Якою має бути базальна температура під час місячних

Жінка може самостійно провести обстеження і перевірити роботу її репродуктивної системи. Для цього вона вимірює базальну температуру.Для прекрасної половинки людства це значимий показник, так як він підкаже, чи все в порядку, чи є якісь захворювання і коли планувати вагітність або оберігатися. Правда, вимірювати її потрібно щодня протягом трьох місяців, якщо хочете інформативний результат.

Що таке базальна температура

Базальна (базова) – це найменша          температура тіла в стані спокою (БТТ). Зазвичай вимірюється поПісля нічного відпочинку, до підняття людини з ліжка, в цей період метаболізм по максимуму уповільнений. Коли людина проявляє діяльність, то БТТ піднімається.

Використовують кілька способів: оральний, ректальний або вагінальним. Але стандартним і гарантовано точним є анальний метод, так як пряма кишка знаходиться ближче до яєчників.

Це найпростіший прийом діагностики, що дозволяє оцінити гормональну роботу яєчників, який до того ж він не вимагає ніяких витрат.

З якими цілями проводять вимірювання базальної температури при місячних

Жінки застосовують термометрію, щоб зрозуміти, наскільки чітко функціонують яєчники, коли і як відбувається овуляція, відстежують наближається клімакс. Щоб отримати чіткі значення в приблизно однакових умовах, обчислюють саме базальну температуру при наявності місячних .

Справа в тому, що БТТ протягом менструального циклу варіюється. Перепад іноді становить 0,8° Счерез зміни гормонального фону. Статевий гормон прогестерон синтезується в середині періоду. На стадії розвитку яйцеклітини t°максимальна, а після овуляторной фази зазвичай опускається. Коли відбувається розрив фолікула, формується жовте (лютеиновая) тіло і концентрація прогестерону зростає. Найбільше значення досягається приблизно за тиждень до настання менсіс. У разі коли зародження не відбулося, рівень гормону падає. Відбувається це, тому що лютеиновая тіло атрофується і зникає до майбутнього дозрівання.

Щоб обчислити, коли яйцеклітина виходить в свій шлях, обчислюють БТТ з першого дня менструації. Тільки не одноразово, а щодня мінімум три цикли. Обов’язково записують значення, потім складають криву.

Фази базальної температури
Так наочно відображаються фази

Коли жінка їх знає, то в її силах відстежити вікно фертильності і підготується до близькості з чоловіком. Або навпаки, якщо розраховує уникнути вагітності, то буде знати «небезпечні» дні.

Як правильно вимірювати

Основні принципи дослідження:

 • Починають з першого дня циклу – з менструації. Так буде найбільш повна і точна картина про менструальний цикл жінки.
 • Проводять виміри кожен день, незалежно від самопочуття і настрою.
 • Визначитися, коли саме вранці буде найзручніше проводити термометрію, щоб щодня повторювати процедуру в один і той самий проміжок часу відразу після пробудження, не піднімаючись з ліжка.
 • Бажано не вставати вночі за 4 години до ранку. Якщо захотілося в туалет, то краще поміряти раніше, інакше цифри будуть неточними.
 • Вимірювати одним і тим же приладом протягом усього діагностики. Електронний або цифровий термометр – не має принципового значення. Головне не міняти його поки проводиться дослідження.
 • Вводити градусник в задній прохід на 2-4 см.
 • Тримати 5-7 хвилин.
 • Проводити дослідження 3 місяці мінімум.
 • Фіксувати дані відразу ж. Для наочності – у вигляді графіка.

Якщо жінка хоче, щоб дані були інформативні, то вона неухильно дотримується наведені вище правила.

Термометр з вечора кладеться близько спального місця на відстані витягнутої руки. Застосовуючи ртутний градусник, готують його попередньо, тобто струшують його до відходу до сну. Тоді вранці він готовий до вимірювань і немає необхідності в здійсненні зайвих рухів тіла.

Ставлять градусник обережно, гранично розслабившись. Чекають мінімум 5 хвилин і потім акуратно витягують. Цифри негайно ж записують або відзначають на графіку. Тому що якщо сходити в туалет, потім піти на кухню, то в голові вже будуть думки і турботи про насущні справи, а показники просто забудуться. У цьому дослідженні важлива точність.

Враховуйте, що хвороби, прийняті незадовго алкоголь або ліки, стрес, недостатня кількість сну (менше п’яти годин), статевий контакт і виміри пізніше або раніше, ніж звичайно – все це позначається на графіку. Тому всі ці нюанси записують на тому ж листочку: число і примітка. Завдяки чому при відхиленнях в діаграмі, можна визначити причину.

Під час хвороби з лихоманкою припиняють виміри, так як значення неінформативні.

Можна спочатку відзначити параметри в чернетку, а потім побудувати температурний графік. Для цього на аркуші в клітинку малюється таблиця, де рядки по висоті – це шкала градусів, кожна клітина – це 0,1° С. А по ширині в кожній клітинцівказується дата. Нижче схеми вносяться записи з примітками: фактори, що впливають на параметри. Наприклад, випитий келих вина або проведена бурхлива ніч. На перетині ліній день / t°в клітинці ставиться крапка. Коли спеціальний склад всередині ртутного термометра зупинився між поділами, то записують менший. Напередодні нового циклу позначки з’єднують – виходить крива.

