Перша допомога при укусі бджоли

Найчастіше отруйні комахи (оси, бджоли, шершні) нападають на людину, захищаючи себе. Проте їх може залучити будь-який солодкий запах (фруктовий сік, мед, парфуми), їжа і так далі. Основна небезпека укусів комах криється в біологічно активних речовинах, які потрапляють до організму при укусі. Їхній вид, кількість та ступінь небезпеки для людини можуть значно відрізнятися. Так, наприклад, укус бджоли зазвичай менш небезпечний, ніж укус оси, а обидва вони протікають значно легше, ніж укус шершня. Втім, все це справедливо лише у випадку одиничного укусу і для людей без схильності до алергії.

Симптоми укусів бджіл, ос і шершнів

У момент укусу у постраждалого з’являється пекучий біль в ураженому місці, який може тривати від кількох хвилин до кількох годин і навіть довше.

Саме місце укусу практично відразу ж виглядає як бліда височина на тлі почервонілої шкіри. Місце укусу тією чи іншою мірою набрякає. При підвищеній чутливості до отрути комах набряк може швидко поширитися на досить велику площу. Можливий також розвиток так званого набряку Квінке: гострої алергічної реакції, що супроводжується вираженим набряком обличчя та шиї, утрудненням дихання.

При множинних укусах або вираженій алергії до отрути комах у постраждалого може розвинутись анафілактичний шок. Це найважчий варіант алергічної реакції, який супроводжується різким погіршенням загального стану, зниженням тиску та втратою свідомості. На цьому фоні погіршується робота серця, може виникнути набряк легень. Без своєчасно наданої кваліфікованої медичної допомоги анафілактичний шок здебільшого закінчується загибеллю хворого.

Симптоми укусу бджоли
Ознаки укусу бджоли

Постраждалий від укусів бджіл, ос, шершня може також відчувати озноб, запаморочення, задишку, нудоту або блювання. Можливе підвищення температури тіла, почастішання пульсу, судоми. Всі ці симптоми вимагають негайного звернення по медичну допомогу.

Лікування укусів бджіл, ос, шершнів

Перша допомога при укусі комахи полягає у зменшенні надходження отрути в організм та запобіганні розвитку алергічних реакцій.

Місце укусу слід уважно оглянути. Якщо є жало, його потрібно швидко видалити. До місця укусу прикладають холод, розведений із водою нашатирний спирт. Іноді радять також використовувати сік кульбаби для змащування місця укусу.

Якщо потерпілий схильний до алергії, є кілька укусів або спостерігаються будь-які зміни загального стану (сильний набряк, порушення дихання, непритомність тощо), негайно слід викликати швидку допомогу або звернутися до найближчого медичного закладу. За наявності будь-яких протиалергічних засобів їх слід відразу ж дати хворому (тільки якщо Ви впевнені в дозі та дотриманні терміну придатності препарату; в жодному разі не перевищуйте дозу). Обов’язково запишіть на аркуші паперу назву препарату, дозу та час, коли постраждалий прийняв ліки — ця інформація стане в нагоді лікарю.

В окремих випадках, наприклад у разі поодинокого укусу, який супроводжується слабко вираженою місцевою реакцією без загальних симптомів, якщо потерпілий — не маленька дитина або людина похилого віку, можна не звертатись за допомогою до лікаря.

Залишити відповідь