Чому болить живіт при місячних?

Критичні дні – складний період для будь-якої представниці прекрасної статі. Таке фізіологічне явище характеризується змінами гормонального фону зі специфічною симптоматикою: чутливість у грудях, тяжкість у нижній частині живота, нудота тощо. По суті, менструація виникає через нездійснене запліднення, коли відбувається відторгнення слизового шару. Щоб позбавити організм непотрібних тканин, відбувається неритмічне скорочення матки. Після цього слизова оболонка з невеликою кількістю крові проходить через неї і залишає організм.

Як правило, живіт під час місячних болить практично кожній жінці (80%). Просто в одних така проблема проявляється епізодично, через перевтому або, наприклад, застуду. Інших же неприємні симптоми переслідують настільки часто, що просто «викреслюють» з життя від 3 до 5-ти днів щомісяця.

Що ж робити, якщо сильно болить живіт під час місячних? Про причини такого стану, методи лікування та профілактики поговоримо нижче.

Природні причини болю у животі

Як показують медичні дослідження, болючість при менструальному циклі є результатом функціонування жіночої статевої системи. У цьому періоді організмом виробляються гормони простагландини, що викликають скорочення матки. У результаті відбувається відшарування внутрішньої її оболонки, після чого виникають кров’яні виділення. Результат цих процесів і є відповіддю на питання, чому болить живіт за місячних?

Якщо говорити про слабкі і нетривалі болі, які не впливають на якість повсякденного життя, то їх прийнято вважати нормою. Зовсім інша справа різкі, спазмові прояви, через які доводиться відмовлятися від розумової та фізичної активності. Іноді ниє в області попереку, паху, стегон та зовнішніх статевих органів. Такий стан називають альгодисменореєю. Воно може не залишати жінку протягом декількох днів, викликаючи слабкість та нервову напругу.

Дисменорея

Під дисменореєю мають на увазі болісний стан, з яким доводиться стикатися жінці в період критичних днів. Розрізняють дисменорею первинну та вторинну.

Первинна дисменорея не супроводжується будь-якими захворюваннями, а дискомфорт викликаний простагландинами. Такі хімічні речовини утворюються в слизовій оболонці матки, змушуючи її м’язи сильніше скорочуватися. Як правило, больові прояви відчуваються за 12 годин до початку циклу або в перший день, і можуть турбувати від декількох годин до двох діб. Симптоми первинної дисменореї проходять відразу після завершення місячних, без наслідків для здоров’я. Цілком така проблема може зникнути після народження малюка або з початком ведення статевого життя (для дівчат до 25-ти років).

Що стосується вторинної дисменореї, то тут є зв’язок із хворобами репродуктивних органів, які таким чином сигналізують про це. Проблема, коли сильно болить живіт при місячних, характерна переважно для пацієнток старше 25-ти років. Виявляється вона рясним кровотечею зі згустками, тяжкістю в попереку. Неприємні симптоми виникають та посилюються за день-два до початку критичних днів.

Наявність даного типу дисменореї буває ознакою:

 • ендометріозу, аденоміозу;
 • запалення органів малого тазу, спровокованих різними інфекціями (хламідіоз, гонорея);
 • спайкової хвороби очеревини;
 • міоми матки (доброякісної пухлини);
 • проблем із кишечником;
 • позаматкової вагітності

Класифікують дисменорею та за тяжкістю больових проявів, виділяючи:

 • Першу (легку) стадію. Характеризується короткочасним, помірним дискомфортом унизу живота. Працездатність, причому, зберігається, спосіб життя колишній. Порушення функціонування інших систем жіночого організму не спостерігається
 • Другу (середню) стадію із вираженою симптоматикою хворобливих відчуттів. Тут можна говорити про проблеми з вегетативною та ендокринною системами, що викликають: почуття слабкості, нудоту, часте сечовипускання, блювання, безсоння, озноб, депресивні стани, перепади настрою. За наявності подібних проблем важливо проконсультуватися з лікарем та пройти курс лікування.
 • Третій (важкий) ступінь з нестерпними болями в області спини та живота, які позбавляють працездатності. Крім того, що дуже болить живіт при місячних, нерідко непокоїть блювання, тахікардія і т.д., аж до непритомності. Рятуватися знеболюючими препаратами марно.

