На якому дні циклу роблять мамографію?

Останнім часом відзначають дедалі більше патологій, пов’язаних із молочною залозою. Спочатку групу ризику розвитку новоутворень у цій галузі становили жінки старше сорока років, які переживають непростий клімактеричний період. Зараз із такими захворюваннями стикаються представниці прекрасної статі будь-яких вікових категорій.

Важлива умова ефективної боротьби з патологією – своєчасна діагностика, коли використовується мамографічний тип дослідження. Така маніпуляція сприяє виявленню патологічних новоутворень у молочній залозі на ранній стадії, коли не виникає проблем із їх лікуванням. Саме тому багатьох цікавить питання, на який день циклу проводиться мамографія та як правильно готуватися до неї?

Що таке мамографія?

Мамографія – найпопулярніший, сучасний метод неінвазивного дослідження молочних залоз. Показана всім жінкам старше 40 років, але може призначатися і в більш ранньому віці за наявності у грудній області ущільнень, виділень із сосків та інших ознак онкологічних захворювань. У ході діагностування вдається виявити дрібні пухлини, які завжди прощупуються у процесі пальпації. Потім лікар розписує лікування, коли виконання всіх рекомендацій не дозволяє довести ситуацію до хірургічного втручання.

Обстежують пацієнток амбулаторно за допомогою спеціального апарату – мамографа. Зображення у вигляді рентгенівського знімка записується на диск або на інший носій інформації. Сама маніпуляція займає трохи більше 15-ти хвилин. Для отримання знімка груди пацієнтки фіксуються між двома компресійними планками та злегка стискається. Результат одержують у двох проекціях з метою точного визначення місце знаходження новоутворення (якщо таке знайдено). Враховуючи, що симетрія – важливий фактор діагностики, завжди перевіряються обидві грудні залози. Також необхідно уточнити, на якому дні циклу роблять мамографія, щоб отримати максимально правильні дані.

Показання та протипоказання

Мамографічне обстеження вважається безпечним та ефективним методом діагностування, що дозволяє отримати повну інформацію про стан жіночого здоров’я. Основні показання до проведення даної маніпуляції полягають у:

 • необхідності підтвердити або спростувати утворення кіст або мастопатії;
 • наявності ущільнень та хворобливих відчуттів у галузі молочних залоз;
 • появі нерівностей, почервоніння або інших дефектів, асиметричності органу;
 • необхідності підібрати оральні комбіновані контрацептиви;
 • запланованій процедурі ЕКЗ, реабілітації після пластичної операції, травмуванні грудної ділянки;
 • виявленні злоякісних чи доброякісних утворень у матці чи яєчниках;
 • необхідності додаткового дослідження при гінекологічних захворюваннях;
 • щорічний плановий огляд.

Обстеження на мамографії буває: профілактичним та діагностичним. У першому випадку знімки є оглядовими та виробляються у косій та прямій проекціях. З їхньою допомогою вдається здійснити раннє діагностування будь-яких патологічних змін, виявити не знайдене ракове вогнище, перевірити пацієнток, які належать до групи ризику онкології грудини і т.д. Діагностичні маніпуляції найчастіше прицільні, тобто, спрямовані на конкретну ділянку органу. Їх призначають за таких проблем, як: мастодинія, мастопатія, вузлові утворення, патологічні виділення з сосків, рак грудей, присутність новоутворень тощо.

Чекати на появу тривожних симптомів, щоб записатися на проходження процедури, не варто. Вона абсолютно безпечна і вдаватися до неї можна настільки часто, як це буде потрібно. Головне уточнити, на який день циклу краще робити мамографію та як до неї готуватися. Регулярні відвідування мамолога дозволяють виявити патологію на ранньому етапі її розвитку, коли лікування виявиться дуже дієвим.

Абсолютні протипоказання до проходження мамографії – це:

Справа в тому, що рентгенівські випромінювання можуть негативно вплинути на грудне молоко або дитину при її ембріональному розвитку. Якщо ж необхідність провести дослідження перевищує всілякі ризики, то воно все ж таки проводиться і тільки з вказівки лікаря.

Показання и протипоказання для проведення мамографії
Протипоказання для мамографії

До відносних протипоказань відносять: жіночий вік до 35 років, коли рентгенівські випромінювання мають великий вплив на організм. У такому віці краще вдатися до УЗД.

