Солодки корінь (сироп)

Солодка – лікарська рослина, традиційне як для алопатичній, так і для народної медицини. Екстракт солодки входить до складу багатьох фітопрепаратів, а також випускається сироп солодкового кореня (Sirupus radicis Glycyrrhizae). У ньому високий вміст гліциризину, калієвої і кальцієвої солі, глицирризиновой кислоти, флавонових глікозидів (ліквірітін, ліквіритигенін, ліквіритозид), які здатні стимулювати активність миготливого епітелію в трахеї і бронхах.

Завдяки високому вмісту гліциризину, солодковий корінь має здатність посилювати секреторну функцію верхніх дихальних шляхів, виробляючи тим самим протикашльовий ефект. Препарат чинить спазмолітичну дію на гладку тканину м’язів в дихальних шляхах. Це відбувається через присутність флавонових з’єднань. З них найбільшу активність проявляє ліквіритозид. Солодка має протизапальну (кортикостероїдоподібний) ефектом через наявність глицирризиновой кислоти, яка утворюється в результаті гідролізу гліциризину.

Показання до прийому кореня солодки

Застосування кореня солодки ефективно як частина комплексної терапії в разі хвороб дихальних шляхів, що супроводжуються утрудненим відходженням мокротиння і кашлем, наприклад:

 • гострих і хронічних бронхітах,
 • трахеобронхітах, трахеїтах,
 • ателектазе, що супроводжується закупоркою бронхів слизовою пробкою,
 • бронхіальній астмі
 • пневмонії,
 • бронхоектатичної хвороби.

Цей засіб використовують також для санації бронхового дерева перед майбутнім оперативним втручанням і після нього.

Протипоказання кореня солодки

Інструкція до кореня солодки свідчить про те, що даний препарат протипоказаний при:

 • цукровому діабеті;
 • гастриті, виразковій хворобі шлунка, а також дванадцятипалої кишки, що знаходиться в стадії
 • загострення;
 • індивідуальної підвищеної чутливості до компонентів в його складі;
 • порушення функції нирок і печінки;
 • гіпокаліємії;
 • АГ;
 • тяжкого ступеня ожиріння.

Застосування кореня солодки заборонено при вагітності і в лактаційний період. Його не можна використовувати через те, що солодка гола має здатність підвищувати рівень естрогену в організмі людини і, внаслідок, відбувається порушення гормонального балансу.

Побічні ефекти кореня солодки

Отримані відгуки про корінь солодки повідомляють про те, що застосування даного препарату може викликати нудоту, печію, алергічні реакції у вигляді висипу, свербежу, гіперемії шкіри і набряків. У разі тривалого застосування кореня солодки можуть виникати порушення в водно-електролітного балансі і утворюватися набряки, розвиватися гіпокаліємія; в деяких окремих випадках може підвищуватися артеріальний тиск, виникати міоглобінурія і гіпокаліємічна міопатія. Якщо з’являються будь-які небажані побічні реакції, пацієнт повинен звернутися за отриманням консультації до свого лікаря.

Запобіжні заходи при прийомі кореня солодки

При використанні препаратів кореня солодки у пацієнтів, які страждають на бронхіальну астму, потрібно проводити постійний нагляд з боку лікаря, щоб уникнути реакцій непереносимості. Пацієнти з цукровим діабетом повинні пам’ятати про те, що в препараті солодки в лікарській формі сиропу міститься цукор.

Для чого приймати корінь солодки в сиропі?

Корінь солодки в сиропі приймають як відхаркувальний засіб при кашлі та застудних захворюваннях.

Як діє корінь солодки?

Корінь солодки діє як відхаркувальний, протизапальний, спазмолітичний та антимікробний засіб.

Які протипоказання для прийому кореня солодки?

Протипоказаннями для прийому кореня солодки є: цукровий діабет, гіпертонія, порушення функцій печінки та нирок, вагітність та годування груддю.

Які можуть бути побічні ефекти при прийомі кореня солодки?

При прийомі кореня солодки можливі такі побічні ефекти: алергічні реакції, набряки, підвищення артеріального тиску, порушення водно-електролітного балансу.

Залишити відповідь