Якою має бути базальна температура під час місячних

Жінка може самостійно провести обстеження і перевірити роботу її репродуктивної системи. Для цього вона вимірює базальну температуру.Для прекрасної половинки людства це значимий показник, так як він підкаже, чи все в порядку, чи є якісь захворювання і коли планувати вагітність або оберігатися. Правда, вимірювати її потрібно щодня протягом трьох місяців, якщо хочете інформативний результат.

Що таке базальна температура

Базальна (базова) – це найменша температура тіла в стані спокою (БТТ). Зазвичай вимірюється після нічного відпочинку, до підняття людини з ліжка, в цей період метаболізм по максимуму уповільнений. Коли людина проявляє діяльність, то БТТ піднімається.

Використовують кілька способів: оральний, ректальний або вагінальним. Але стандартним і гарантовано точним є анальний метод, так як пряма кишка знаходиться ближче до яєчників.

Це найпростіший прийом діагностики, що дозволяє оцінити гормональну роботу яєчників, який до того ж він не вимагає ніяких витрат.

З якими цілями проводять вимірювання базальної температури при місячних

Жінки застосовують термометрію, щоб зрозуміти, наскільки чітко функціонують яєчники, коли і як відбувається овуляція, відстежують наближається клімакс. Щоб отримати чіткі значення в приблизно однакових умовах, обчислюють саме базальну температуру при наявності місячних .

Справа в тому, що БТТ протягом менструального циклу варіюється. Перепад іноді становить 0,8° Счерез зміни гормонального фону. Статевий гормон прогестерон синтезується в середині періоду. На стадії розвитку яйцеклітини t°максимальна, а після овуляторної фази зазвичай опускається. Коли відбувається розрив фолікула, формується жовте (лютеїнова) тіло і концентрація прогестерону зростає. Найбільше значення досягається приблизно за тиждень до настання менсіс. У разі коли зародження не відбулося, рівень гормону падає. Відбувається це, тому що лютеїнова тіло атрофується і зникає до майбутнього дозрівання.

Щоб обчислити, коли яйцеклітина виходить в свій шлях, обчислюють БТТ з першого дня менструації. Тільки не одноразово, а щодня мінімум три цикли. Обов’язково записують значення, потім складають криву.

Фази базальної температури
Так наочно відображаються фази

Коли жінка їх знає, то в її силах відстежити вікно фертильності і підготується до близькості з чоловіком. Або навпаки, якщо розраховує уникнути вагітності, то буде знати «небезпечні» дні.

Як правильно вимірювати

Основні принципи дослідження:

 • Починають з першого дня циклу – з менструації. Так буде найбільш повна і точна картина про менструальний цикл жінки.
 • Проводять виміри кожен день, незалежно від самопочуття і настрою.
 • Визначитися, коли саме вранці буде найзручніше проводити термометрію, щоб щодня повторювати процедуру в один і той самий проміжок часу відразу після пробудження, не піднімаючись з ліжка.
 • Бажано не вставати вночі за 4 години до ранку. Якщо захотілося в туалет, то краще поміряти раніше, інакше цифри будуть неточними.
 • Вимірювати одним і тим же приладом протягом усього діагностики. Електронний або цифровий термометр – не має принципового значення. Головне не міняти його поки проводиться дослідження.
 • Вводити градусник в задній прохід на 2-4 см.
 • Тримати 5-7 хвилин.
 • Проводити дослідження 3 місяці мінімум.
 • Фіксувати дані відразу ж. Для наочності – у вигляді графіка.

Якщо жінка хоче, щоб дані були інформативні, то вона неухильно дотримується наведені вище правила.

Термометр з вечора кладеться близько спального місця на відстані витягнутої руки. Застосовуючи ртутний градусник, готують його попередньо, тобто струшують його до відходу до сну. Тоді вранці він готовий до вимірювань і немає необхідності в здійсненні зайвих рухів тіла.

Ставлять градусник обережно, гранично розслабившись. Чекають мінімум 5 хвилин і потім акуратно витягують. Цифри негайно ж записують або відзначають на графіку. Тому що якщо сходити в туалет, потім піти на кухню, то в голові вже будуть думки і турботи про насущні справи, а показники просто забудуться. У цьому дослідженні важлива точність.

Враховуйте, що хвороби, прийняті незадовго алкоголь або ліки, стрес, недостатня кількість сну (менше п’яти годин), статевий контакт і виміри пізніше або раніше, ніж звичайно – все це позначається на графіку. Тому всі ці нюанси записують на тому ж листочку: число і примітка. Завдяки чому при відхиленнях в діаграмі, можна визначити причину.

Під час хвороби з лихоманкою припиняють виміри, так як значення неінформативні.

Можна спочатку відзначити параметри в чернетку, а потім побудувати температурний графік. Для цього на аркуші в клітинку малюється таблиця, де рядки по висоті – це шкала градусів, кожна клітина – це 0,1° С. А по ширині в кожній клітинці вказується дата. Нижче схеми вносяться записи з примітками: фактори, що впливають на параметри. Наприклад, випитий келих вина або проведена бурхлива ніч. На перетині ліній день / t°в клітинці ставиться крапка. Коли спеціальний склад всередині ртутного термометра зупинився між поділами, то записують менший. Напередодні нового циклу позначки з’єднують – виходить крива.

Необхідно скласти три таких графіка, щоб правильно їх розшифрувати і відстежити динаміку змін.

Зміни температурних показників протягом місячного циклу

Визначимо, яка базальна температура при місячних  вважається нормальною, і які зміни можуть бути протягом місяця.