Якщо доводиться стикатися з подібними проблемами в період критичних днів і хворобливий стан заважає жити, не варто терпіти! Згодом ситуація може посилитися, а патологічні процеси спровокують серйозніші захворювання. Єдине правильне рішення – звернутися до гінеколога. Досвідчений фахівець швидко визначить у чому суть нездужання та підбере лікування.

Причини патологічного болю

Причини сильного болю при місячних часто викликані різними проблемами, коли найбільш небезпечна з них – неінфекційне захворювання в матці (утворення фіброзних вузлів, ендометріоз і т.д.). Інші фактори патологічних проявів часто спровоковані:

 • порушенням синтезу гормонів, що спричиняє підвищення вироблення простагландинів (викликають скорочення органу при менструації);
 • аномальним розташуванням матки, її недорозвиненістю та дефектами розвитку;
 • недостатністю лютеїнової фази, коли жовте тіло перестає нормально функціонувати та виділяє недостатньо прогестерону;
 • наявністю судинних порушень, дефіцитом магнію та кальцію в крові;
 • розвитком запалення органів репродуктивної системи;
 • варикозним розширенням вен;
 • наявністю спайок у малому тазі чи маткових трубах через перенесених операцій, запалення яєчників тощо;
 • невисоким больовим порогом, різними неврологічними розладами;
 • інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • фізичною перевтомою або, навпаки, недостатніми фізичними навантаженнями, коли вагінальні м’язи слабо розвинені та нееластичні;
 • неправильним, нерегулярним харчуванням, коли в меню є багато солодкого, жирного і борошняного;
 • установкою внутрішньоматкової спіралі;
 • спадковим фактором.

До причин того, чому болить живіт під час місячних, можна також додати: наслідки пологів, абортів та запальних гінекологічних процесів.

Коли звернутися до лікаря?

Щоб зрозуміти, коли необхідно звернутися до лікаря, слід навчитися розрізняти «нешкідливі» симптоми та небезпечніші прояви, здатні спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям. Якщо при первинній дисменореї болю спастичний і непостійний, посилюється, а потім вщухає, то при вторинних її проявах непокоїть до початку циклу, може не проходити і навіть посилюватись після його завершення. Крім того, що в перші дні місячних болить живіт, багато представниць жіночої статі можуть стикатися з:

 • менорагією – рясними або тривалими (більше семи днів) кров’янистими виділеннями;
 • міжменструальними кровотечами – кров’яними виділеннями, що з’являються ще до менструації або після її завершення;
 • диспареунією, коли відчувається дискомфорт під час інтиму;
 • посткоїтальною кровотечею, для якої властиві характерні виділення після статевого акту;
 • появою висипу, діареї та підвищеної температури при менструації;
 • безпліддя, коли відсутня вагітність після статевих актів з партнером без застосування контрацептивів.

За будь-яких проявів вторинної дисменореї, рекомендується якомога раніше звернутися до гінеколога, визначити її причину та обговорити лікувальний процес.

Препарати від менструального болю

Перше, що спадає на думку, коли необхідно полегшити біль при місячних -таблетки. При цьому прийом знеболювальних засобів не вирішує проблеми. Вони лише знімають симптоми, але не усувають причини.

Одним із напрямків у терапії менструального «нездужання» є циклічна вітамінотерапія. Комплекс, що включає всі необхідні вітаміни та мінерали, призначається лікарем з урахуванням потреб жіночого організму. Їм властиво м’яко регулювати гормональний баланс, нормалізуючи при цьому роботу репродуктивної системи. Такий підхід часто дає хороші результати та допомагає усунути проблему.

Нерідко ситуацію із хворобливою менструацією вирішують за допомогою гормональних препаратів. Такі засоби дозволяють швидко та ефективно стабілізувати гормональний баланс, і все завдяки ретельному розрахунку дозування гормонів у кожній таблетці. Приймають їх лише за призначенням лікаря з огляду на всілякі протипоказання та побічні ефекти.

