Чому тягне внизу живота, але місячні не починаються?

Больові відчуття в області малого тазу у жінок не завжди вказують на серйозну недугу, яка потребує хірургічного втручання. Також помилково вважати, що низ живота тягне без місячних тільки при настанні вагітності. Подібне відбувається при розвитку безлічі патологій, причому захворювання може навіть не торкатися статевих органів. Йдеться про хвороби, пов’язані з травною системою або сечовивідними шляхами.

Щоб розібратися з тим, чи справді настала вагітність, чи настав час звернутися до ендокринолога, гастроентеролога, уролога, потрібно ретельно простежити за своїм станом. Якщо ситуація мала одиничний характер, то з великою часткою ймовірності вона спровокована зовнішніми факторами, наприклад, сильним емоційним навантаженням. Але при повторних появах неприємних відчуттів без консультації лікаря не обійтися. Можливо, вистачить звичайного огляду в гінекологічному кріслі, але для повноти картини не варто відмовлятися від аналізу.

Чому тягне низ живота при місячних?

Біль під час менструації зустрічається у жінок незалежно від віку. Особливо часто таке простежується у підлітків. Пов’язано це з тим, що організм дівчинки звикає до нових процесів. На адаптацію потрібно близько 3 років. За цей період гормональне тло стабілізується, дівчинка звикає до нових особливостей тіла.

Медики сходяться на думці, що больовий синдром – хоч і часте явище, але при цьому миритися з таким дискомфортом не можна. Для полегшення симптоматики (якщо обстеження показало, що фізіологічних відхилень немає) застосовують сучасні фармакологічні засоби за погодженням з лікарем. Вони допоможуть полегшити стан у періоди гострих спазмів.

Вплив ПМС

Одним із найпоширеніших пояснень того, чому тягне низ живота перед місячними, виступає передменструальний синдром, який коротко називають ПМС. За різними даними, він проявляється у 75-90% жінок на планеті. При цьому у всіх він протікає з різним ступенем тяжкості. Комусь щастить: кілька днів дівчина просто зазнає невеликого дискомфорту. Але трапляється й таке, що доводиться миритися із справді сильними спазмами. У разі без консультації гінеколога не обійтися.

На щастя, ПМС переважно протікають щодо спокійно. Він настає десь 7-10 днів до менструації і після того, як починаються виділення, проходить. Насправді трапляються випадки, як у перші дні місячних жінка теж відчуває тягнучі, ниючі відчуття, спазми, які локалізуються у нижній частині живота, а й у області попереку.

Овуляція, як першоджерело нездужання

Тягнучий біль унизу живота без місячних можуть послужити маркером настання овуляції, причому зосередження больових відчуттів буває як справа, і зліва. Тут все залежить від того, який яєчник зараз діє активніше.

Тягнучий біль внизу живота при овуляції
Біль внизу живота і овуляція

Одночасно з цим пацієнтка скаржиться на один із наступних типів болю:

 • тупий;
 • гострий;
 • спазмуючий.

При фізичному навантаженні потрібно бути готовим до того, що ситуація погіршиться. Посилення неприємних відчуттів має місце навіть при підйомі з ліжка або іншому різкому русі, а також під час статевого акту. Дискомфорт може поширюватись і на сусідні зони:

 • криж;
 • поперек;
 • пах.

Нормою називають мізерне кров’янисте виділення, загальну слабкість і навіть нудоту з наступним блюванням. Причому все перераховане може давати себе знати як разом, так і окремо кожну овуляцію або всього кілька разів на рік. Найважливіше правило – тягти низ живота без вагітності може без натяків на серйозну патологію не більше доби. Якщо тимчасовий інтервал перевищено, то без медичної консультації не обійтись.

Гормональні збої та порушення циклу

Розбіжності з календарем циклу кілька діб туди й назад – нерідке явище. Але якщо відзначається тривала затримка місячних і тягне низ живота, це може свідчити про порушення гормонального фону. Помилково думати, що таке може статися виключно з жінками середнього віку, які зіткнулися з клімаксом. Навіть у молодих жінок слабкі статі показники гормонів можуть не відповідати нормам.