Необхідно скласти три таких графіка, щоб правильно їх розшифрувати і відстежити динаміку змін.

Зміни температурних показників протягом місячного циклу

Визначимо, яка базальна температура при місячних  вважається нормальною, і які зміни можуть бути протягом місяця.

Нормі відповідає двофазний цикл – розбіжність між середніми арифметичними першої та другої частини періоду становить не менше 0,4° С. Після закінчення овуляції t ° підвищується в середньому мінімум на 4 поділу. Першою половиною вважають від дня менсіс, а другий – з моменту овуляції.

На нормальної діаграмі помітно зниження базальної температури двічі: за день до місячних  і перед овуляцією.

Розглянемо БТТ в різних фазах місяця. Відхилення від загальноприйнятих норм на 0,1-0,2° Сне їсти аномалія. А графік слід аналізувати за всю тривалість.

Під час місячних

Яка базальна температура під час місячних відповідає нормам? З початком кров’яних виділень БТТ в нормі становить 36,5-36,8° С. Причому характер менсіс (їх інтенсивність, щедрість) не впливає на температурний параметр.

У цей період відбувається дозрівання яйцеклітини, в організмі підвищений рівень естрогену, а прогестерону – низький. Паралельно починає наростати слизовий шар – ендометрій.

Після менструації

По завершенні менсіс БТТ плавно знижується. В середині циклу, приблизно за добу перед овуляцією, лютеїнізуючого гормону досягає максимального значення, а показник на градуснику стає нижче ще на 2-3 поділу. Коли трапляється овуляція, відмітка на градуснику підскакує вище 37,0 ° С за рахунок зростання рівня прогестерону. Середня t ° становить 37,2 градуса. Фолікул лопається, залишає після себе жовте тіло і випускає зрілу яйцеклітину, яка починає рух по фаллопієвих трубах до матки.

При нормальному функціонуванні лютеїнової тіла гормон тримається на тому ж рівні, відповідно ці цифри на термометрі зберігається до двох тижнів.

Перед початком місячних

Якщо зачаття не відбулося, то за один-два дні до місячних базальна температура стає нижче 37 ° С. Зниження прогестерону призводить до того, що ендометрій відторгається разом з яйцеклітиною і починаються менструальні виділення.

Підвищення на 0,2-0,3 градуса за добу чи дві, говорить про наявність вагітності або інфекційному захворюванні.

Причини змін базальної температури

На рівень БТТ можуть впливати такі умови:

 • жарко і задушливо в кімнаті;
 • перегрів – жінка спить з грілкою або під дуже теплою ковдрою;
 • якщо безперервний сон до вимірювання менше 4 годин;
 • вживання спиртних напоїв напередодні;
 • статевий акт вночі;
 • фізична активність до вимірів, навіть якщо жінка ненадовго встала попити води;
 • запальні та інфекційні процеси в тілі.

Якщо всі умови дотримані, то варто взяти до уваги інші підстави невідповідності нормам.

Базальна температура при місячних вище 37° С свідчить про можливі проблеми зі здоров’ям, про наявність нездужань. Серед них:

 • ендометрит – запалення внутрішньої поверхні матки;
 • ендометріоз – розростання ендометрія на сусідні органи: маткові труби, яєчники, сечовивідних органи;
 • аднексит – запалення придатків, їх супроводжує гостра переймоподібний біль і лихоманка до 39,5 градусів;
 • цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура, характерний різями при сечовипусканні, спеку до 38° С, часто перебіг хвороби загострюється саме в менструальний період;
 • інфекції в кишечнику – лихоманить до 38 градусів, виникає нудота, блювота, діарея;
 • позаматкова вагітність – запліднена яйцеклітина закріпилася не в порожнині матки, а в фаллопієвих трубах. Супроводжується патологія різким виникненням хворобливих відчуттів, кровотечею і лихоманкою.

Якщо вчасно не розпочати діагностики та лікування, то часто хвороба переходить в хронічну. Це ризиковано через потенційних ускладнень і розвитком супутніх порушень.

Безглуздо оцінювати разові значення. Висока базальна температура під час місячних протягом одного дня – це не показник. Стрибок міг статися з причин, які ми вже описували вище. Тому панікувати заздалегідь нема чого. Якщо сильно сумніваєтеся, то зверніться до лікаря – він порівнює весь графік за місяць в цілому і підтвердить або спростує відхилення, призначить ще варіанти діагностики.

Якщо різниця між середніми температурними даними до і після овуляції становить менше 0,2-0,3° С, то, швидше за все, це означає гормональні збої – естроген-прогестеронових брак. Тоді проводиться додаткове обстеження і здають аналізи на гормони. Це ж розлад підтверджує хаотична крива, коли часто повторюються раптові підйоми і спади значень.

Хаотична крива базальної температури
Хаотична крива базальної температури

За допомогою такого типу діагностики можна контролювати тривалість циклу і кожної її фази. Так часта жіноча проблема – це недостатність другої фази, коли вона на 10 днів менше, ніж перша.

Чергова причина, яку можна помітити в схемі, коли дані не збігаються з нормами базальної температури під час місячних – відсутність овуляції. Коли крива – одноманітна.

При будь-якому графіку розшифровкою займається гінеколог. Він проаналізує показання в залежності від дня періоду, а також можливі причини відхилень. Від вас вимагається точно виконувати правила вимірювання і надати доктору максимально точні дані.