Підготовка до мамографії

Рішення про те, коли буде призначена мамографія, враховуючи цикл місячних, приймає лікар, після повного збору інформації про наявні симптоми, особливості менструального циклу, прийом лікарських препаратів, проведені ранні операції (якщо такі мали місце) і т.д. Важливими також вважаються результати попередніх досліджень, щоб порівняти їх із нинішніми.

Суть підготовчого процесу полягає в тому, щоб:

 • за два дні до призначеної дати виключити споживання кави та енергетичних напоїв, тому що вони підвищують чутливість, що, в результаті, викликає дискомфорт та болючі відчуття;
 • безпосередньо перед виходом прийняти душ або ванну для очищення шкірних покривів, не використовувати дезодоранти, аерозолі, пудру та зволожуючі косметичні засоби (на знімку можуть з’явитися плями та затемнення), зняти наші прикраси;
 • обов’язково попередити лікаря про наявність імплантів або перенесені раніше операції.

Якщо пацієнтка побоюється болючих відчуттів, перед маніпуляцією можна прийняти знеболюючий засіб, проконсультувавшись попередньо з фахівцем. Дотримуватися дієти або скасовувати застосування будь-яких медикаментів не потрібно.

У середньому процес огляду на мамограф займає 10-15 хвилин і складається з трьох етапів:

 • пацієнтка роздягається до пояса, лягає на кушетку, після чого на грудну область наноситься спеціальний гель, що забезпечує хорошу провідність ультразвуку;
 • за допомогою датчика рентгенолог досліджує тканини молочних залоз, що зображення виводиться на екран обладнання;
 • після завершення огляду серветкою забираються залишки гелю, роздруковується знімок, і лікар робить свій висновок.

Для більшої зручності краще одягнути роздільний одяг, враховуючи, що роздягатися доведеться до пояса.

У який день циклу робити мамографію?

Чимало жінок цікавить питання, на який день менструації роблять мамографію? Отже.

При регулярному менструальному циклі (28 днів) найкращий час для діагностики з 5-го по 12-й день, тобто відразу ж після зникнення багатих кров’яних виділень. Справа в тому, що в цей період у жіночому організмі знижується рівень гормонів. З настанням овуляції їх кількість вважається максимальною і негативно відбивається на підсумкових результатах. Крім того, в першу фазу циклу груди менше схильні до набряклості, не такі щільні, краще проглядаються протоки і, відповідно, легше виявити будь-які патології.

У випадку з нерегулярним циклом, коли його тривалість коротка (менше 25 днів), діагностування призначається на 3-5 добу. Актуальна також мамографія наприкінці циклу, коли немає менструальних виділень. При тривалому циклі, що перевищує 35 діб, огляд на мамограф проводиться на 10-18-й день від початку місячних. Щодо клімаксу, то час діагностики не впливає на підсумковий результат.

Якщо є підозра на наявність утворень у молочній залозі, дослідження призначають незалежно від «стадії» менструального циклу.

Мамографія у перші дні місячних

Як було зазначено вище, оптимальним періодом для обстеження вважається 5-12 день після початку менструації, коли є можливість вивчити різні ділянки тканин в динаміці і поставити точний діагноз.

Мамографія під час місячних або в перші дні вважається небажаною. Справа в тому, що набухання молочних залоз призводить до ущільнення структури тканин. Такий стан вважається проблематичним для діагностування, а результати можуть бути недостовірними. Крім цього, в даний проміжок часу жіночі органи стають більш чутливими до болю, через що маніпуляція має поверхневий характер і відрізняється низькою інформативністю.

Варто зазначити, що у будь-якій ситуації є винятки. Це стосується й питання, чи роблять мамографію за місячних? Під час критичних днів такий огляд актуальний у тих випадках, якщо:

 • з’явилася набряклість або змінився колір грудних залоз;
 • із сосків спостерігаються виділення, що мають патологічний характер;
 • необхідно перевірити орган на внутрішньопротокові утворення;
 • є ознаки післяпологового маститу або травмовані груди;
 • виникла потреба терміново призначити контрацептиви.

Не затягують із походом до мамолога при гострій необхідності та наявності показань до огляду на апараті-мамографі.

Проведення обстеження після місячних

Найбільш ефективною для огляду грудей вважається мамографія після місячних, а саме, через три дні після її завершення, до початку овуляції. Таке дослідження найбільш інформативне та достовірне. Справа в тому, що в цей проміжок жіночий орган перебуває в стані спокою, всі його параметри в нормі, для нього не характерна болючість і сприйнятливість, тому майбутні маніпуляції не викликають болючого дискомфорту.