Найпростішим поясненням є прийом препаратів, що включають гормони. При такому розкладі лікар просто шукає альтернативи або способи усунення симптоматики, якщо неможливо знайти аналог.

Найчастіше першоджерелом болю при збої гормонального тла вважається простагландини. Якщо цих гормонів тіло виділяє більше поточної потреби, матка скорочується, як і провокує неприємний стан. Переважно з таким дискомфортом стикаються жінки після завершення менструації.

Інша поширена причина – гіперфункція щитовидної залози. Тут без лабораторних досліджень не обійтися. Запускати такий клінічний випадок не можна, адже до симптомів швидко додасться порушення сну, різке хворобливе схуднення.

Тягне низ живота, а менструації немає при вагітності

Розглядаючи питання про те, чому тягне низ живота без місячних, першою відповіддю, яка спадає на думку, є вагітність. Біль дійсно можна вважати ранньою ознакою успішного запліднення, що натякає на зачаття за кілька днів або навіть тижнів до початку фази менструації.

Недосвідчені дівчата можуть переплутати це відчуття з ПМС, але якщо зовні все проявляється, то внутрішньо процеси відрізняються. При заплідненні яйцеклітині потрібно 1-2 тижні, щоб дістатися фаллопієвих труб до місця призначення. У матці яйцеклітина «укорінюється», через що епітелій ушкоджується. Репродуктивний орган «протестує» проти застосування «стороннього тіла», запускаючи інтенсивні скорочення.

Загроза переривання вагітності на ранніх термінах

У медичній практиці трапляються випадки, коли матка занадто інтенсивно протестувала проти спроб заплідненої яйцеклітини закріпитися в ній. Виражається це в:

 • підвищений больовий синдром, який довго триває;
 • кровотечі;
 • переймоподібних болях, що віддають у поперек.

Якщо вчасно не розпочати діагностику та лікування, то ризики викидня підвищуються у кілька разів.

Позаматкова вагітність

Не менш поширеною причиною болю, що тягне, внизу живота вважається позаматкова вагітність, яка характеризується закріпленням плодового яйця не в тому місці, де йому належить перебувати. Воно може закріпитися в:

 • матковій трубі (припадає на 98% випадків із загальної статистики);
 • яєчнику;
 • черевної порожнини.

При такому перебігу відхилення не просто хворітиме нижня частина живота, але й може з’явитися почуття розпирання зсередини. Посилення дискомфорту відбувається при різкій зміні становища, активних діях. Воно супроводжується вагінальними виділеннями, які мають як мажучий характер, і кровотеча. На цьому фоні у пацієнток відзначають занепад сил, вертиго, нудоту, підвищену температуру. У поодиноких випадках спостерігаються навіть непритомність. Якщо терпіти та відкладати відвідування гінекологічного кабінету, маточна труба не витримає напору та розірветься, що призводить до необхідності екстреної госпіталізації.

Захворювання сечовидільної системи

Захворювання в частині статевої системи – не єдині зі списку тих, які провокують відчуття, що тягнуть і ниють, в тазу. Іноді є сигналом розвитку патологій сечовидільної системи. Яскравим прикладом вважається інтерстиціальний цистит, який у народі більше відомий під назвою «синдром хворобливого сечового міхура».

Так як хвороба відносять до групи хронічних, вона може «засипати» при ремісії і давати себе знати з новою силою, коли з’являються сприятливі для загострення обставини. Крім спазмів вона супроводжується надто частими позивами до сечовипускання. Незважаючи на те, що захворіти на інтерстиціальний цистит можуть і чоловіки, частіше його все ж таки діагностують у представниць жіночої статі.

Захворювання органів травного тракту

Ще один варіант, коли виникає біль у ділянці живота, але при цьому він не пов’язаний з репродуктивною системою, це патології травного тракту.

Найпростіших випадках шукати корінь варто у кишковому спазмі. Але за такого відхилення додатково простежуються зміни стільця.

Якщо це поодинока ситуація, то, швидше за все, дівчина просто переїла шкідливу їжу на зразок фастфуду. До серйозних наслідків це не призводить, але якщо картина повторюється систематично, варто здатися сімейному лікарю, щоб отримати направлення до вузького фахівця.