Численні дослідження вчених показали, що найбільш дієві препарати, що усувають дискомфорт у період критичних днів, представлені:

 • нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ), що усувають дискомфорт та запалення;
 • знеболюючими препаратами, що містять у своєму складі НПЗЗ, анальгетики, слабкі спазмолітичні та психостимулюючі засоби;
 • міотропними спазмолітиками, що рятують від спазмів гладкої мускулатури;
 • заспокійливими засобами у вигляді екстракту валеріани, собачої кропиви і т.д.;
 • оральними контрацептивами, що знижують кількість крові, що виділяється при рясних місячних, що знімають болючість і відновлюють гормональний фон.

Практично всім НПЗЗ властиво розріджувати кров, посилюючи кровотечу. Саме тому їхнє застосування варто узгодити з гінекологом.

Полегшення болю під час місячних

Чимало представниць жіночої статі цікавить питання, як полегшити біль при місячних? Якщо ви впевнені, що менструальне нездужання не спричинене будь-якими хворобами, вам допоможуть…

Фізичні навантаження

Помірна фізична активність у вигляді занять з йоги, пілатесу або гімнастики допоможуть зменшити болючі прояви.

Фізична активність для полегшення болю під час місячних
Фізичні навантаження від болю при місячних

Регулярні прогулянки та фізичні вправи знімають м’язовий спазм, сприяють виробленню ендорфінів, що виступають природними болезаспокійливими компонентами. При цьому варто уникати виснажливих тренувань.

Збалансоване харчування та оптимальний питний режим

Правильне харчування допомагає запобігти появі набряків та полегшує симптоми ПМС, у тому числі і хворобливі відчуття у животі. У цей період необхідно відмовитися від важкої їжі, що викликає бродіння в шлунку, зменшити споживання солоного, солодкого і борошняного, не захоплюватися фастфудом і напівфабрикатами, газуванням, кавою та кофеїнотримаючими напоями. Натомість краще урізноманітнити раціон продуктами, багатими на кальцій, магній, вітаміни групи В та Е, є багато фруктів та овочів, пити більше води (1,5-2 літри на день) та свіжих соків.

Відмова від шкідливих звичок

Якщо ниє живіт та поперек при менструації, слід відмовитися від куріння та алкоголю. Крім порушення роботи печінки, спиртні напої провокують нерегулярний менструальний цикл, тимчасово збільшують рівень тестостерону та естрогену, через що порушується нормальний гормональний рівень.

Огляди у лікаря

При тяжкому ПМС і хворобливих менструаціях не варто нехтувати медичним оглядом, тому що подібні стани можуть бути ознакою різних захворювань, а проблема, якщо вона вже існує, не зникне сама собою і може призвести до серйозніших наслідків.

Огляд у лікаря при тяжкому ПМС
Огляд у лікаря при менструальних болях

Лікар-гінеколог порадить, як зробити цей період менш болючим, призначить адекватне лікування.

Домашні та народні способи при болях при місячних

Не завжди під рукою є препарати, які здатні полегшити стан у період критичних днів. У такому разі позбутися болю за місячних допомагають народні кошти. Відвари ромашки чи календули заспокоюють, розслаблюють м’язи. Добре впливають на ситуацію трав’яні чаї на основі м’яти, меліси липи, деревію, материнки. Вони покращують емоційний стан, знижують спазми та больові прояви.

Усунути «менструальний» дискомфорт можна за допомогою ефірних олій. Суміш таких масел (звіробій, деревій, майоран, шавлія) втирають в області живота і спини ще до початку критичних днів.

Зняти біль за місячних у домашніх умовах допомагає дихальна гімнастика та масаж спини. Справжнім порятунком є ​​«поза ембріона», коли лягають набік та підтягують коліна до живота. Така поза зменшує хворобливі прояви. При менструації також використовують грілку з гарячою чи холодною водою. Гаряча грілка актуальна при мізерних виділеннях, холодна – при багатих. Добре допомагає теплий душ, після якого рекомендують закутатись у ковдру та трохи відпочити.

Підбиваємо підсумки

Больові відчуття при менструації бувають невинними, а можуть сигналізувати про розвиток будь-яких захворювань. Не варто страждати від нестерпного болю, позбавляти себе гарного настрою та радостей життя. Запишіться до лікаря та обговоріть з ним усі ваші проблеми. Тільки фахівець дасть професійні поради та підбере ефективне лікування.