Якщо ж час для діагностування втрачено, краще відкласти це завдання приблизно на місяць та отримати достовірні результати.

Мамографія при клімаксі

Під клімаксом (менопаузою) мають на увазі низку гормональних змін у жіночому організмі, внаслідок яких відбувається згасання репродуктивних функцій. Для клімактеричного періоду характерно багато неприємних симптомів, один з яких – збільшення грудей та її болючість. Больові відчуття пояснюються складністю гормональної перебудови, коли рівень гормонів сильно коливається, а болі циклічні та інтенсивніші, ніж при менструації. Щоб виключити будь-які серйозні проблеми, слід регулярно відвідувати мамолога та проходити потрібні маніпуляції.

При клімаксі, коли цикл стає нерегулярним, немає великої різниці, коли робити мамографію – до місячних або після їх завершення, тому що передбачити їх наступ проблематично. Якщо врахувати, що репродуктивна система припинила своє функціонування і гормональний фон не впливає на стан грудних залоз, результати будуть точними та достовірними. Крім цього, у клімактеричний період грудні залози практично позбавлені жирової тканини, що забезпечує максимальну інформативність діагностики.

Як часто слід проходити мамографію?

Ми вже відповіли на запитання, що таке мамографія і коли її краще робити – до місячних чи після них. Тепер перейдемо до частоти та періодичності проходження даної маніпуляції.

Сучасні методи діагностування вважаються щадними, тому не варто їх боятися. Опромінення рентгенівськими апаратами є досить низьким і шкодить здоров’ю. Що ж до інноваційних аналогів, то такі комп’ютерні та цифрові мамографи взагалі не припускають опромінення.

Як часто проходити мамографію?
Частота проходження мамографії

Якщо враховувати світові загальноприйняті норми, то, відповідно до них, періодичність даного дослідження така:

 • Дівчаткам з початку статевого дозрівання до досягнення 21 року рекомендується проходити огляд методом УЗД. У молодих пацієнток тканини грудних залоз більш щільні, що ускладнює виявлення різноманітних новоутворень за допомогою рентгенівських методів.
 • Жінкам до 40 років необхідно щорічно відвідувати лікаря-мамолога. Що ж до самої процедури, то вона призначається на розсуд спеціаліста.
 • Усі жінки старші 40 років, а також пацієнтки, які перебувають у групі ризику, повинні проходити діагностику регулярно, тобто не менше одного разу на рік.
 • Представницям жіночої статі у віці 65 років і старше огляди показані двічі на рік, кожні шість місяців.

Така періодичність рекомендована спеціалістами світової медичної практики. При цьому більш конкретні призначення та частоту маніпуляцій повинен визначати лікар, виходячи із віку пацієнтки, індивідуальних особливостей її організму, а також наявності проблем із молочними залозами.

Підбиваємо підсумки

Відвідування лікаря-мамолога, як і гінекологічне обстеження, має стати для жінки регулярною процедурою, яку необхідно проводити з профілактичною метою, навіть за відсутності будь-яких скарг. Багато пацієнток бояться звертатися до фахівця, і все через страх почути невтішний діагноз – утворення ущільнень або, що ще гірше, рак молочної залози. У цьому будь-які проблеми, виявлені ранній стадії, легше піддаються лікуванню. Тільки при своєчасному зверненні до лікаря гарантовано високу ймовірність позитивного результату. Тож чи варто ризикувати своїм здоров’ям, нервами та гарним настроєм?

Що таке мамографія?

Мамографія - це рентгенівське дослідження молочних залоз, яке використовується для виявлення раку та інших захворювань.

Які можуть бути показання до проведення мамографії?

Мамографія рекомендується жінкам старше 40 років, а також за наявності спадковості раку грудей, змін у грудях та інших факторів.

У яких випадках протипоказано робити мамографію?

Мамографія протипоказана під час вагітності, лактації, гострих запальних процесах та травмах грудей.

Як підготуватися до мамографії?

Перед мамографією слід уникати використання дезодорантів, пудри та кремів на область грудей, а також взяти з собою попередні знімки молочної залози, якщо вони доступні.

На який день менструального циклу краще робити мамографію?

Найкращий час для мамографії - з 7 по 12 день менструального циклу. В цей період груди найменш щільні, що робить обстеження більш комфортним і інформативним.

Як часто потрібно робити мамографію?

Жінкам старше 40 років рекомендується робити мамографію щорічно. Для жінок з підвищеним ризиком раку грудей може знадобитися частіше обстеження.