Нормі відповідає двофазний цикл – розбіжність між середніми арифметичними першої та другої частини періоду становить не менше 0,4° С. Після закінчення овуляції t ° підвищується в середньому мінімум на 4 поділу. Першою половиною вважають від дня менсіс, а другий – з моменту овуляції.

На нормальної діаграмі помітно зниження базальної температури двічі: за день до місячних  і перед овуляцією.

Розглянемо БТТ в різних фазах місяця. Відхилення від загальноприйнятих норм на 0,1-0,2° С не є аномалія. А графік слід аналізувати за всю тривалість.

Під час місячних

Яка базальна температура під час місячних відповідає нормам? З початком кров’яних виділень БТТ в нормі становить 36,5-36,8° С. Причому характер менсіс (їх інтенсивність, щедрість) не впливає на температурний параметр.

У цей період відбувається дозрівання яйцеклітини, в організмі підвищений рівень естрогену, а прогестерону – низький. Паралельно починає наростати слизовий шар – ендометрій.

Після менструації

По завершенні менсіс БТТ плавно знижується. В середині циклу, приблизно за добу перед овуляцією, лютеїнізуючого гормону досягає максимального значення, а показник на градуснику стає нижче ще на 2-3 поділу. Коли настає овуляція, відмітка на градуснику підскакує вище 37,0 ° С за рахунок зростання рівня прогестерону. Середня t ° становить 37,2 градуса. Фолікул лопається, залишає після себе жовте тіло і випускає зрілу яйцеклітину, яка починає рух по фаллопієвих трубах до матки.

При нормальному функціонуванні лютеїнової тіла гормон тримається на тому ж рівні, відповідно ці цифри на термометрі зберігається до двох тижнів.

Перед початком місячних

Якщо зачаття не відбулося, то за один-два дні до місячних базальна температура стає нижче 37 ° С. Зниження прогестерону призводить до того, що ендометрій відторгається разом з яйцеклітиною і починаються місячні.

Підвищення на 0,2-0,3 градуса за добу чи дві, говорить про наявність вагітності або інфекційному захворюванні.

Причини змін базальної температури

На рівень БТТ можуть впливати такі умови:

 • жарко і задушливо в кімнаті;
 • перегрів – жінка спить з грілкою або під дуже теплою ковдрою;
 • якщо безперервний сон до вимірювання менше 4 годин;
 • вживання спиртних напоїв напередодні;
 • статевий акт вночі;
 • фізична активність до вимірів, навіть якщо жінка ненадовго встала попити води;
 • запальні та інфекційні процеси в тілі.

Якщо всі умови дотримані, то варто взяти до уваги інші підстави невідповідності нормам.

Базальна температура при місячних вище 37° С свідчить про можливі проблеми зі здоров’ям, про наявність нездужань. Серед них:

 • ендометрит – запалення внутрішньої поверхні матки;
 • ендометріоз – розростання ендометрія на сусідні органи: маткові труби, яєчники, сечовивідних органи;
 • аднексит – запалення придатків, їх супроводжує гостра переймоподібний біль і лихоманка до 39,5 градусів;
 • цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура, характерний різями при сечовипусканні, температурою до 38° С, часто перебіг хвороби загострюється саме в менструальний період;
 • інфекції в кишечнику – лихоманить до 38 градусів, виникає нудота, блювота, діарея;
 • позаматкова вагітність – запліднена яйцеклітина закріпилася не в порожнині матки, а в фаллопієвих трубах. Супроводжується патологія різким виникненням хворобливих відчуттів, кровотечею і лихоманкою.

Якщо вчасно не розпочати діагностики та лікування, то часто хвороба переходить в хронічну. Це ризиковано через потенційних ускладнень і розвитком супутніх порушень.

Безглуздо оцінювати разові значення. Висока базальна температура під час місячних протягом одного дня – це не показник. Стрибок міг статися з причин, які ми вже описували вище. Тому панікувати заздалегідь нема чого. Якщо сильно сумніваєтеся, то зверніться до лікаря – він порівнює весь графік за місяць в цілому і підтвердить або спростує відхилення, призначить ще варіанти діагностики.

Якщо різниця між середніми температурними даними до і після овуляції становить менше 0,2-0,3° С, то, швидше за все, це означає гормональні збої – естроген-прогестеронових брак. Тоді проводиться додаткове обстеження і здають аналізи на гормони. Це ж розлад підтверджує хаотична крива, коли часто повторюються раптові підйоми і спади значень.

Хаотична крива базальної температури
Хаотична крива базальної температури

За допомогою такого типу діагностики можна контролювати тривалість циклу і кожної її фази. Так часта жіноча проблема – це недостатність другої фази, коли вона на 10 днів менше, ніж перша.

Чергова причина, яку можна помітити в схемі, коли дані не збігаються з нормами базальної температури під час місячних – відсутність овуляції. Коли крива – одноманітна.

При будь-якому графіку розшифровкою займається гінеколог. Він проаналізує показання в залежності від дня періоду, а також можливі причини відхилень. Від вас вимагається точно виконувати правила вимірювання і надати доктору максимально точні дані.

Що таке базальна температура?

Базальна температура - це найнижча температура тіла, яка вимірюється вранці після сну, до будь-якої фізичної активності.

Для чого потрібно вимірювати базальну температуру під час місячних?

Вимірювання базальної температури під час місячних може допомогти визначити день овуляції та фертильне вікно.

Як правильно виміряти базальну температуру?

Для вимірювання базальної температури використовуйте електронний термометр, вимірюйте температуру ректально, одразу після пробудження, не встаючи з ліжка, протягом 3-5 хвилин.

Якою повинна бути базальна температура під час місячних?

Під час місячних базальна температура зазвичай знаходиться в межах 36,4-36,7 градусів.