Колапс

 • Викликати швидку допомогу.
 • Необхідно надати потерпілому горизонтальне положення з відносно піднятими ногами, прибрати
 • подушку з-під голови.
 • Забезпечити хворому приплив свіжого повітря.
 • Виміряти артеріальний тиск.

Причини колапсу

 • гострі інфекційні захворювання різного походження (менінгоенцефаліт, черевний і висипний тиф, різні пневмонії та інші захворювання),
 • гостра крововтрата (різна за обсягом),
 • екзогенні інтоксикації організму (отруєння фосфорорганічними сполуками, оксидом вуглецю та іншими отруйними речовинами),
 • захворювання ендокринної системи,
 • захворювання центрального відділу нервової системи,
 • пороки серця і пороки судинного русла,
 • передозування деяких медикаментозних лікарських засобів,
 • проведення спинномозкової анестезії і перидуральной анестезії,
 • ортостатичне (при різкій зміні положення тіла, вставанні з ліжка і т.п.) перерозподіл крові в організмі.

Колапс також може бути ускладненням порушень скорочувальної функції міокарда, при «синдромі малого серцевого викиду», порушеннях роботи синусового вузла, вираженої тахікардії, при глибокій формі брадикардії.

Симптоми колапсу

Колапс є однією з форм судинної недостатності, яка характеризується різким зниженням тонусу судинного русла або швидким зниженням маси циркулюючої крові, що викликає зменшення припливу венозної крові до серця, різкого зниження артеріального тиску, кисневого голодування мозку і пов’язаних з ними гноблення життєвих функцій організму.

Характеризується появою раптової слабкості, вираженими запамороченнями, зябкостью, ознобом, спрагою. Температура тіла часто є зниженою. У хворого відзначається загострення рис обличчя, кінцівки стають холодними, шкірні покриви і слизові є блідими з виразним ціанозом, тіло пацієнта може покриватися холодним потом. У хворих з колапсом відзначається слабкий за наповненням, але при цьому прискорений пульс. Тони серця відзначаються глухими. При колапсі дихання стає поверхневим з кілька вираженою задишкою, але утруднення дихання хворі при цьому зазвичай не відзначають. Діурез при колапсі знижений. Свідомість у хворих з розвиваються колапсом зазвичай збережено, але реакція зіниць на світло у них є млявою, відзначається тремор пальців, часом – судоми. Може колапс також проявлятися у вигляді непритомності.

Допомога при колапсі

В першу чергу проводиться усунення причини – зупинка кровотечі, виведення токсичних речовин, усунення явища гіпоксії. Хворого потрібно зігріти і укласти його з піднятими ногами. На догоспітальному етапі також потрібно забезпечити доступ і приплив свіжого повітря, і проводити вимірювання і контроль артеріального тиску.

Медичними працівниками проводиться трансфузія кровозамінників (поліглюкіну, гемодезу, реополіглюкіну, сольових розчинів) і за наявними свідченнями – компонентів крові. Вводиться преднезалон. У разі наявного синдрому малого серцевого викиду вводяться противоаритмічні медикаментозні препарати.

Що таке колапс?

Колапс - це різке зниження кров'яного тиску та занепад серцевої діяльності, що може призвести до втрати свідомості. Це невідкладний стан, який потребує негайної медичної допомоги.

Які ознаки колапсу?

Ознаки колапсу можуть включати блідість шкіри, холодний піт, слабкість, падіння артеріального тиску та прискорений пульс.

Які причини колапсу?

Колапс може виникати з різних причин, включаючи втрату крові, алергічні реакції, серцеві проблеми, інфекції або розлади регуляції артеріального тиску.

Як надати допомогу при колапсі?

Для надання допомоги при колапсі важливо викликати швидку допомогу, забезпечити горизонтальне положення потерпілого, підняти йому ноги, забезпечити доступ до свіжого повітря та вирішити основну причину колапсу.

Залишити відповідь