Бронхіальна астма – причини, симптоми, способи лікування

Ключовою ланкою в розвитку нападів бронхіальної астми є надмірна реактивність бронхіального дерева, обумовлена низкою порушень вегетативної регуляції гладких м’язів і впливом медіатора запалення, що викликає періодичну оборотну обструкцію бронхів, що проявляється перерозтягненням легень, явищами гіпоксемії, збільшеним опором дихальних шляхів, осередковою гіповентиляцією.

Є ціла низка факторів ризику, які сприяють виникненню та прогресу бронхіальної астми у певної категорії осіб.

У ряду пацієнтів єдиним провокуючим фактором нападу бронхіальної астми є фізичне навантаження. Напад розвивається через 5 і більше хвилин після закінчення навантаження або під час нього. Пацієнт відзначають тривалий кашель, що самостійно проходить за кілька десятків хвилин. Приступи частіше провокуються бігом та вдиханням сухого холодного повітря.

Симптоми бронхіальної астми та астматичного нападу

Бронхіальна астма є хронічно протікаючим запальним захворюванням дихальної системи. Ключовим елементом у розвитку захворювання є явище бронхіальної обструкції (звуження просвітів бронхіального дерева), що є обумовленою специфічними механізмами. Проявляється епізодами, що періодично повторюються, утруднення дихання у вигляді задишки, свистячих хрипів і характерного кашлю. Бронхіальна обструкція при астмі є оборотною – частково чи повністю.

Напад бронхіальної астми
Симптоми бронхіальної астми

Симптоми бронхіальної астми зазвичай проявляються епізодами задишки, хрипами, кашлем. Істотне значення приділяється виникненню симптомів після контакту з алергенами, сезонної варіабельності симптоматики та наявності родичів з бронхіальною астмою.

Напад ядухи є найбільш типовим симптомом астми. Хворим під час нападу доводиться приймати вимушене становище із піднятим плечовим поясом. У цьому грудна клітина стає циліндричної форми. Хворі роблять короткий вдих і відразу без паузи роблять тривалий видих, що супроводжується хрипами, які зазвичай чути на відстані. У таких хворих дихання відбувається за участю допоміжної мускулатури та черевного преса. Також міжреберні проміжки стають розширеними.

Допомога при бронхіальній астмі та астматичному нападі

Невідкладна допомога при бронхіальній астмі є обов’язковою та невід’ємною частиною першої допомоги. Надання допомоги при бронхіальній астмі повинно обов’язково включати:

  • викликати лікаря, медичного працівника чи бригаду швидкої допомоги;
  • хворого посадити в сидячому положенні, з нахиленим трохи вперед тулубом, щоб він наголошував на випрямлені руки, упираючись на підлокітники стільця, крісла, стіл або свої коліна;
  • розстебнути хворому будь-який одяг, що стискує і щільно облягає, щоб зменшити нестачу кисню;
  • виміряти показники артеріального тиску, порахувати частоту пульсу та кількість дихальних рухів;
  • зазвичай у хворих на астму є інгалятор з препаратом для усунення нападу астми. За його наявності дати зробити хворому один – два вдихи з нього, щоб усунути бронхоспазм (дані дії при бронхіальній астмі є обов’язковими);
  • за можливості дати хворому дихати зволоженим киснем.

 

 

Залишити відповідь