біль у спині може бути пов’язаний не тільки з настанням менструального періоду. Такий дискомфорт може свідчити про проблеми зі щитовидною залозою, що супроводжуються набряклістю ніг, втратою маси тіла, порушенням сну та іншими неприємними симптомами. Іноді болючість у поперековому відділі спровокована позаматковою вагітністю, потім ще вказує сильний головний біль, нудота, блювання, порушення менструального циклу. Це серйозна проблема, яка потребує негайного професійного втручання.

З’ясувавши, через що болить спина перед менструацією, вдасться призначити ефективне лікування та полегшити стан. Важливо виявити обережність при самостійному використанні медикаментозних засобів та застосуванні народних методів. Без консультації лікаря такі дії можуть призвести до серйозних наслідків. Також необхідно бути обережними до порад подруг та знайомих. Організм кожної жінки індивідуальний, і те, що допомагає одним, іншим може завдати непоправної шкоди.

Поради гінекологів

Будь-який лікар скаже вам, що не потрібно терпіти і мучитися, якщо ниє поперек перед місячними або болить живіт.

Біль у попереку - поради гінекологів
Поради гінеколога при болях у попереку

Єдиний правильний вихід із такої ситуації – записатися на прийом до гінеколога, з’ясувати причину нездужання та пройти призначений курс лікування. Без допомоги спеціаліста складно контролювати рівень гормонів та пов’язані з ними симптоми передменструального синдрому. Небезпечним для здоров’я є безконтрольний прийом лікарських препаратів. Будь-які медикаменти призначаються лише після відвідування лікаря, ретельного обстеження та постановки точного діагнозу. Крім цього, з лікарем можна обговорити методи профілактики болючих відчуттів, завдяки яким жіночі дні проходитимуть легше і без будь-якого дискомфорту.

Чому перед місячними болить поперек?

Біль у попереку перед місячними може бути викликаний скороченнями матки та підвищенням рівня простагландинів, які роблять рецептори болю більш чутливими.

Якими супутніми симптомами може супроводжуватися біль в попереку перед місячними?

Біль в попереку перед місячними може супроводжуватися болем в животі, нудотою, блювотою, дратівливістю, втомою, головним болем, здуттям живота та набряками.

Як можна полегшити біль у попереку перед місячними?

Знеболюючі, теплові компреси, легкі фізичні вправи, масаж, акупунктура, йога та здорова дієта допоможуть полегшити біль у попереку перед місячними.

Коли слід звертатись до лікаря при болях в попереку перед місячними?

Зверніться до лікаря, якщо біль сильний, тривалий, супроводжується іншими симптомами та не полегшується домашніми засобами.

Чи може вагітність бути причиною болю в попереку перед настанням місячних?

Так, вагітність може бути причиною болю в попереку перед настанням місячних, але це не є типовим симптомом.