Запальні процеси жіночої статевої системи

Якщо помічена затримка на тиждень і тягне низ живота, то не слід затягувати з відвідуванням спеціаліста, оскільки така ситуація може свідчити про запуск запального процесу. Провокують його як інфекції, так і переохолодження, що впливає на процеси у маткових придатках. У найзапущеніших випадках ігнорування проблеми призводить до безпліддя, тому так важливо вчасно діагностувати недугу.

Провокаторами андекситу (медичний термін запалення придатків) найчастіше стають інфекції, які передаються від партнера до партнера при статевому акті. Діагностують його переважно пацієнткам у віковій категорії від 18 до 45 років, тобто тим, хто ще не вступив у менопаузу. Першоджерелами проблеми вважаються:

 • гонорея;
 • хламідіоз;
 • мікоплазмоз.

Але андексит здатний розвинутись навіть без втручання ІПСШ. Стосується це ситуацій, коли жінка постійно стикається з викиднями або робить аборти. Ігнорування правил особистої гігієни теж може спричинити основну причину, тоді як стрес і переохолодження прийнято вважати лише допоміжними провокаторами.

Ще одна недуга, при якій відзначається затримка місячних і тягне внизу живота, – запалення матки, яка в офіційній термінології проходить під назвою ендометрит. Він може носити як гострий перебіг, так і хронічний.

Злоякісні утворення

Однією з найсерйозніших проблем, пов’язаних із болем у районі репродуктивних органів, вважається онкологія. Складність тут полягає в тому, що якщо пацієнтка страждає на рак яєчників, то встановити його на ранніх стадіях проблематично. Не всі жінки проходять регулярні гінекологічні огляди, а якихось особливих симптомів такого виду онкології на початку розвитку не існує.

При рак яєчників теж тягне внизу живота, але місячні не починаються. Труднощі в тому, що більшість списує це на інші фактори, не підозрюючи, що зіткнулися з небезпечною недугою. Якщо картина постійно повторюється, і до неї приєднуються проблеми із сечовипусканням, то затягувати з візитом у клініку не можна заради власного здоров’я та навіть життя.

Що робити, коли тягне низ живота

Якщо після звернення до гінеколога та обстеження стало зрозуміло, що біль вписується у рамки звичайного стану, наприклад, при ПМС, а не вказує на серйозне захворювання, то призначається симптоматична терапія.

Що робити, коли болить внизу живота
Симптоматична терапія при болях внизу живота у жінок

Термін застосування медикаментів встановлюється індивідуально, як і список ліків.

Водночас гінеколог попередить про те, що постійний прийом знеболювальних – це не найкращий вихід із становища. Набагато ефективніше впливати на фактори, що провокують дискомфорт. У крайніх випадках пропонується гормональна терапія. Але зазвичай виходить обійтися меншим втручанням:

 • стабілізацією режиму життя через правильне харчування;
 • прийомом вітамінів;
 • помірною фізичною активністю.

Стандартні рекомендації на кшталт необхідності стежити за режимом сну, щоб спати близько 8 годин на добу і бувати на свіжому повітрі на регулярній основі, підходять і для тих, хто періодично страждає від больового синдрому при ПМС.

Навіть проста пробіжка у парку допоможе підняти рівень ендорфінів, серотоніну, що позитивно позначається на настрої, самопочутті. Звідси й зрозуміла практична користь відвідування уроків танців, йоги та інших тренувань, що передбачають помірні навантаження.

Які причини тягнучого болю внизу живота при місячних?

Тягнучий біль внизу живота при місячних виникає через скорочення матки, що відторгає ендометрій.

Чому тягне низ живота без місячних?

Тягнучий біль внизу живота без місячних може мати багато причин, серед яких: овуляція, затримка місячних, вагітність, гормональний дисбаланс, запальні процеси, порушення роботи щитовидної залози, прийом ліків, вроджені аномалії, стрес, переїдання, запор, кишкові кольки.

Що робити, коли тягне низ живота, а місячних немає?

При тягнучому болі внизу живота без місячних рекомендується зробити тест на вагітність та звернутися до лікаря, якщо біль не зникає.